[SOLVED] Jak uruchomić w Virtualbox pendrive typu LiveUSB ?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Jak uruchomić w Virtualbox pendrive typu LiveUSB ?

  • This topic has 5 odpowiedzi, 2 uczestników, and was last updated 7 years temu by Avatar photomajo.
Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1907
    Avatar photomajo
    Moderator

    Pomocy,

    jak uruchomić w Virtualbox pendrive typu LiveUSB ?

    Robię wszystko zgodnie z zaleceniami Manjaro:
    (dodałem pakiet virtualbox-ext-oracle oraz mojego użytkownika do grupy vboxusers).

    Zainstalowałem także pakiet virtualbox-guest-iso zalecany przez Archa (choć nie wiem po co).

    Niestety, nie widzę dostępnych urządzeń USB, tak, jak to powinno wyglądać.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #1908
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Linki, które podałeś opisują jak umożliwić używanie USB na już zainstalowanym systemie na Virtualboxie.

    VirtualBox sam z siebie nie pozwala na bootowanie z urządzenia USB.

    Można to wykonać za pomocą dodatkowego bootloadera np. Plop Boot Manager
    Po pobraniu rozpakuj zip i ustaw bootownie na znajdujący się tam plpbt.iso

    W zakładce USB dodaj filtr i wybierz swoje urządzenie USB

    Po zabootowaniu zobaczysz menu, które umożliwia wybór urządzenia rozruchowego.

    #1911
    Avatar photomajo
    Moderator

    Niestety, próba bootowania z USB za pomocą Plop Boot Manager kończy się komunikatem błędu „Booting Error. No boot device found”.
    Tak jest dla różnych pendrive’ów.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #2302
    Avatar photonapcok
    Administrator
    #2305
    Avatar photomajo
    Moderator

    Super – Dzięki serdeczne za podpowiedź :)

    Działa, a nawet jest prościej niż w Windzie, gdyż nie trzeba nic robić jako Administrator.

    Podaję linuksową instrukcję: Jak uruchomić bootowalnego Pendriva w VirtualBox:

    Jednorazowo należy:
    1. Włożyć Pendriva do gniazda USB (niech będzie to chwilowo jedyny Pendrive w PC).
    2. W terminalu wykonać komendę:
    VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename usb.vmdk -rawdisk /dev/sdc
    3. Otworzyć VirtualBox i utworzyć nową maszynę wirtualną, nazywając ją dowolnie, np. „Bootwanie z USB”.
    4. Kliknąć w „Dalej”, potem ustawić wielkość pamięci i znowu kliknąć „Dalej”.
    5. W zakładce Dysk Twardy zaznaczyć „użyj istniejącego pliku wirtualnego dysku twardego” i wybrać plik usb.vmdk, który wcześniej stworzyliśmy, a potem zakończyć wciskając „Utwórz”.
    Gotowe :)

    Teraz, gdy tylko chcemy uruchomić dowolnego bootowalnego Pendriva w VirtualBox, wkładamy go jako pierwszego do PC ( żeby był widziany jako /dev/sdc ), wybieramy w Virtualbox stworzoną wcześniej maszynę „Bootwanie z USB” (czy jak ją tam nazwaliście), klikamy w „Uruchom” i wirtualne bootowanie się zaczyna.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #3250
    Avatar photomajo
    Moderator

    Znalazłem jeszcze jedną alternatywę dla uruchamiania bootowalnego pendirive z poziomu Manjaro. Jest to pakiet z AUR: multibootusb , pod którym można wykonać bootowanie z pendirve w QEMU.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.