[SOLVED] Instalowanie Viber z AUR

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Instalowanie Viber z AUR

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1609
    mars
    Forumowicz

    Witam, nie mogę zainstalować pakietu Viber, ponieważ ciągle wyskakuje przepełnienie katalogu tmp.
    Jak to teraz zwolnić to miejsce.

    
    cp: błąd zapisu '/tmp/yaourt-tmp-mars/aur-viber/pkg/viber/opt/viber/Sound/Messages/incoming_bg.wav': Brak miejsca na urządzeniu
    cp: błąd zapisu '/tmp/yaourt-tmp-mars/aur-viber/pkg/viber/opt/viber/Sound/slide_open_short.wav': Brak miejsca na urządzeniu
    ==> BŁĄD: Wystąpił błąd w package().
        Przerywam...
    ==> BŁĄD:Makepkg nie był w stanie zbudować viber.
    ==> Powtórzyć budowanie viber?[t/N]
    
    #1610
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Po prostu wyczyść katalog /tmp/yaourt-tmp-mars
    Może masz zapchaną partycję główną, podaj:

    df
    Możesz zainstalować jeszcze innym sposobem, wydając taka komendę?

    yaourt -G viber && cd viber && makepkg -sirc

    #1611
    mars
    Forumowicz

    Tyle że partycja główna raczej nie jest zapchana, ponieważ Manjaro w nowych instalatorach zmusił mnie do utworzenia dodatkowej partycji /boot/efi w fat32, dlatego też że nie mogłem już więcej podstawowych utworzyć. Miałem już je pozajmowane i dlatego zainstalowałem system na jednej partycji głównej 180GB bez home. Więc dziwi mnie to że brakuje mu miejsca. Ale tym sposobem co mi podałeś się zainstalował , dzięki.

    
    df
    System plików      1K-bl   użyte  dostępne %uż. zamont. na
    dev               814568       0    814568   0% /dev
    run               818032     904    817128   1% /run
    /dev/sda4      206796812 9671204 195006960   5% /
    tmpfs             818032    8812    809220   2% /dev/shm
    tmpfs             818032       0    818032   0% /sys/fs/cgroup
    tmpfs             818032       8    818024   1% /tmp
    /dev/sda1         779704     392    779312   1% /boot/efi
    tmpfs             163608      12    163596   1% /run/user/1000
    
    #1612
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Tutaj masz odpowiedź dlaczego, prawdopodobnie, nie chciała się zbudować paczka.
    Nie polecam instalacji systemu bez oddzielnej partycji /home. Przy reinstalacji czy instalacji innego systemu tracimy również swoje dane. Jeśli był jakiś problem z partycjonowaniem to opisz go na forum w nowym wątku.

    #1613
    pavbaranov
    Forumowicz

    Twoje tmpfs to ok. 800MB, jak może już wiesz to tutaj, domyślnie, bo można to zmienić makepkg buduje paczkę. Program, który chcesz zbudować jest przebudowywany z deb. Musi on zostać ściągnięty na dysk (to tmpfs/nazwa/, następnie jest umieszczany w katalogu ze źródłami tmpfs/nazwa/src (pozostaje też w katalogu, do którego ściągana jest paczka), następnie rozpakowany do tmpfs/nazwa/src/nazwa, potem uzyskuje odpowiednią m.in. strukturę w katalogu tmpfs/nazwa/pkg, a następnie katalog tmpfs/nazwa/pkg/nazwa jest pakowany to nazwa.pkg.tar.xz i ta paczka umieszczana jest w katalogu tmpfs/nazwa. Dopiero jak program poprawnie zostaje zainstalowany, katalog tmpfs/nazwa yaourt usuwa. W procesie kompilacji, w katalogu, w którym budowana jest paczka musi być zatem miejsce na co najmniej 4 paczki, w tym 2 rozpakowane (tmpfs/nazwa/src/nazwa i tmpfs/nazwa/pkg/nazwa). Viber w wersji deb to ok. 90MB – może się nie zmieścić w RAM, zwłaszcza, że przecież są tam zawsze jeszcze jakieś inne procesy.
    Oprócz sposobu, który podałem m.in. na forum archlinux.org.pl istnieje jeszcze możliwość na stałe zmiany katalogu, w którym makepkg buduje paczki poprzez edycję pliku /etc/makepkg.conf i zmianę parametru:

    #-- Specify a directory for package building.
    #BUILDDIR=/tmp/makepkg

    który musisz pozbawić znaku „#” w drugiej linii i odpowiednio zmienić wpis po znaku „=” na „coś”, gdzie jest więcej miejsca.
    Dopóki jednak to nie jest bezwzględnie konieczne, nie polecam takiego rozwiązania, bo:
    1. wydłuża czas budowy (operacje przeprowadzane są na HDD, a nie w RAM),
    2. obciąża system wieloma operacjami zapisu/odczytu z HDD,
    3. zużywa HDD (co już szczególnie nie jest polecane przy SDD).

    #1614
    mars
    Forumowicz

    Dziękuje wam już wszystko działa, jak tylko mogę to polecam Manjaro aby używali tej dystrybucji.

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.