[SOLVED]Problem z rozdzielczością po zmianie monitora.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki [SOLVED]Problem z rozdzielczością po zmianie monitora.

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1709
    7hc
    Forumowicz

    Panie i Panowie, Koledzy i Koleżanki ;)

    Potrzebuję pomocy odnośnie problemu z poprawnym wyświetlaniem na monitorze.
    Sprawa wygląda następująco, mam w biurze takiego staruszka do przeglądania plików biurowych i graficznych, niedawno zainstalowałem na nim Manjaro rezygnując z XP. Wszystko działało ładnie pięknie do czasu, aż padł monitor (Jakiś tam ViewSonic 17 cali) i mając w piwnicy jakiś inny zamieniłem go na Belinea 19 cali. Od pierwszego uruchomienia już wiedziałem, że coś jest nie tak z rozdzielczością, ponieważ już grub wystartował ze sporej wielkości czcionką. Po uruchomieniu system pracował w rozdzielczości 640×320, ale udało mi się to zmienić w ustawieniach ekranu, natomiast konsola bez uruchomionych X’ów nadal działa w jakiejś dziwnej rozdzielczości i nie mogę sobie z tym poradzić aby to zmienić.

    Załączam link do filmiku na YT, żeby zobrazować jak wygląda star systemu. Czcionka z informacjami startowymi jest kompletnie nie czytelna.

    Manjaro – monitor Maxdata Belinea 10 19 03

    Linux szna-pc 4.4.13-1-MANJARO #1 SMP PREEMPT Wed Jun 8 09:21:59 UTC 2016 x86_64 GNU/Linux

    lspci | grep -e VGA -e 3D
    01:00.0 VGA compatible controller: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 [Chrome 9 HC] (rev 01)
    #1710
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Witam
    Ja, by nie bawić się w edycję plików, używam do tego grub-customizer (jest w AUR}
    Tam możesz zmienić rozdzielczość, czcionki i wiele innych ustawień GRUBa

    #1712
    7hc
    Forumowicz

    Też używam grub-customizer i tam zmieniłem rozdzielczość, jednak to nic nie dało. Wychodzi na to, że problem jest tylko z tym monitorm, bo po podłączeniu innego rozdzielczość ustawiona działa. Kombinowałem też z ręcznym ustawieniem konfiga w xorg, ale też bez zmian.

    #1713
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Tutaj masz jak to ręcznie mozna zrobic.

    #1714
    7hc
    Forumowicz

    Dzięki za link, ale ja konsoli się nie boję i to ogarniam :)
    Jednak od razu pomyślałem sobie zajrzę do pliku i sprawdzę czy grub-customizer ustawił to we właściwy sposób, bo wcześniej o tym nie pomyślałem. I generalnie sprawa została rozwiązana po usunięciu dodatkowego ustawienia regulujące kolor miałem ustawione 1280x1024x24, przetestowałem na szybko ustawienie z kolorem x8 i x16 bit, okazało się, że z żadnym z tych ustawień nie działa, więc ustawienie koloru wywaliłem całkowicie i działa :)
    Dzięki na naprowadzenie mnie na właściwy tor. Jeden problem rozwiązany.
    Teraz pojawił się kolejny, z tym monitorem nie chce się komputer zrestartować ani wyłączyć. Zatrzymuje się na loaderze i stoi. Muszę w logi popatrzeć.

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.