[SOLVED] Modem 3g thinkpad x220 brak połączenia

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki [SOLVED] Modem 3g thinkpad x220 brak połączenia

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2712
    wurst
    Forumowicz

    Po ostatniej aktualizacji Manjaro 2017-01-17 przestał działać prawidłowo wbudowany modem 3g w moim thinkapdzie x220. Każda próba połączenia kończy się niepowodzeniem, pomimo poprawnej konfiguracji dostawcy. Po każdej próbie plasma wyświetla komunikat o niedostępności modemu. Jest to dla mnie uciążliwe, ponieważ laptopa używam głównie poza domem. Nie wiem od czego zacząć poszukiwanie rozwiązania, będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

    #2713
    pavbaranov
    Forumowicz

    Od czego zacząć? Typ modemu (tak jak go system widzi, a nie jak się handlowo nazywa) i logi z ostatniej aktualizacji.

    #2718
    wurst
    Forumowicz

    Komenda lsusb wypluła:
    Bus 002 Device 003: ID 413c:818d Dell Computer Corp.
    Gdzie mam szukać logów z aktualizacji?

    #2720
    pavbaranov
    Forumowicz

    Tam, gdzie są one przechowywane: /var/log/pacman.log. Tylko obetnij ten log o wcześniejsze wpisy, kiedy wszystko działało, bo inaczej będziemy się bawić w olbrzymią listę od początku postawienia systemu. Wrzuć to zresztą na jakieś pastebin, bo chyba będzie wygodniej.
    Czy oprócz aktualizacji robiłeś coś jeszcze? Np. zmiana kernela (nie jego upgrade, tylko zmiana wersji).

    EDIT:
    Przy okazji – masz Manjaro KDE, a zatem octopi. Nie wiem, czy w Manjaro doinstalowywane jest OTB również PacmanLogViewer, które potrafi Octopi wywołać, czy nie. W każdym bądź razie dość fajna przeglądarka logów pacmana i dla wyłącznie zaznajomienia się co było instalowane, aktualizowane i usuwane w systemie – bardzo przydatna.

    #2721
    wurst
    Forumowicz

    Oto log pacmana z dnia aktualizacji
    `
    EDIT
    Po aktualizacji musiałem zastąpić freetype2-ubuntu z AUR na v2.7.1 z z oficjalnych repozytoriów. Poza tym trochę grzebałem przy czcionkach, ale to jest temat na inny wątek.

    Nie wstawiamy tak długich wyników na forum tylko, jak to sugerował @pavbaranov, wrzucamy na jakiś pastebin.

    #2722
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie wygląda na to, by cokolwiek zostało zmienione, co obsługuje modem 3g.

    Co to znaczy:

    Każda próba połączenia kończy się niepowodzeniem, pomimo poprawnej konfiguracji dostawcy. Po każdej próbie plasma wyświetla komunikat o niedostępności modemu.

    Mam rozumieć, że:
    1. łączysz się przez modemmanager,
    2. używasz w tym celu „Ustawienia połączeń sieciowych” (standardowo na panelu),
    3. przy pierwszej próbie połączenia modem/połączenie jest pokazywane,
    4. do połączenia nie dochodzi (co dokładnie się dzieje?),
    5. po takiej nieudanej próbie – nie ma możliwości już skonfigurowania połączenia 3G bo takie „nie istnieje”, nie można go wybrać, ani skonfigurować, bo nie jest widzialny modem.
    Zgadza się?
    Ok. pokaż jeszcze wynik dmesg od chwili próby połączenia się do chwili, kiedy nie masz już możliwości połączenia się oraz wynik journalctl z tego samego okresu.

    Zobacz, czy problem występuje na obu kernelach, które masz (4.4.x i 4.9.x).
    Sprawdź, czy masz w systemie: modemmanager (powinno być, ale na wszelki wypadek) oraz modem-broadband-providers-info (podobnie). Sprawdź sobie, czy usługa ModemManager.service jest podniesiona.

    #2723
    wurst
    Forumowicz

    Chciałem zostawić zabawę z dmesg na deser i chyba słusznie. Rzeczywiście, usługa modem manager nie była załadowana. Dziękuję za pomoc.

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.