[SOLVED] Jak w Manjaro uruchomić wirtualnie bootowalnego Pendriva ?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy [SOLVED] Jak w Manjaro uruchomić wirtualnie bootowalnego Pendriva ?

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2289
    Avatar photomajo
    Moderator

    Jak w Manjaro uruchomić wirtualnie bootowalnego Pendriva ?
    Wygląda na to, że w Virualbox nie ma takiej możliwości ( https://manjaro.pl/forum/topic/jak-uruchomic-w-virtualbox-pendrive-typu-liveusb/ ).
    Czy znacie jakieś inne rozwiązanie ?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #2290
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Zrzuć po prostu obraz pendriva do pliku iso.

    sudo dd if=/dev/sdx of=/sciezka/do/obrazu.iso

    podmień /dev/sdx na ścieżkę do pendriva np. /dev/sdc

    Aby się dowiedzieć jakim urządzeniem jest pendrive – pomocne może być polecenie lsblk.

    #2292
    Avatar photomajo
    Moderator

    Pomysł sprytny ;)
    Jednak pojawiły się problemy.
    Uruchomienie komendy
    sudo dd if=/dev/sdc of=obrazPendriva.iso
    zaczęło tworzyć obraz znacznie większy, niż wykorzystywana wielkość programów/danych na pendrivie (w formacie FAT32). Gdy plik obrazPendriva.iso był już dwa razy większy, przerwałem działanie komendy dd (ze względu na brak wolnego miejsca na dysku docelowym).
    Z tak utworzonego pliku obrazPendriva.iso nie dało się bootować w Virtualbox.

    Problem, który się pojawił, to:
    Jak (i czy jest to możliwe) skopiować tylko faktyczną zawartość pendriva (w formacie FAT32), nie kopiując całego pendriva (z jego niewykorzystaną przestrzenią) ?

    Następnie stworzyłem iso tylko odrobinę większe od wymaganego (szacując ilość zajętych bloków) za pomocą komendy:
    sudo dd if=/dev/sdc of=obrazPendriva.iso count=ILOSC
    jednak znowu nie udało się, z tak utworzonego pliku obrazPendriva.iso, bootować w Virtualbox. Domyślam się, że została skopiowana niewłaściwa sekwencja bloków.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #2293
    Avatar photonapcok
    Administrator

    To może zadziałać tylko w przypadku zrzucenia obrazu całego urządzenia, a nie przekopiowania jego zawartości. Po prostu odwrotność zrzucania ISO na pendriva, w przypadku obrazów iso z dystrybucjami taki sposób zadziała. Nie wiem co tam jest na tym pendrivie, i czy w ogóle jest sens tak kombinować.

    #2294
    Avatar photomajo
    Moderator

    Dla mnie ma to sens, gdyż:
    – mam na Pendrivie (Fat32) różne dane oraz kilka dystrybucji linuksowych i innych programów windowsowych. Większość jest dostępna pod multibotem, jednak nie wszystkie (np. Manjaro) i, aby naprzemiennie bootować w różny sposób, ręcznie manipuluję wybranymi plikami oraz wcześniej zapisanymi obrazami MBR. Po takich zmianach dobrze jest sprawdzić czy wszystko działa poprawnie, nie opuszczając Manjaro.
    – w windowsie znam dwa programy dające taką możliwość (XBOOT i RMPrepUSB – info dla zainteresowanych), więc mam nadzieję, że znajdę podobne rozwiązanie/ podobny pakiet także pod Linuksem.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #2295
    pavbaranov
    Forumowicz

    majo – najprościej opisz co chcesz uzyskać.
    VB + jakiś system + odpalenie ISO na nim – IMO nie ma najmniejszego sensu. Tworzymy: system, zwirtualizowany system, a następnie uruchamiamy jeszcze jeden system. Po co?

    dd. Poczytaj o tym. To jest program, który służy do zrobienia fizycznej kopii czegoś na czymś. Np. obrazu iso na pendrive. Proponuję abyś zerknął choćby na to, choć to wierzchołek góry.

    Jakiekolwiek przerwanie czegokolwiek (np. przenoszenia iso na pendrive) powoduje, że to co docelowe nie będzie odpowiadać temu co źródłem. Nie wymagaj, by to działało.

    Komenda:
    sudo dd if=/dev/sdc of=obrazPendriva.iso
    Stworzy Ci obraz urządzenia sdc w (jakiś katalog) obrazPendrive.iso. Stworzy zatem fizyczny obraz pendrive na HDD. Po co Ci to?

    Raz jeszcze – dokładnie: czego oczekujesz?

    #2298
    Avatar photomajo
    Moderator

    Jeszcze raz, innymi słowy – choć już to napisałem :)
    Moim celem jest:
    1. generalnie: posiadanie przydatnego narzędzia (podobnego do tego, jakie posiadam w Windzie);
    2. szczególnie: posiadanie narzędzia, które pozwoli mi, w sytuacji, gdy ręcznie grzebię coś w bootowalnym pendrivie, przetestować efekty mojej pracy, bez konieczności wychodzenia z Manjaro i jego ponownego bootowania (, co zabiera cenny czas).

    Pakiet dd z grubsza znam i widzę wiele jego zalet. W tym wątku został on zaproponowany jako sprytne rozwiązanie, jednak jak potem ustaliliśmy, nie nadaje się on do robienia obrazu tylko z zapisanej części pendriva (bez pustych sektorów).

    Zatem szukam dalej :)

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #2301
    pavbaranov
    Forumowicz

    dd nadaje się wyłącznie do tego do czego został stworzony. Stworzenia fizycznej kopii jednego urządzenia na drugim. Nic tu nie mają do rzeczy „puste sektory”, albowiem dd tak nie działa. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju „nagrywarka” jednego urządzenia na drugim. Jeśli masz plik *.iso (czy jakikolwiek inny) i zrzucisz go za pomocą dd na jakieś urządzenie to to urządzenie przyjmie fizyczny kształt owego *.iso. Stąd też np. 16GB pendrive potraktowany 0,5GB obrazem iso ma pojemność 0,5GB, a nie 16GB.

    Zakładasz po raz drugi wątek dotyczący tego samego. W necie jest sporo informacji o tym jak skonfigurować np. VB (którego używasz) by można było w nim uruchomić system z pendrive.
    Pierwsze z brzegu to:
    howtogeek
    askubuntu
    pendrivelinux; to ostatnie wprawdzie jest rozwiązaniem pod VB uruchomionym na Win7 (z tego co widzę), ale nie powinno być znacząco inaczej.
    Masz jeszcze filmik na YT i wiele, wiele innych rozwiązań w internecie w odpowiedzi choćby na pytanie: „how can i boot liveusb in virtual machine”
    Całkiem możliwe (nie używam VB), że także takie rozwiązanie (tu na przykładzie Archa) wchodzi w grę.

    Oczywiście VB jest tylko jednym z rozwiązań. Można się pobawić konkurencyjnym VMWare, czy QEMU.

    Nie wiem jednak dlaczego aż tak kombinujesz. VB oferuje wsparcie dla kilku formatów. Wystarczy zatem obraz systemu, który chcesz uruchomić w VB doprowadzić (skonwertować) do takiego formatu i udostępnić go jako kolejny dysk wirtualny dla VB. Winno działać. Nie musisz tu „męczyć” kolejnego pendrive nagrywając na nim *.iso. Ba, niektóre dystrybucje występują wręcz w formacie VDI właśnie do uruchomienia w VB.

    #2306
    Avatar photomajo
    Moderator

    Dzięki za wskazówki. Najwyraźniej jesteś lepszym poszukiwaczem ode mnie :)
    W wątku Jak uruchomić w Virtualbox pendrive typu LiveUSB ? zamieściłem linuksową instrukcję na ten temat ( może się komuś przyda).

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #2307
    pavbaranov
    Forumowicz

    Masz jeszcze jedną możliwość, wg mnie o tyle ciekawą, że nie zmusza to przerzucenia obrazu iso na cokolwiek.
    Mając plik liveusb.iso (liveusb jest oczywiście przykładową nazwą bootowalnego obrazu iso), korzystasz z narzędzi, jakie znajdują się w VB:
    VBoxManage convertfromraw /ścieżka/do/liveusb.iso /ścieżka/do/liveusb.vdi
    Ta komenda spowoduje przekształcenie obrazu iso do pliku vdi, który jest wirtualnym dyskiem rozpoznawalnym przez VB. Następnie już w VB wskazujesz na nowy dysk, który chcesz w nim uruchomić.
    Rozwiązanie o tyle wydaje się być sensowne, że nie potrzebujesz żadnego zewnętrznego urządzenia typu pendrive. Z wyjątkiem sytuacji, gdy otrzymasz „z zewnątrz” liveusb na pendrive, pomysł wydaje się być ciekawszy.

    #2308
    Avatar photomajo
    Moderator

    Podana przez Ciebie opcja jest jak najbardziej ciekawa, choć dotyczy innego problemu, niż ten, który miałem (i który już jest rozwiązany).
    Ja posiadałem bootowalnego Pendriva, którego chciałem przetestować, a nie posiadałem pliku obrazPendriva.iso ( i m.in. ze względu na ograniczenia pamięci dyskowej, nie mogłem utworzyć takiego pliku).

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.