[Solved] GRUB – problem z inną dystrybucją

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy [Solved] GRUB – problem z inną dystrybucją

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #662
    Avatar photomajo
    Moderator

    Swego czasu miałem na dysku, poza Majnaro, zainstalowaną jeszcze inną dystrybucję Linuksa (Slitaz), która startowała normalnie, po wyborze z menu GRUBa (stworzonego przez Manjaro).

    Jakiś czas temu przeniosłem dysk wraz z zainstalowanymi systemami do innego komputera. Przy okazji kolejnej aktualizacji Manjaro, GRUB został zaktualizowany, jednak nie mogę obecnie uruchomić Slitaz’a.
    Po wybraniu tej opcji w GRUB pojawia się błąd jak poniżej:

    Wcześniej (kiedy wszystko działało) odpowiedni wpis w GRUBie wyglądał następująco:

    menuentry 'unknown Linux distribution (na /dev/sda2)' --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'osprober-gnulinux-simple-5e832b03-21b8-41e9-afa9-1a3bfa1e1809' {
    	savedefault
    	insmod part_msdos
    	insmod ext2
    	set root='hd0,msdos2'
    	if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
    	  search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos2 --hint-efi=hd0,msdos2 --hint-baremetal=ahci0,msdos2  5e832b03-21b8-41e9-afa9-1a3bfa1e1809
    	else
    	  search --no-floppy --fs-uuid --set=root 5e832b03-21b8-41e9-afa9-1a3bfa1e1809
    	fi
    	linux /boot/vmlinuz-2.6.37-slitaz root=/dev/hda2 quiet
    }

    W aktualnym GRUBie wpis ten wygląda następująco:

    menuentry 'unknown Linux distribution (na /dev/sda2)' --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'osprober-gnulinux-simple-be1fa315-57f1-446e-b329-ab5632dc7579' {
    	savedefault
    	insmod part_msdos 
    	insmod ext2
    	set root='hd0,msdos2'
    	if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
    	  search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-ieee1275='ieee1275//disk@0,msdos2' --hint-bios=hd0,msdos2 --hint-efi=hd0,msdos2 --hint-baremetal=ahci0,msdos2  be1fa315-57f1-446e-b329-ab5632dc7579
    	else
    	  search --no-floppy --fs-uuid --set=root be1fa315-57f1-446e-b329-ab5632dc7579
    	fi
    	linux /boot/vmlinuz-2.6.37-slitaz root=/dev/hda2 quiet
    }

    Na wszelki wypadek ponownie zainstalowałem Slitaz’a na dysku, jednak to nie pomogło.

    Czy macie jakiś pomysł, jak zmodyfikować tu GRUB’a (lub w inny sposób aktywować Slitaz’a) ?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #664
    pavbaranov
    Forumowicz

    Blad jest po nowej instalacji, czy to ze „starej”? Po zainstalowaniu Slitaza dokonales upgrade GRUBa?

    PS: Przepraszam za brak pl literek, ale po czyszczeniu komputera wycielo mi oba alty :(

    #666
    Avatar photomajo
    Moderator

    Błąd występuje po nowej instalacji Manjaro (wraz z nowym GRUBem).

    Nie pamiętam, czy po reinstalacji Slitaz’a był upgrade GRUBa.
    Na wszelki wypadek właśnie zrobiłem upgrade GRUBa, i Slitaz, jako 'unknown Linux distribution (na /dev/sda2)’, został poprawnie wykryty. Teraz zrobię reboot’a i dam znać.

    Edit:
    No i wszystko działa (choć początkowe 2 wiersze krzyczą ERROR, ale potem system rusza, więc .. niech tak zostanie).

    Dzięki za pomoc :)

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #667
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jesli to blad, ktory widnieje na zdjeciu, to nie powinien on miec nic wspolnego z GRUBem (choc moga to byc jakies specyficzne polecenia przekazywane w GRUBie do kernela). Zob.: wytlumaczenie bledu. Slitaz ma zdaje sie, ze dosc stary kernel i prawdopodobnie jego zmiana na nowszy moze przyniesc jakis efekt, podobnie jak nalozenie latki z materialu z linku. Mozesz tez zdekodowac blad wprowadzajac polecenie, ktore widoczne jest drugiej linii rozpoczynajacej sie od ERROR.

    PS: Jesli pamietam, to kernele Manjaro po instalacji automatycznie wywoluja upgrade GRUBa, czego nie robia kernele SLITAZa (nie tylko, takze np. kazdy kernel z AUR) – zawsze zatem trzeba to polecenie wykonac instalujac inny system.

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.