Manjaro nie jest w całości spolszczone

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Manjaro nie jest w całości spolszczone

Oglądasz 3 posty - 1 do 3 (z 3 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #611
    Lampard
    Forumowicz

    Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum.

    Zwrócili mi uwagę koledzy z manjaro.org, że tutaj mógłbym się odezwać z moim pytaniem, więc jestem.

    Więc tak – system w sam w sobie jest świetny. Uruchomiłem go na komputerze z Pentium 4 i całkiem sprawnie to chodzi, chciałbym to już tak zostawić – chodzi to stabilnie, spokojnie do przeglądania sieci wystarczy. Tylko pytanie mam do Was – czy to u mnie jest coś nie tak, czy Manjaro jest faktycznie nie do końca przetłumaczone? Czy to XFCE czy to KDE – zdarzają się angielskie stringi, np. przy autoryzacji i wpisywania hasła czy nawet „Volume” zamiast „Głośność” na pasku zadań?

    Czy da się z tym cokolwiek zrobić? Czy po prostu pliki tłumaczenia wyglądają tak a nie inaczej i wypadałoby, żeby ktoś się tym jeszcze zajął?

    Mnie jako pedanta denerwuje to bardzo, wręcz kłuje w oczy.

    Pozdrawiam wszystkich serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź!

    #617
    Avatar photosir_lucjan
    Forumowicz

    Podaj wynik polecenia:

    locale

    W środowisku KDE zainstalowałeś paczkę kde-l10n-pl?

    Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661

    #619
    pavbaranov
    Forumowicz

    Lokalizacja w każdym praktycznie linuksie odbywa się na 2 poziomach:
    – lokalizacja środowiska graficznego,
    – lokalizacja „systemowa” (czyli wszystko inne :) ).
    W Manjaro masz programik pn. Manjaro Settings Manager, gdzie jest również moduł do wyboru języka: MSM – języki.
    Nie pamiętam już jak to było w XFCE, ale o KDE mogę Ci kilka słów napisać. Jedno – generalnie wszystko działa po instalacji i działa na tyle, na ile zostało spolszczone. Nie łudźmy się – nie przez zespół Manjaro tylko społeczności, które się spolszczeniem zajmują.
    Wróćmy do KDE. Jeśli masz Manjaro z KDE zainstalowane z ostatniej wersji, to masz tam środowisko, które nazywane jest Plasma 5. Tutaj sytuacja wygląda tak, że nie wszystko zostało jeszcze spolszczone w 100% (ale niemal), a nadto, niektóre aplikacje są w wersjach z KDE4.
    Do spolszczenia musisz zainstalować dwie paczki:
    sudo pacman -S ki18n kde-l10n-pl
    Niekiedy, programy mają nadto swoje osobne spolszczenia – zwykle będzie to paczka o nazwie zbliżonej do nazwa_paczki-(ewentualnie coś)-pl, rzadziej pol.
    Po zainstalowaniu ww paczek, otwierasz Ustawienia systemowe, znajdujesz ikonkę podpisaną Ustawienia regionalne.
    W sekcji Tłumaczenia, z lewego okna do prawego przenosisz „polski” i albo dajesz go na pierwszym miejscu pośród tych, które są dostępne w prawym oknie, albo inne moduły językowe przenosisz z prawego okna do lewego.
    Pozostałe rzeczy ustawiasz jak chcesz, ale rozumiem, że również na „polski”.
    Uruchamiasz program konsola (lub wciskasz alt+f2) i wpisujesz:
    kcmshell4 language
    W oknie programu wybierasz zakładkę „Languages” i spośród dostępnych języków (lewe okno) znów przenosisz do prawego okna „polski”; jeśli w prawym oknie jest już jakiś język, polski umieszczasz na górze lub pozostałe języki przenosisz do lewego okna. Akceptujesz.
    Co do zasady nowo uruchomione programy winny uruchamiać się w języku polskim. System uruchomi Ci się spolszczony po ponownym uruchomieniu plasmy (w sumie to najłatwiej się przelogować).
    Jeśli po tej operacji, w środowisku Plasmy nadal coś będzie niespolszczone, bądź nie do końca spolszczone, to albo program pochodzi z innego środowiska (jest programem niezwiązanym z KDE4/Plasma5) i wymaga to odrębnych ustawień, albo brakuje Ci owej paczki spolszczającej (np. w przypadku Firefox brakować Ci będzie paczki firefox-i18n-pl).
    Po całkowitym przeportowaniu paczek do nowego środowiska (Plasma5/Qt5), pakiet kde-l10n-pl nie będzie już potrzebny.
    KMix i „volume” może oznaczać, że w systemie masz zainstalowaną wersję KMix dla KDE4, a nie dla Plasma 5, albowiem w tym ostatnim w ogóle coś takiego nie istnieje.
    Jeśli masz jeszcze KDE4, to oznacza, że masz starą wersję Manjaro zainstalowaną w systemie. Wówczas będziesz musiał te paczki, które są już przeportowane do Plasma5 spolszczyć poprzez uruchomienie w konsoli:
    kcmshell5 language

Oglądasz 3 posty - 1 do 3 (z 3 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.