Jak zainstalować pakiet deb w Manjaro?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie Jak zainstalować pakiet deb w Manjaro?

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1680
    macieslaw
    Forumowicz

    Chciałem sobie zainstalować Skype alpha na Manjaro z tej strony https://community.skype.com/t5/Linux/Skype-for-Linux-Alpha-and-calling-on-Chrome-amp-Chromebooks/td-p/4434299

    Ale tam jest tylko deb i rpm. Czy da się te paczki jakoś przerobić i zainstalować?

    #1685
    czapnaper
    Forumowicz

    Jest w AUR https://aur.archlinux.org/packages/skypeforlinux-bin/

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #1686
    macieslaw
    Forumowicz

    O dzięki.

    #1687
    pavbaranov
    Forumowicz

    Odpowiadając na Twoje pytanie: nie instalować :) Na pewno nie wolno tego robić poprzez wykorzystanie dpkg/rpm (te programy są dostępne).
    W pierwszej kolejności – znaleźć paczkę (może się nieco inaczej nazywać) w repozytorium (także można spróbować tzw. repozytoriów nieoficjalnych). W następnej sięgnąć po AUR. Jeśli i tu nie znajdziesz, to co do zasady powinieneś stworzyć plik PKGBUILD, który tego dokona (wzorując się np. na innych tego typu plikach, które znajdziesz w AUR). Jeśli i to się nie uda, możesz poprosić kogoś o stworzenie (nie ma różnicy, że to na Archowym forum) odpowiedniego PKGBUILDu. Jeśli żadna z tych prób się nie powiedzie, to ostatecznością jest dostępny w AUR jest skrypt o nazwie debtap, który pozwala na przebudowanie paczki deb na pkg.tar.xz, ale też trzeba wiedzieć co się robi (bo skrypt poprosi o odpowiedzi na kilka pytań, a niekiedy również wymaga ręcznej ingerencji w tworzony przez niego PKGBUILD). Musisz też pamiętać, że taka opcja (tzn. przebudowanie binarki z deb, czy rpm) niekoniecznie zawsze się powiedzie, z uwagi np. na skompilowanie tych pierwszych z wykorzystaniem innych bibliotek (choćby w innych wersjach). Zobacz sobie zresztą na ostatni mój komentarz odnośnie prób zbudowania DDRoom działającego w Archu (od razu mówię – to rozwiązanie, które jest tam podane nie jest prawidłowe, choć sam program działa).
    Więcej możesz sobie przeczytać tutaj, choć to inne forum.

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.