Nowy motyw dla Manjaro KDE – Maia transparent

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Środowiska graficzne KDE Nowy motyw dla Manjaro KDE – Maia transparent

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1415
    michaldybczak
    Forumowicz

    Stworzyłem z pomocą kolegów z tego forum nowy motyw: Maia transparent, który jest wariacją domyślnego motywu Manaro KDE – Maia. Jak nazwa wskazuje, charakteryzuje się on zupełną przezroczystością panelu i menu.

    Można go ściągnąć TUTAJ

    Tak wygląda pulpit z t tym motywem:

    View post on imgur.com

    A to zastosowanie kolegi:
    https://dl.dropboxusercontent.com/u/811577/image/KDE-Plasma_20160425.png

    #1416
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Dla użytkowników mniej doświadczonych. Są dwa rodzaje instalacji tematu.
    1. Po ściągnięciu motywu otwieramy:
    a) Menu->Ustawienia->Ustawienia systemowe (w konsoli systemsettings5)
    b) po otwarciu ustawień systemowych klikamy Wystrój przestrzeni roboczej->Wystrój pulpitu->Zainstaluj z pliku i zaznaczamy ściągnięty plik .zip ( w tym przypadku 75898-Maia_transparent.zip)
    2. Po ściągnięciu motywu rozpakowujemy go i przenosimy do:
    a) lokalnie – dla naszego profilu – .local/share/plasma/desktoptheme
    b)globalnie – dla całego systemu, wszystkich użytkowników /usr/share/plasma/desktoptheme
    Skoro mamy już taki temat to proponuję umieszczać tutaj linki do waszych projektów motywów na Plasma 5.

    #1417
    pavbaranov
    Forumowicz

    To dla użytkowników klikających:
    1. Niczego nie ściągamy :)
    2. Ustawienia systemowe (systemsettings) -> Wystrój przestrzeni roboczej -> Wystrój pulpitu -> Pobierz nowe wystroje, znajdujemy Maia Transparent (dzisiaj powinien być pierwszy), naciskamy „Wgraj” i po zamknięciu okna wybieramy „Maia transparent”.
    Jeśli temat zostanie zaktualizowany, to łatwo go będziemy mogli uaktualnić, albowiem pokaże się to nam właśnie w oknie „Pobierz nowe wystroje”.
    Ten sposób instalacji stworzy temat lokalnie.
    Jeśli chcecie, to – skoro w Manjaro – PKGBUILD wygląda tak:

    #Maintainer: pavbaranov
    pkgname=plasma5-theme-maia-transparent
    _pkgname=Maia_transparent
    pkgver=v.2
    pkgrel=1
    pkgdesc="Default Manjaro theme with completly transparent panel and menus"
    arch=('any')
    license=('GPL')
    url="http://kde-look.org/content/show.php/Maia+transparent?content=175898"
    depends=('plasma-desktop') 
    source=("http://kde-look.org/CONTENT/content-files/175898-Maia_transparent.zip")
    md5sums=('24cc6c642c273100a5fdb2559caf223d')
    
    package() {
        install -dm755 ${pkgdir}/usr/share/plasma/desktoptheme/
        cp -r ${srcdir}/${_pkgname}/ ${pkgdir}/usr/share/plasma/desktoptheme/
        }

    Poprosić jedynie należy autora (niezależnie od sposobu instalacji), by plik metadata.desktop dostosował do międzynarodowych standardów (skoro jest to w kde-look.org). Nie powoduje to jednak wadliwego działania wystroju.

    PS: @aquila – pomyliłeś się w poście z oznaczeniem pliku – początek to nie nie 75898, a 175898.

    #1436
    pavbaranov
    Forumowicz

    Dalej nie widzę edytuj, zatem sorry, za podbijanie.
    Temat estetyczny – fakt. Po jego wypróbowaniu mam jednak mocno mieszane uczucia, znajdując co najmniej dwie wady (jedna pewnie wynikająca z założeń, ale o tym później).
    1. Temat nie nadaje się do stosowania z jasną tapetą. Będąc pochodną maia, temat odziedziczył m.in. białe ikony w tacce systemowej. Efekt uboczny – jasna tapeta (a taka jest optymalna np. na notebookach) powoduje kompletny brak ich widoczności. IMO są 3-4 wyjścia:
    – wyraźnie zaznaczyć: stosować wyłącznie z ciemnymi tapetami, albo
    – zrobić pochodny wystrój z ciemnymi ikonami (czyli bodaj w oparciu o maia-light, czy jak to się tam nazywa, albowiem tu są czarne ikony w tray), albo
    – zmienić ikony traya na jakieś bardziej uniwersalne, które będą widoczne zarówno przy jasnych, jak i ciemnych tapetach, albo
    – to niestety nie jest wypróbowane – stosować z ikonami breeze, albowiem te winny się „asymilować”, przynajmniej przy doborze odpowiedniej kolorystyki Plasmy.
    Niestety nie znalazłem ikon, dla traya, które same potrafią wykryć swoje „podłoże” i odpowiednio się skontrastować. Być może w istocie są to obecne (5.6.3) Breeze, ale nie wiem, czy tu to działa wyłącznie z wystrojem Breeze, a jedynie dostosowuje się do koloru, czy też jest niezależne od wystroju. Z pewnych informacji na planetkde wynikałoby, że ficzer jest w samych ikonach.
    2. Kompletnie transparentne menu kickera wraz z białą w nim czcionką powoduje, że jest ono nieużywalne, w sytuacji, gdy chcemy skorzystać z kickera mając otwarty jakikolwiek dokument (np. w LO), czy też stronę internetową, czy też cokolwiek co ma – przynajmniej często – białe/jasne tło. Pomijam, że 100% przezroczystość menu powoduje, że tekst/obraz spod menu przebija i nawet gdy tło jest ciemne (np. używamy w LO białego tekstu na ciemnym tle) to i tak trudno jest dociec co jest wyświetlonym tekstem menu, a co jest tekstem w tle.
    Wiem, że takie były założenia, jednakże zdaje się, że ucierpiała na tym funkcjonalność ładnego i poszukiwanego skądinąd wystroju (przynajmniej jeśli chodzi o panel).

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.