Jakie jądro i jakie sterowniki polecacie?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Jakie jądro i jakie sterowniki polecacie?

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 32 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2014
    macieslaw
    Forumowicz

    Jakie jądro najlepiej używać? Obecnie zainstalowałem sobie wersje 4.8.1-1.
    Czy jezeli zmieniłem jądro na lepsze to automatycznie system dopasuje mi lepsze sterowniki do karty graficznej?
    Czy mam sobie sam wybrac sterowniki? I jakie polecacie?
    Mam karte nvidia geforce gtx 960

    #2015
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie istnieje obiektywnie lepszy kernel. Używasz jakiego chcesz. Akurat w przypadku 4.8.x zalecałbym poczekanie na:
    – pojawienie się 4.8.3 (poprawki bezpieczeństwa),
    – poprawienie przez Phila PKGBUILDu dla tego kernela i wykorzystanie oficjalnie wydanego dla niego BFQ 4.8 (jest zauważalna różnica).
    W międzyczasie – i/lub na stałe – proponowałbym zainstalować ostatni LTS, czyli 4.4. lub 4.7.9 (jeśli już dostępny w Manjaro).
    System niczego nie dopasuje „automatycznie” lepszego, bo to ostatnie pojęcie nie istnieje.
    W przypadku sterowników dla NVidii większego wyboru nie masz: używaj własnościowych, albowiem są one zdecydowanie sprawniejsze od nouveau. Narzędzie dostępne w systemie samo Ci podpowie jakie używać.

    #2016
    macieslaw
    Forumowicz

    to czyli co do kernela poczekac na aktualke systemu i samo mi zaaktualizuje do 4.8.3 ?
    Co do sterowników chcialbym cos lepszego bo mam problem ze „screen tearing” i kombinuję coś jak tutaj
    http://forum.linuxmint.pl/index.php?PHPSESSID=f5cl5q26qdr9vmjmo00cvj1pv4&topic=8552

    #2017
    Marek
    Forumowicz

    Dodam od siebie, że 2 dni temu wróciłem do Manjaro i wskoczyłem na 4.8 co rodziło u mnie błedy, jeden z nich to zawieszanie systemu, przy próbie skopiowania z Win8 i Gnome kilku plików na raz, powiedzmy 3GB muzyki, filmów itp. Teraz wróciłóem do 4.4 i jest wszystko dobrze.

    #2018
    pavbaranov
    Forumowicz

    „Screen tearing” i NVidia… zobacz tu – wprawdzie dotyczy to Plasmy, ale po pierwsze nie wiemy jakiego używasz środowiska, po drugie tego typu rzeczy są „ogólne”.

    Kernel – instaluj 44, 47, a na 48 poczekaj. Mam nadzieję, że w końcu Phil przestanie wymyślać z głupotami w zakresie BFQ. Jeśli chesz, to 4.8.3 jest w linux-ck – zaintaluj stamtąd. Używałem na Manjaro tych kerneli i nie było żadnych problemów. W przypadku, gdybyś chciał mieć BFQ zamiast CFQ trzeba dodać elevator=bfq do linii kernela. W przypadku tych kerneli może Ci pomoże mój stary poradnik.

    #2019
    macieslaw
    Forumowicz

    Az tak to sie nei znam na kernelach ale chcialem zainstalowac, a moze bedzie cos lepiej/szybciej dzialać.

    Srodowisko mam kde. Na mincie cinnamon wszystko dziala bardzo plyynnie, na plasmach jakos nie.
    Kombinuje wlasnie z tymi poeceniami export __GL_YIELD=”USLEEP” i export KWIN_TRIPLE_BUFFER=1
    i obserwuje co bedzie.

    #2020
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zerknij jeszcze na wiki Archa o NVidii.
    Tuning systemu, to… wiedza, olbrzymia wiedza, którą nabywa się z czasem. W obecnej sytuacji – likwiduj problemy. Na lepsze działanie przyjdzie czas, choć jednym z dobrych pomysłów jest właśnie instalacja linux-ck dobranego do Twojej architektury i włączenie mu BFQ.

    #2021
    macieslaw
    Forumowicz

    A mógłbyś konkretniej wyjaśnić co to BFQ miałoby mi dać? Pierwszy raz o tym słyszę.
    Linux-ck widze, że mam w aur.

    #2022
    pavbaranov
    Forumowicz

    Pierwsze – zerknij na stronę Paolo.
    Drugie – masz repozytorium, nie trzeba kompilować. Wszystko w poprzednim wpisie.

    #2031
    macieslaw
    Forumowicz

    Niestety chyba sobie nie poradze, zbyt skomplikowane. Robiłem z twojego poradnika, zrestartowałem system, wystartowało z gruba, system troche sie zaladował, a potem błąd „failed to load kernel” i cos zwiazane z systemmd, niestety nie spisałem dokladnie tego błędu. Testowałem to na jądrze 47 i 4.8.1-1.

    #2032
    pavbaranov
    Forumowicz

    Przepraszam – nieco wprowadzam Cię w błąd. Kernele budowane przez Manjaro standardowo mają wkompilowane patche BFQ. To, co m.in. odróżnia kernele ck, to wykorzystanie tzw. patcha Cona Kolivasa o nazwie CK, wykorzystujący tzw. BFS. Zobacz sobie nawet na wikipedii.
    W teorii (i ponikąd w praktyce) patch taki powoduje, że tzw. „zwykły” desktop sprawuje się bardziej responsywnie – aplikacje nieco lepiej (tj. szybciej, wydajniej) działają. Dodatkowo BFQ również na to wpływa. Nadto kernele z repo-ck mają wersje kompilowane z flagami dla danego procesora, co również na to wszystko wpływa.
    Osobiście od wielu już lat korzystam z kerneli, które są m.in. wyposażone w BFS (obecnie w MuQSS lub VRQ) ewentualnie BLD, BFQ, nadto jeszcze kilka innych optymalizacji. Kernel jest kompilowany pod mój procesor. Działa to lepiej, choć mniejsza o statystyki.

    Niestety nie jestem w stanie powiedzieć co u Ciebie się stało i dlaczego nie działa. Efekt (błąd) winien być widoczny w dzienniku systemowym z daty (i godziny), w której błąd nastąpił. Poczytaj o journalctl. Tylko przedstawienie takiego błędu umożliwi jakąkolwiek diagnozę.

    Nieco jednak się pospieszyłem. Pokaż nam wyniki:
    dmesg | grep scheduler
    inxi -CDx
    To umożliwi lepszy dobór kernela dla Ciebie.

    O instalacji linux-ck masz też na wiki Archa 1 i 2.

    #2033
    macieslaw
    Forumowicz
    dmesg | grep scheduler
    [    0.571950] io scheduler noop registered
    [    0.571950] io scheduler deadline registered
    [    0.571955] io scheduler cfq registered
    [    0.571974] io scheduler bfq registered (default)
    [    0.571974] BFQ I/O-scheduler: v8r3 (with cgroups support)
    
    inxi -CDx
    CPU:       Quad core Intel Core i5-4690K (-MCP-) cache: 6144 KB
               flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 28061
               clock speeds: max: 4300 MHz 1: 800 MHz 2: 799 MHz 3: 838 MHz
               4: 803 MHz
    Drives:    HDD Total Size: 1120.2GB (88.8% used)
               ID-1: /dev/sdb model: KINGSTON_SH103S3 size: 120.0GB
               ID-2: /dev/sda model: ST1000DM003 size: 1000.2GB
    
    #2034
    pavbaranov
    Forumowicz

    Pierwszy dysk (tj. /dev/sdb/) to SSD? To jest jakiś dysk hybrydowy?
    Z jakiego kernela to było robione?

    #2035
    macieslaw
    Forumowicz

    sdb to jest zwykly dysk ssd.
    Drugi 1 terabajt dysk talerzowy.

    Z kernela 4.8.1-1

    #2036
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ok. To w ogóle przeczytaj sobie cokolwiek o ustawianiu parametrów dla dysków SSD pod linuksem. Przedłużysz żywotność itp. Oczywiście proponuję wiki Archa :) Dla HDD powinieneś mieć natomiast w istocie BFQ.
    Niestety nie mam SSD, a w związku z tym nie będę się wypowiadać na to jak ustawić ten pierwszy, albowiem primum non facere :)

    Cóż – niestety, ale z kernel48 Phil się pospieszył i zaaplikował tam BFQ dla kerneli 4.7 z nałożonym wprawdzie patchem, ale będącego wówczas w rozwoju BFQ dla kerneli 4.8. Nałożony patch nie jest pełny (swoją drogą dawać coś takiego do stable, to przesada). Obecna wersja BFQ to 4.8.0-v8r4. Patch BFQ w wersji, która znajduje się w kernel48 w Manjaro lubi niekiedy robić problemy. Generalnie nie polecam używania. Już chyba lepiej wrzucić w GRUBa elevator=cfq, by wymusić domyślnego schedulera w linuksie.

    Wracając do kernel-ck. Więcej informacji masz m.in. u mnie na blogu. W sumie masz sprawny komputer (czyt. wydajny), możesz sie pokusić o kompilację tego kernela (jeśli oczywiście chcesz go używać). O tyle, byłoby zasadne, że kernele w repo-ck są zbudowane jeszcze z patchem 4.8-ck2, podczas gdy wyszła już poprawkowa wersja ck3, która m.in. ma usuwać błędy w bootowaniu się na niektórych systemach. Możesz też poczekać chwilę, bowiem graysky prawdopodobnie dzisiaj wrzuci już nowe wersje. Pamiętaj, że jeśli masz nvidię (także w „podwójnym” układzie), to musisz też zainstalować moduły dla niej z repo-ck.
    Kompilacja kernela może Ci przynieść kilkuprocentowy wzrost ogólnej sprawności. Poczekałbym jednak… do wieczora, bowiem powinien się pojawić już kernel 4.8.4. Kompilując będziesz miał pewność, że:
    – CK jest w najnowszej wersji, czyli z usuniętymi błędami, o których pisałem,
    – BFQ jest w prawidłowej wersji,
    – skompilujesz kernel pod swój procesor,
    – wyrzucisz niepotrzebne rzeczy (jak np. wsparcie dla procesorów AMD, Chromebooków, Apple, itp., które Ci kompletnie nie jest potrzebne),
    – ewentualnie nałożysz sobie patch UKSM, który dodatkowo lepiej zarządza pamięcią RAM,
    – ewentualnie użyjesz patcha MuQSS, który niekiedy daje lepsze efekty niż CK (to również patch od Cona).
    Potem jeszcze stuningujesz sobie schedulery dla dysku i powinno działać prawidłowo. Jeśli chcesz, to pewnie znajdą się tu (a lepiej na IRC) osoby, które pomogą Ci w kompilacji kernela (mi też pomagali, gdy się za to brałem).

    Jeśli natomiast nie chcesz używać CK (lub innego kernela „zwiększającego wydajność”), to spośród tego co dostępne w Manjaro proponowałbym wersje 4.4.x i – do EOL lub poprawienia kernel48 przez Phila – wersję 4.7.x + odpowiednie zarządzanie dyskami (odpowiednie ustawienie schedulerów osobno dla SSD i dla HDD).

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 32 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.