Flashplayer i przeglądarki Linuksowe

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Flashplayer i przeglądarki Linuksowe

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1574
    mars
    Forumowicz

    Witajcie, wróciłem do Manjaro po nieudanej przygodzie z Linux Mint. I teraz za Chiny Ludowe nie mogę uruchomić flasplugin 11 na Chromium, na Firefox działa. Tak samo na Mint na starszej wersji Chromium flash działał prawidłowo. Spróbował bym z pakietem chromium-pepper-flash ale pod i686 już się nie skompiluje. Potrzebny mi jest Flash w wersji 21, więc pobrałem SlimJet ale dość często występują jakieś problemy z pamięcią i nie mogę jej uruchomić. Więc zainstalowałem Opere 37 stable z repozytorium, i mam jakieś artefakty strony głównej Opery, oczywiście flash też nie działał, ale to nie tylko na Manjaro, na Linux Mint flash wbudowany w Opere Stable też nie chciał mi działać, dopiero pod Operą Beta. Też macie takie problemy z tym nowym flash pod Linux?

    #1575
    Avatar photoaquila
    Moderator

    W pasku adresu chromium wpisz:

    chrome://plugins
    Zobacz jaki masz tam flash.
    Podaj:

    pacman -Qs flash
    Dla architektury i686 ostatnia wersja pepper-flash to 1:20, która jest w AUR. Możesz ją spróbować czy działa.

    #1577
    mars
    Forumowicz

    No więc chrome://plugins nie pokazuje mi żadnego flasha na Chromium i Operze, ale na Slimjet już jest wersja 21:

    Adobe Flash Player - Wersja: 21.0.0.197
    Shockwave Flash 21.0 r0
    Nazwa:	Shockwave Flash
    Opis:	Shockwave Flash 21.0 r0
    Wersja:	21.0.0.197
    Lokalizacja:	/home/mars/slimjet/PepperFlash/libpepflashplayer.so
    Typ:	PPAPI (poza procesem)
     	Wyłącz
    Typy MIME:	
    Typ MIME	Opis	Rozszerzenia plików
    application/x-shockwave-flash	Shockwave Flash	
    .swf
    application/futuresplash	FutureSplash Player	
    .spl
    

    oraz

    pacman -Qs flash
    local/f2fs-tools 1.6.1-1
        Tools for Flash-Friendly File System (F2FS)
    local/flashplugin 11.2.202.621-1
        Adobe Flash Player

    Co do tej wersji pepperflash to wszystkie próbowałem zainstalować co tam są, ale przerywa mi komunikat że już nie działa na i686.

    #1578
    pavbaranov
    Forumowicz

    nie mogę uruchomić flasplugin 11 na Chromium, na Firefox działa.

    I jest to jak najbardziej prawidłowe. Chromium, jak również wszystkie przeglądarki oparte o Blink, nie obsługują już od dawna Adobe Flash Plugin (NPAPI) tylko wymagają Pepper Flash Plugin (zob.: wiki). Firefox obsługuje NPAPI, a eksperymentalnie PPAPI (tzw. freshplayer).

    Tak samo na Mint na starszej wersji Chromium flash działał prawidłowo.

    Musiała to być jakaś bardzo archaiczna wersja Chromium. Od wielu miesięcy, czy nawet lat – wspierane jest wyłącznie PPAPI.

    Spróbował bym z pakietem chromium-pepper-flash ale pod i686 już się nie skompiluje.

    Pepper Flash jest własnościowym oprogramowaniem, które rozpowszechniane jest wyłącznie wraz z Google Chrome. To natomiast od marca br. wychodzi na linuksa wyłącznie w wersji 64 bitowej. Stąd też wszędzie tam, gdzie są systemy rolling release nie będziesz miał już nowej wersji Pepper Flash (i Google Chrome również) w wersji 32 bitowej, bowiem takiej nie ma.

    Potrzebny mi jest Flash w wersji 21, więc pobrałem SlimJet ale dość często występują jakieś problemy z pamięcią i nie mogę jej uruchomić.

    SlimJet jest oprogramowaniem własnościowym. Jeśli „jakieś problemy z pamięcią” nie są do ogarnięcia szybko, to musiałbyś zgłosić to bezpośrednio twórcom. Nam musiałbyś owe błędy pokazać.

    Więc zainstalowałem Opere 37 stable z repozytorium, i mam jakieś artefakty strony głównej Opery, oczywiście flash też nie działał, ale to nie tylko na Manjaro, na Linux Mint flash wbudowany w Opere Stable też nie chciał mi działać, dopiero pod Operą Beta.

    Cóż – powiem tak – dziwne, albowiem Opera nie ma wbudowanego flasha. Zawiera jedynie informację o tym, gdzie ma go znaleźć. Do działania flasha pod Operą konieczne jest zainstalowanie Pepper Flash (zob.: wiki).

    Też macie takie problemy z tym nowym flash pod Linux?

    Nie mamy. Flash odchodzi i nie korzystamy już z flasha :)

    Skoro SlimJet ma interesującą Cię wersję pepper flash, to masz kilka możliwości:
    1. Używać SlimJet,
    2. Spróbować wyciągnąć wtyczkę z SlimJet i udostępnić ją innym przeglądarkom (mało zalecane, albowiem będzie problem przy aktualizacjach),
    3. Spróbować zbudować paczkę, która – w sposób podobny jak to robi chromium-pepper-flash – „wyciągnie” wtyczkę z SlimJeta i stworzy z tego paczkę (oprócz naruszenia licencji, chyba jedyna opcja z wyjątkiem pierwszej).

    Alternatywą jest przeglądnięcie nieoficjalnych repozytoriów Archa i poszukanie, czy gdzieś pośród nich nie ma Pepper Flash w wersji, jaką chcesz dla systemow 32bit lub czy nie ma tam Google Chrome dla 32 bit z ostatniego okresu istnienia tej przeglądarki (oczywiście, o ile nie przeszkadza Ci szpiegowanie uprawiane przez Google’a).

    Wszystko jednak wskazuje na to, że ostatnia wersja Pepper Flash dla 32bitowych systemów była dostępna w wersji 20.0.0.306 (zob.: porzucenie 32bitowej wersji wtyczki ze względu na zaprzestanie rozwoju jej przez Google’a). Skąd w SlimJet jest wersja 21 bóg jedyny raczy wiedzieć. Albo jest to tylko „reklamowy szum” i wskazanie, że wtyczka jest w takiej wersji, pomimo, że w rzeczywistości jest w innej, albo w jakiś sposób czy to zdekompilowali obecną wersję 64 bitową czy też zdekompilowali 32 bitową dla Windows i skompilowali – nie sposób wiedzieć.

    Jest natomiast coś takiego jak chromium-pepper-flash-standalone, które występuje w wersji 21 i również jako 64 bitowe, ale PKGBUILD zawiera źródła dla 32bitowej wersji. Można by się tym pobawić. Spróbuj zastąpić w PKGBUILD:
    arch=('x86_64')
    przez:
    arch=('i686' 'x86_64')
    i zobacz czy się to instaluje oraz w jakiej jest wersji itd. itp., a przede wszystkim, czy działa.

    #1579
    mars
    Forumowicz

    Dzięki za dokładne wyjaśnienie. No więc tak SlimJet bazuje na Wersja 10.0.5.0 (oparty o Chromium 50.0.2661.75) instaluje pakiet tar.xz na którym flash nie działa, na wersji deb też już nie na 32bit.
    Pobrałem i skompilowałem Opera Developer 39 flasha nie działa w ogóle go nie ma, tylko pod Linux Mint Opera Beta go miała w wersji 21. Mało tego Opera w tych dwóch wersjach nie obsługuje flasha 11, to samo SlimJet i Chromium, czyli jednak już wszystkie przeglądarki bazujące na Chrome mają blokade tego flasha.
    Nawet pod Manjaro Qupzilla nie wykrywa mi flasha nie mogę go uruchomić, pewnie dlatego że tu jest nowsza jej wersja. Zaraz skompiluje chromium-pepper-flash-standalone z tymi i686 i odpisze czy działa.
    Edycja: Jednak nie da rady zainstalować

    yaourt -S chromium-pepper-flash-standalone
    
    ==> Pobieranie PKGBUILD chromium-pepper-flash-standalone z AUR...
    x .SRCINFO
    x PKGBUILD
    x chromium-pepper-flash.install
    korrode commented on 2016-04-01 03:26			 
    The i686 library is version 20.0.0.306, which i assume is the last i686 version available.
    
    IMO it should be moved to a separate package called something like "chromium-pepper-flash-outdated" and have a security warning in the description.
    
    I don't think it should be removed entirely though. It has proven useful to me today, people just need to be aware that it's an outdated Flash library with known security vulnerabilities.
    
    Scimmia commented on 2016-04-01 04:34			 
    Yeah, packaging an old, known vulnerable version with the new version number on it is completely irresponsible.
    
    Reventlov commented on 2016-04-09 07:22			 
    « i686 support was dropped since google drop support of 32-bit linux in google chrome: http://betanews.com/2015/11/30/google-killing-chrome-for-32-bit-linux/ »
    
    As a result, this package is not available for i686 anymore *if you do not edit manually the PKGBUILD*.
    
    macxcool commented on 2016-04-13 11:17			 
    libpepflashplayer.so ... FAILED
    manifest.json ... FAILED
    
    Soukyuu commented on 2016-05-12 18:57			 
    @macxcool: you have to remove the outdated files before starting makepkg, else it calculates the checksum of outdated files and obviously fails.
    
    chromium-pepper-flash-standalone 21.0.0.242-1  (2016-06-06 08:40)
    (Niewspierany pakiet: potencjalnie niebezpieczny!)
    ==> Edytować PKGBUILD? [T/n] ("P", aby przerwać)
    ==> --------------------------------------------
    ==> 
    
    Proszę dodać $VISUAL do swoich zmiennych środowiskowych
    na przykład:
    export VISUAL="vim" (w ~/.bashrc)
    (zastąp vim swoim ulubionym edytorem)
    
    ==> Edytuj PKGBUILD używając: nano
    
    ==> Zależności chromium-pepper-flash-standalone:
    
    ==> Edytować PKGBUILD? [T/n] ("P", aby przerwać)
    ==> --------------------------------------------
    ==> n
    
    ==> Edytować chromium-pepper-flash.install? [T/n] ("P", aby przerwać)
    ==> -----------------------------------------------------------------
    ==> n
    
    ==> Kontynuować budowanie chromium-pepper-flash-standalone?[T/n]
    ==> ------------------------------------------------------------
    ==> t
    
    ==> Budowanie i instalowanie pakietu
    ==> Tworzę pakiet: chromium-pepper-flash-standalone 21.0.0.242-1 (pią, 10 cze 2016, 14:33:57 CEST)
    ==> Sprawdzanie zależności potrzebnych do uruchomienia...
    ==> Sprawdzanie zależności potrzebnych do budowy...
    ==> Pobieranie źródeł...
      -> Pobieram license.html...
      % Total    % Received % Xferd  Average Speed   Time    Time     Time  Current
                                     Dload  Upload   Total   Spent    Left  Speed
    100 52777    0 52777    0     0  88555      0 --:--:-- --:--:-- --:--:-- 88552
      -> Pobieram libpepflashplayer.so...
      % Total    % Received % Xferd  Average Speed   Time    Time     Time  Current
                                     Dload  Upload   Total   Spent    Left  Speed
    100 14.1M  100 14.1M    0     0  1058k      0  0:00:13  0:00:13 --:--:--  856k
      -> Pobieram manifest.json...
      % Total    % Received % Xferd  Average Speed   Time    Time     Time  Current
                                     Dload  Upload   Total   Spent    Left  Speed
    100  2047  100  2047    0     0  12321      0 --:--:-- --:--:-- --:--:-- 12406
    ==> Sprawdzam pliki source za pomocą sha1sums...
        license.html ... Zgadza się
        libpepflashplayer.so ... NIE ZGADZA SIĘ
        manifest.json ... NIE ZGADZA SIĘ
    ==> BŁĄD: Przynajmniej jeden plik nie jest poprawny!
    ==> BŁĄD:Makepkg nie był w stanie zbudować chromium-pepper-flash-standalone.
    ==> Powtórzyć budowanie chromium-pepper-flash-standalone?[t/N]
    ==> ----------------------------------------------------------
    ==> 
    

    Edycja2: Zainstalowałem tym sposobem jeszcze chromium-pepper-flash-dev no i ruszyło. Pojawił się w chrome://plugins flash: Adobe Flash Player – Wersja: 22.0.0.185
    Shockwave Flash 22.0 r0
    Nazwa: Shockwave Flash
    w Chromium, w Operze i Slimjet bez zmian. Jednak nadal nic to nie dało, bo jak chcę odpalić jakiś film flash, wyskakuje mi: nie można załadować wtyczki.

    #1580
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż – po kolei, ale od końca:
    1. NIE ISTNIEJE możliwość, by chromium-pepper-flash-dev zbudował Ci PRAWIDŁOWĄ bibliotekę libpepflashplayer.so działającą na 32 bitowym systemie, albowiem pobiera ją dla wersji 64 bitowej. Budując, umieściłeś w systemie 64 bitową bibliotekę. To nie ma prawa działać.

    2. NIE ISTNIEJE pepper-flash-player w wersji 21 dla systemu 32 bitowego. Ostania taka biblioteka dostępna jest w wersji 20 z 19.02.2016 r. NIKT w żaden sposób nie jest Ci w stanie dostarczyć nowszej wersji, albowiem jej rozwój został porzucony. Nie istnieją (publicznie dostępne) źródła tej wtyczki zatem nie można jej zbudować w nowszej wersji. Rozwiązanie własnościowe. Pretensje do Adobe/Google. To ostatnie w ogóle do końca roku porzuci wsparcie dla Adobe Flasha.

    3. Są 2 wtyczki, które umożliwiają odtwarzanie plików w „standardzie” Adobe Flash. Jedna to Pepper-Flash, druga to Adobe Flash. Korzystanie z pierwszej (nie licząc eksperymentów) jest możliwe wyłącznie w przeglądarkach opartych o silnik z Google Chrome (Blink, QtWebEngine, WebEngine). Są to takie przeglądarki jak np. Chrome, Chromium, Opera, QupZilla >=2.0.0, SlimJet i wiele innych. Te przeglądarki nie stosują Adobe Flash. Adobe Flash stosują wszystkie inne przeglądarki, które nie są oparte na Blinku. Np. Firefox, QupZilla =<1.8.9. Te nie stosują Pepper Flash.
    Pisałem już o tym wcześniej, jednakże widać albo coś źle napisałem, albo masz kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem. Zwalam na to pierwsze.

    4. Wersja Pepper Flash dla systemów 32 bitowych skończyła się na 20. Nic nie wskazuje na to, by miała być następna. Dla 64 bitowych jest obecnie wersja 21, ale tej NIE URUCHOMISZ w systemie 32 bitowym. Wersja Adobe Flash skończyła się na wersji 11. Następnej – dla linuksa – nie będzie.

    5. Jeśli chcesz, to możesz sobie zainstalować Pepper Flash 20 stosując następujący PKGBUILD. NIE PRZEZ YAOURT!!!!! tylko zgodnie z linkiem, który podałem we wcześniejszym poście. Nie chce mi się drugi raz pisać tego samego. Ściągnięte archiwu musisz rozpakować i postępować wg wspomnianej instrukcji. Pomimo tego, że wersja ta oznaczona jest jako 21.0.0.197, to w istocie dostarcza – dla systemu 32 bitowego – wersję 20. Nie ma innej możliwości.

    6. Alternatywnie możesz spróbować odtwarzać takie filmy np. w mplayer (nie będzie Ci się otwierać film w przeglądarce, a zamiast tego otworzy mplayer, który będzie ów odtwarzał).

    7. Na temat „jednak nie da rady zainstalować” nie będę się wypowiadał, albowiem nie stosujesz się do wcześniejszych porad.

    8. Wersja „deb” NIE JEST dla systemów opartych o Archa. NIE WOLNO takiej paczki instalować w systemie np. przez dpkg -i (choć samo dpkg jest w Archu dostępne).

    #1582
    mars
    Forumowicz

    No to jak nie można to trudno, zmyliło mnie to że na starym Linux Mint jeszcze mi działało, ale to już staroć. Fakt miałem tam starszą wersje Qupzilla która działała z flash 11. Co do wersji deb to przecież ja ją instalowałem tylko na Linux Mint, a wersję tar.xz na Manjaro. Dzięki za odpowiedź sprawdzę ten PKGBUILD.

    #1583
    pavbaranov
    Forumowicz

    W Manjaro masz QupZillę 1.8.9, która jest oparta o qtwebkit – działa z Adobe Flash 11. Dopiero wersja 2.0.x (którą musiałbyś zbudować) działa z Pepper Flash, bo jest oparta o qt5-webengine (czyli Blinka).

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.