Jakie jądro i jakie sterowniki polecacie?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Jakie jądro i jakie sterowniki polecacie?

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 32 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2037
    macieslaw
    Forumowicz

    Jak instaluje ten linux-ck-haswell i linux-ck-haswell-headers próbowałem juz na różnych jądarch: 44, 47, 48 i po restarcie ciągle ten błąd jak na zdjęciu czyli Failed to start load kernel modules
    [/URL]
    img

    #2038
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nawet Ci napisało:
    systemctl status systemd-modules-load.service
    Wynik tego polecenia winien dać odpowiedź na pytanie co jest źle.
    Tak, czy inaczej – dalej proces bootowania winien przebiegać prawidłowo.
    Zainstalowałeś paczki nvidia z tego repozytorium? Zdaje się, że masz taką kartę graficzną. Jeśli wg tabelki wychodzi Ci haswell, to wykonaj tak:
    # pacman -S ck-haswell
    Ukaże Ci się coś takiego:

    :: Jest 8 pakietów w grupie ck-haswell:
    :: Repozytorium repo-ck
       1) broadcom-wl-ck-haswell  2) linux-ck-haswell  3) linux-ck-haswell-headers  4) nvidia-304xx-ck-haswell  5) nvidia-340xx-ck-haswell
       6) nvidia-ck-haswell  7) virtualbox-ck-guest-modules-haswell  8) virtualbox-ck-host-modules-haswell
    
    Wybierz pakiety (domyślnie=wszystkie):

    Wpisujesz cyfery, które odpowiadają temu, co chcesz zainstalować. Minimum to 2, 3 i jeśli masz GPU Nvidia oraz używasz własnościowych sterowników, to którąś z cyfr 4-6. 4 dla sterowników linii 304, 5 dla 340 i 6 dla 370.

    #2039
    macieslaw
    Forumowicz

    systemctl ale polecenie juz w konsoli w kde po odinstalowaniu „linux-ck-haswell” wygląda tak:

    systemctl status systemd-modules-load.service
    ● systemd-modules-load.service - Load Kernel Modules
       Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/systemd-modules-load.service; stat
       Active: active (exited) since sob 2016-10-22 12:54:03 CEST; 59min ago
         Docs: man:systemd-modules-load.service(8)
               man:modules-load.d(5)
      Process: 167 ExecStart=/usr/lib/systemd/systemd-modules-load (code=exited, 
     Main PID: 167 (code=exited, status=0/SUCCESS)
        Tasks: 0 (limit: 4915)
       CGroup: /system.slice/systemd-modules-load.service
    
    Warning: Journal has been rotated since unit was started. Log output is incom
    lines 1-11/11 (END)
    

    Sterowniki mam zamknięte tlko nie wiem czy 304xx czy 340xx, ale i tak jakiś konfilkt jest i nie mogę go rozwiązać.

    pacman -S ck-haswell
    :: Jest 8 pakietów w grupie ck-haswell:
    :: Repozytorium repo-ck
       1) broadcom-wl-ck-haswell  2) linux-ck-haswell  3) linux-ck-haswell-headers
       4) nvidia-304xx-ck-haswell  5) nvidia-340xx-ck-haswell  6) nvidia-ck-haswell
       7) virtualbox-ck-guest-modules-haswell  8) virtualbox-ck-host-modules-haswell
    
    Wybierz pakiety (domyślnie=wszystkie): 5
    rozwiązywanie zależności…
    szukanie sprzecznych pakietów...
    :: nvidia-340xx-utils konfliktuje z nvidia-utils. Usunąć nvidia-utils? [t/N] t
    błąd:  nie udało się przygotować transakcji (nie udało się rozwiązać zależności)
    :: linux48-nvidia: usuwanie nvidia-utils zależność przerw 'nvidia-utils=1:370.28'
    

    Próbowałem też inne numerki ale konflikt ten sam.

    #2040
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie na łapu-capu.
    Jeśli nie wiesz dokładnie jaki sterownik masz zainstalowany, to wpisz:
    pacman -Qs nvidia
    Winno Ci pokazać te paczki, które masz zainstalowane i które w nazwie mają nvidia. Instalacja sterownika nie dla Twojego GPU nie jest dobrym pomysłem.
    Z tego fragmentu, który pokazałeś wygląda na to, że masz zainstalowane sterowniki w wersji 370. Konflikt polega na tym, że… albo rybki, albo akwarium. Kernel linux-ck w przypadku sterowników własnościowych NVidii wymaga swoich sterowników. Kernele Manjaro swoich. Z tego co widzę, nie są one w stanie koegzystować w systemie (nie mam i nie miałem i nie będę miał nigdy GPU NVidia, zatem moja wiedza tu czysto teoretyczna).
    Inna sprawa, że próbujesz instalować sterownik prawdopodobnie nie dla swojego kernela (340). Z treści PKGBUILDu nvidia-ck-haswell nie wynika, by miały one kolidować z nvidia-utils. Być może (nie mam Manjaro) PKGBUILD dla linux48-nvidia został tak ustawiony, że koliduje ze sterownikami z repo-ck, w co jednak wątpię, bo osoby używające Manjaro używają też tych kerneli obok systemowych.

    Po odinstalowaniu kernela (a w zasadzie w nowej sesji, po restarcie) systemctl nie powie Ci już co było niewłaściego w uruchomieniu komputera na innym kernelu. Niemniej jednak – stawiam – na brak właściwych sterowników dla GPU.

    #2047
    macieslaw
    Forumowicz
    pacman -Qs nvidia
    local/lib32-nvidia-utils 1:370.28-1
        NVIDIA drivers utilities (32-bit)
    local/libvdpau 1.1.1-2
        Nvidia VDPAU library
    local/linux48-nvidia 1:370.28-1 (linux48-extramodules)
        NVIDIA drivers for linux.
    local/mhwd-nvidia 1:370.28-1
        MHWD module-ids for nvidia 370.28
    local/mhwd-nvidia-304xx 304.132-1
        MHWD module-ids for nvidia 304.132
    local/mhwd-nvidia-340xx 340.98-1
        MHWD module-ids for nvidia 340.98
    local/nvidia-utils 1:370.28-1
        NVIDIA drivers utilities
    local/opencl-nvidia 1:370.28-1
        OpenCL implemention for NVIDIA
    
    #2048
    macieslaw
    Forumowicz

    Niestety nie mam pojecia jak ten konflikt rozwiązac.
    Edit. System sie zamrozil zrestartowalem. Polecenie systemctl
    http://wstaw.org/m/2016/10/22/errror.jpg

    #2049
    pavbaranov
    Forumowicz

    Od graysky’ego? nvidia bez żadnych cyferek.

    #2050
    czapnaper
    Forumowicz

    Nvidia-ck w repozytoriom graysky’ego wymaga nvidia-utils = 370.28 a w repozytorium maniaro jest 1:370.28 więc musi edytować PKGBUILD i sam zbudować sobie paczkę .

    Mój błąd nie doczytałem wypowiedzi pavbaranov który już to napisał .U mnie linux-ck działa bez żadnych problemów.

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #2051
    macieslaw
    Forumowicz

    Ja już dziekuje za pomoc straciłem cały dzien, nic nei zrobiłem, postawilem system na nowo i się wiecej nie bawie :)

    #2052
    pavbaranov
    Forumowicz

    Oki – Twój wybór, ale… warto. Pierwsze kroki są zawsze pod górkę.
    Natomiast tak – zrobiłem kernel 4.8.4 z musqq 115 i działa mułowato. Bardzo mułowato. Na VRQ – rewelacja.
    Kiedyś zrobię jakiś tutorial, ale pewnie nie w najbliższych 3 tygodniach. W tym czasie jedynie IRC i forum – tu pomogę z przyjemnością.

    #2053
    michaldybczak
    Forumowicz

    Niestety dla mnie i dla wielu innych użytkowników na jądrze 4.8 na kartach nvidia 960 nie działa bumblebee (jeśli macie hybrydową grafikę), więc na razie jest kicha i dalej siedzę na 4.7, które jest ok.
    Generalnie jest sporo problemów z 4.8 i lepiej wstrzymać się z jego instalacją. Poza tym 4.8 nie wnosi nic do mojego sprzętu, więc czekam na 4.9 lub 5 (jest planowane na 2017). Jakieś lepsze wsparcie alsy i ACPI może w końcu się pojawi, bo teraz jest tragedia na nowszych i droższych komputerach (układy, które linuxowy kernel nie rozpoznaje co powoduje generowanie wielu błędów).

    #2124
    macieslaw
    Forumowicz

    Teraz juz mam kernel 4.8.4-1 po ostatniej aktualce manjaro.


    @pavbaranov
    to polecenie vidia-settings –assign CurrentMetaMode=”nvidia-auto-select +0+0 { ForceFullCompositionPipeline = On }” pomaga mi w screen tearing, ale jak to dodać do autostartu żeby za kazdym uruchomieniem systemu nie musiec tego wpisywac w konsoli?

    #2126
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie mam NVidii i miał nie będę. Nie chcę Ci rozwalić systemu, ale wraz z nvidia dostajesz narzędzie nvidia-settings – to nie pomaga? Zobacz.

    #2186
    macieslaw
    Forumowicz

    A wracając do tych kernelów to warto instalować jeszcze te ck bo mam teraz jądro 4.8.5-2?
    Skoro byly problemy z nvidią, jakby zrobił np. tak, że był odlaczyl karte graficzna, monitor podłączył hdmi do plyty glownej, moze udaloby mi sie bez problemu zainstalowac te ck bez plucia o jakies tam nvidia-utils?

    #2200
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż, jak na razie masz problemy z ich instalacją. Odpuść zatem, bo łatwiej już chyba nie wytłumaczymy.
    Czy warto? Każdy to inaczej ocenia. Skoro łatwo nie idzie Ci jak na razie z instalacją, to odpuść sobie i powróć do tego jak już się będziesz swobodniej czuł w linuksie.

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 32 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.