Nie uruchamia się płyta z Manjaro 16.06

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Nie uruchamia się płyta z Manjaro 16.06

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2218
    Gregor
    Forumowicz

    Witam wszystkich,
    Chciałem zainstalować na PC-cie Manjaro 16.06 z płyty z Linux Magazine. Niestety po uruchomieniu komputera oraz dłuższym mieleniu przez komputer i DVD-rom pojawia się komunikat:

    starting version 229
    [ 2.289606] nouveau 0000:01:00.0: gr: failed to load fecs_inst
    [ 2.291502] nouveau 0000:01:00.0: DRM: Pointer to flat panel table invalid
    [ 3.233239] ldm_parse_tocblock(): Cannot find TOCBLOCK, database may be corrupt.
    [ 3.233241] ldm_parse_tocblock(): Cannot find TOCBLOCK, database may be corrupt.
    

    Wnioskując po różnych opisach problemów z kartami graficznymi Nvidia (w komunikacie jest o nouveau) to może być związane z moją GTX690. Niestety nic więcej nie znalazłem. Proszę o podpowiedź jak poradzić sobie z takim problemem.

    #2219
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Jaką opcję wybierasz przy starcie systemu? (spróbuj z non-free)
    Wersja Manjaro 16.06 jest już trochę przestarzała, jak możesz to ściągnij i zainstaluj Manjaro 16.10.
    Tutaj masz więcej o tym problemie.

    PS Zdanie zaczynamy wielką literą, popraw w temacie tego wątku. Proszę.

    #2235
    Gregor
    Forumowicz

    Dzięki za podesłany link.
    Tak już wcześniej sobie ustawiłem „Other OS” (trochę inaczej mam w Biosie, bo druga opcja to „Windows 8”).

    Podany komunikat był przy wyborze pierwszej opcji z płyty. Natomiast przy „non-free”, na początku zaczyna się uruchamiać (chociaż też mignęły linie z „Cannot find TOCBLOCK”) pojawiają się , po pewnym czasie ekran robi się czarny, jeszcze chwilę pomieli płytę i cisza.
    Po przeczytaniu dalszego linku zastanawiam się, że może mój problem wynika z zainstalowanych dysków i partycji. Moje dyski to:
    – SSD – partycja NTFS – Windows 7
    – HDD – 4 partycje NTFS i wolne miejsce na Linuksa.

    Czy komuś przychodzi na myśl, co może być przyczyną?

    #2236
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zobacz sobie tutaj.

    #2237
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Jeśli przestawiłeś w BIOSie na „Other OS” to wystartuj z pierwszą opcją na liście. Jest to płyta LIVE więc dyski nie mają tu znaczenia. Czarny ekran to zazwyczaj błąd ze sterownikami do karty graficznej.

    @pavbaranov
    czytałeś od początku wątek? Jaki link podałem w swoim wcześniejszym wpisie?

    #2238
    Gregor
    Forumowicz

    Już wcześniej miałem ustawione w BIOSie „Other OS”.
    Po wybraniu pierwszej opcji, przy ponownej próbie uruchomienia Live z płyty, tak samo jak ostatnio zakończyło się czarnym ekranem.
    Czy może mieć wpływ któraś z innych opcji bootowania z BIOSu? Poniżej widok z mojego BIOSu:

    #2244
    michaldybczak
    Forumowicz

    Jeśli dobrze rozumiem to chcesz zrobić dual boot z windows 8. W tym wypadku musisz:
    – wyłączyć secure boot w UEFI/BIOS
    – wyłączyć fast boot w windowsie (są tutoriale w sieci do tego) – inaczej nie będziesz miał dostępu do partycji windowsa
    – ustawić najlepiej UEFI only – wtedy możesz zainstalować GRUB manjaro na tej samej partycji EFI co windows, to da ci możliwość wybrania programu rozruchowego albo GRUB (linux) albo windowsa
    – odpalić płytkę lub live usb w trybie UEFI – powinieneś zobaczyć menu uefi, żeby zastartować system
    – w live wybrać „Start (none-free drivers), żeby załadować zamknięte sterowniki – najsensowniejsza opcja dla nvidia – powinno działać
    – odpalić instalację, a jeśli jesteś zielony to użyj automatycznej instalacji obok drugiego systemu, będziesz mógł wybrać ilość miejsca na manjaro suwakiem na pasku widoku dysku poniżej opcji partycjonowania, a resztę zrobić za ciebie instalator
    – po instalacji wejść do ustawień UEFI/BIOS i tam wybrać rozruch Manjaro, a jeśli nie ma, to zwykle można stworzyć wpis przez wybór odpowiedniej ścieżki i pliku, zwykle jest to: UEFI/boot/bootx64.efi, czasem system pyta się o to przy pierwszym rozruchu (wyskakuje błąd i masz możliwość przeglądania partycji uefi w celu wskazania pliku efi)

    Tak to wygląda w teorii, a w praktyce ludzie mieszają w opcjach i coś źle wybiorą a potem nie chce się uruchamiać poprawnie. Jak będą dalej problemy to najlepiej wpaść na naszego irca #manjaropl, wieczorami zwykle mamy więcej czasu, żeby odpowiedzieć.

    Najlepiej jest użyć pliku iso ściągniętego ze strony manjaro, bo obraz płyty z magazynu już jest trochę przestarzały, ale też można go potem zaktualizować do stanu obecnego, jednak nowsze iso ma nowszą wersję instalatora, dodatkowe pakiety domyślne i może nie zawierać błędów starszej wersji.

    #2247
    Gregor
    Forumowicz

    @michaldybczak
    Dzięki za dokładne rozpisanie.
    Niedawno zmieniłem komputer na nowy z Windows 7 i UEFI, muszę się podszkolić z nowości (przy najmniej dla mnie). Ponieważ na starym z BIOSem (Phoenix) miałem Windows XP i PCLinux.
    Odnośnie funkcji „secure boot” – muszę jeszcze przejrzeć w UEFI/Bios, ale wydaje mi się, że mam tylko te opcje widoczne na zdjęciach w moim poprzednim poście.
    Czy w UEFI/Bios wyłączyć „Fast boot”?
    Co znaczy odpalić płytę w trybie UEFI?

    #2248
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jeszcze jedno mi się przypomniało: z Windows musisz wyjść (zamknąć) – nie ma prawa być jakiekolwiek uśpienie itp.

    #2312
    michaldybczak
    Forumowicz

    Tak, fast boot trzeba wyłączyć. Ta opcja jak jest włączona powoduje, że windows tak naprawdę się nie zamyka tylko hibernuje co pozwala na szybsze uruchomienie, ale dostęp do dysku/partycji z windowsem będzie wtedy niedostępny w Linuksie.

    Odpalić USB/płytę w trybie UEFI to nic innego jak ustawienie w boot menu trybu UEFI. Jest to możliwe dla nowszych komputerów. Przez to ustawienie komputer będzie szukał plików rozruchowych na partycji UEFI i jak znajdzie to pokaże te opcje w menu bootawanie (po restarcie) i tam można je wybrać.

    Musisz też wiedzieć jaką tabelę partycji masz na dysku, na którym chcesz zainstalować system. Jeśli MBR (msdos) to trzeba instalować w legacy (instalacja w UEFI się niby powiedzie, ale system się nie uruchomi, wiele osób popełnia ten błąd). Jeśli masz tablę GPT (zwykle jest z automatu na nowszych komputerach) to możesz zastosować albo legacy albo UEFI, w zależności co wybierzesz w menu bootowania.

    Opcja legacy i UEFI spowoduje, że podczas bootowania system będzie sprawdzał zarówno w trybie legacy i UEFI. Jednak nie wiem jak to wpływa na samą instalację linuxa, więc lepiej podczas instalacji używać „UEFI Only”.

    Jak chcesz sprawdzić jaką masz tabelę partycji, wygoogluj jak się to robi na windowsie czy linuxie.

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.