[SOLVED] Nic nie instaluje się na manjaro 0.8.13

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy [SOLVED] Nic nie instaluje się na manjaro 0.8.13

Oglądasz 9 posty - 16 do 24 (z 24 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #692
    pavbaranov
    Forumowicz

    Pierwsze z poleceń: ping -c 10 -s 1000 wp.pl winno Cię przepuszczać. Jesteś dodany do grupy network?
    Błędy w logu wynikają z braku synchronizacji bazy pacmana. Skoro już skopiowałeś, to wydaj: # pacman -Syy i zobacz co się dzieje.
    Możesz też zobaczyć co będzie, gdy przejdziesz na konto roota i dopiero z niego (a nie przez sudo) spróbujesz obsługi pacmana, czyli: `su
    pacman -Syy
    pacman -Cokolwiek`
    Pacman, aby zadziałał prawidłowo musi mieć przy pierwszym uruchomieniu sporządzoną lokalną bazę danych – bez tego ani rusz. I to zapewnia właśnie ta opcja -Syy. Dopiero po niej można instalować itd.
    Tak, czy inaczej – sprawdź to co na początku, czyli uprawnienia Twojego usera; w jakiej grupie się znajduje itd. Zobacz: wiki Manjaro.

    #693
    Kirelejson
    Forumowicz

    > winno Cię przepuszczać. Jesteś dodany do grupy network?

    Nie rozumiem o co chodzi. To moje własne połączenie internetowe, jestem jedynym użytkownikiem.

    Manjaro. Ciesz się prostotą!

    #694
    pavbaranov
    Forumowicz

    To nie ma z tym nic wspólnego. Poczytaj gdziekolwiek o tego typu rzeczach jak użytkownik, grupa w linuksie (jest tego od groma; masz też podany link). Do sprawdzenia, czy jesteś w grupie network – wystarczy.

    #695
    Kirelejson
    Forumowicz

    Coś takiego znalazłem

    [on@on ~]$ groups on
    lp wheel network video audio storage autologin users
    [on@on ~]$ 

    Chyba jestem dodany do grupy network jako użytkownik on.

    Manjaro. Ciesz się prostotą!

    #696
    pavbaranov
    Forumowicz

    W grupie network jesteś, prędzej to jednak uprawnienia chyba.
    Sprawdź co Ci daje wynik polecenia: getcap /usr/bin/ping powinien zwrócić: /usr/bin/ping = cap_net_raw+ep
    Próbowałeś tego, co pisałem wcześniej? Uruchomienia pacmana na koncie root, zmiany domyślnego menedżera pobierania na wget czy curl?
    Aha, no i jaki wynik daje pacman -Syy po skopiowaniu baz? Info, że „nie pomogło” (jeśli tego dotyczy) nic nie mówi.

    To może być jeszcze jakiś problem z DNS, czyli resolv.conf – zob. tu: jak zmienić DNS., bądź… problem z Twoim dostawcą internetu, który ma taki sam serwer jak opisany tu: serwer ISA blokuje synchronizację repozytoriów.

    Wygląda na to, że błąd występuje od lat, szczególnie u osób, które korzystają z „nietypowych” dostawców internetu. Zacznij – oprócz innych rzeczy – od resolv.conf.

    #697
    Kirelejson
    Forumowicz

    Dziś zainstalowałem system od nowa.

    Próbowałeś tego, co pisałem wcześniej? Uruchomienia pacmana na koncie root, zmiany domyślnego menedżera pobierania na wget czy curl?

    Tak.
    Najpierw wpisywałem XferCommand = /usr/bin/curl -C - -f %u > %o do pliku /etc/pacman.conf redagowałem w root. Próbowałem zaktualizować system. Potem usunąłem ten wiersz z /etc/pacman.conf ш zmieniłem na XferCommand = /usr/bin/wget --passive-ftp -c -O %o %u
    To nic nie dało, w sensie że znów nie pobrały się pakiety core/community/extra/multilib.db
    Będę teraz próbował powtórzyć to na nowej instalacji.

    [on@on ~]$ su
    Hasło: 
    [root@on on]# pacman -Syy
    :: Synchronizowanie baz danych z pakietami…
    błąd:  nie udało się zaktualizować core (nie udało się zablokować bazy danych)
    błąd:  nie udało się zaktualizować extra (nie udało się zablokować bazy danych)
    błąd:  nie udało się zaktualizować community (nie udało się zablokować bazy danych)
    błąd:  nie udało się zaktualizować multilib (nie udało się zablokować bazy danych)
    błąd:  nie udało się zsynchronizować żadnej bazy danych
    błąd:  nie udało się zainicjować transakcji (nie udało się zablokować bazy danych)
    błąd:  nie udało się zablokować bazy danych: Plik istnieje
      jeśli jesteś pewien, że menedżer pakietów nie jest
      już uruchomiony, możesz usunąć /var/lib/pacman/db.lck.
    [root@on on]# 
    

    To polecenie nie wydaje nic:

    [on@on ~]$ getcap /usr/bin/ping
    [on@on ~]$ 

    Wygląda na to, że błąd występuje od lat, szczególnie u osób, które korzystają z „nietypowych” dostawców internetu.

    https://www.lattelecom.lv/majai/internets

    Dzięki za porady, będę próbował wszystko on nowa na nowej instalacji.

    Niestety nie udaje się rozwiązać ten problem za pomocą narzędzi GUI. Planowałem zainstalować system na szybko i korzystać z niego, ale, jak widać, manjaro wymaga większej troski.

    Manjaro. Ciesz się prostotą!

    #698
    pavbaranov
    Forumowicz

    To nie Manjaro. Przynajmniej na 99% jest to problem z Twoim dostawcą internetu. Przeczytaj raz jeszcze ten wątek, który Ci podrzuciłem w linku o resolv.conf, zmień tam ustawienia i spróbuj (najprościej po restarcie komputera raz jeszcze).

    #699
    Kirelejson
    Forumowicz

    Dzięki za pomoc i rzetelne porady.
    Właśnie pomogło rozwiązanie z tego linku:
    https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1254647#p1254647

    Zamieniłem:

    # home router nameserver             
    nameserver 192.168.0.1

    Na:

    #Google nameservers
    nameserver 8.8.8.8
    nameserver 8.8.4.4 

    W pliku etc/resolv.conf

    Jestem ocalony!
    Teraz zajmę się dopasowaniem systemu, a jutro postaram się zrozumieć co się zdarzyło, jak to działa i zamknąć wątek na angielskim forum.
    Wszystko działa bardzo szybko. Prawie lata.

    Manjaro. Ciesz się prostotą!

    #700
    pavbaranov
    Forumowicz

    Teraz zajmę się dopasowaniem systemu, a jutro postaram się zrozumieć co się zdarzyło, jak to działa

    Cóż, ktoś u kogo masz łącze internetowe, ma określony serwer, najprawdopodobniej ustawiony na ISA MSu. I… nie przepuszcza :)
    Błąd po stronie dostawcy internetu lub… ustawień serwera f-my MS.

Oglądasz 9 posty - 16 do 24 (z 24 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.