Problemy z płynnym odtwarzaniem youtube

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Problemy z płynnym odtwarzaniem youtube

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1281
    larry3211
    Forumowicz

    Cześć Wszystkim,

    Mam problem z płynnym odwarzaniem materiałów na youtubie. W tej chwili działam na Manjaro 15.12 xfce.
    W porywach mogę włączyc filmik na youtubie w rozdzielczości 720p a to i tak skutkuje wrażeniem odtwarzania 10 klatek na sekunde. Ten sam problem miałem pod ubuntu, debian, mint no i teraz przeszedłem na manjaro (po raz pierwszy na xfce, myslałem, że jak lżejsze środowisko to będzie lepiej) niestety nic to nie pomogło. Dlatego post umieszczam w dziale sterowniki/sprzęt, bo takie jest moje dyletanckie podejrzenie źródła problemu.Na tej samej konfiguracji komputera na WIN XP/7/8/10 bez problemu ( procesor na 90% ale bez przycinek) moge właczyć 1080p 60fps i jest całkiem ok. Pamiętam, że kiedyś w czasach ubuntu 8.04 flash na youtubie chodził mi troche wolniej w porównaniu do windy ale nie było aż tak wielkiej różnicy jak teraz – maxymalizacja okna podczas odtwarzania trwa 3-5 sekund. Być może zbyt wiele wymagam od mojego sprzetu pod linuksem?
    Sterownikki do grafiki próbowałem wolne i zamknięte.

    proc inteli E8500 2×3,16
    radeon hd 6450
    4gb ramu
    to nie problem z wolnym łączem, sprawdzałem

    Dzięki za pomoc. Po za tym youtubem z którego korzystam czesto Manjaro to rewelacja.

    Pzdr
    Łukasz

    #1282
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Cześć larry3211,
    Nie używam co prawda XFCE, ale spróbuj może gdzieś w ustawieniach wyłączyć Kompozytor (Compositing) czy coś takiego :).

    Druga opcja… możesz spróbować programiku smtube – pozwala na przeglądanie filmów z YT bez użycia flasha, za pomocą wybranego playera: vlc, mpv, smplayer itp. Nie jest to super wygodne ale na kiepskich sprzętach pozwala na płynniejsze odtwarzanie.

    #1283
    larry3211
    Forumowicz

    Dziękuję za szybką odpowiedź.

    Spróbuję z smtube i youtube-dl.

    Ciekawi mnie jeszcze jedna sprawa, nie ukrywam, że zainstalowałem dziś manjaro z tego głównie względu, że z tym youtubem całkiem dobrze sobie radził w trybie livecd.

    Jeszcze raz dzięki za podpowiedź.

    #1284
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jakich obecnie używasz sterowników?

    #1285
    mars
    Forumowicz

    Jak nie oglądasz przez HTML5 to prawdopodobnie winny jest flash. Używasz wtyczki chromium-pepper-flash czy wbudowany flash w przeglądarkę jak w przypadku SlimJet? Pod Firefoxem zazwyczaj jest pod Linuksem flash 11.2. Można też używać minitube.

    Co do chromium-pepper-flash to pod Manjaro na i686 nie chce mi się zaktualizować.

    #1286
    pavbaranov
    Forumowicz

    @mars – YT od mniej więcej roku domyślnie jest na HTML5. Jeśli na livecd działało, to problem nie leży we flash/HTML5, a w ustawieniach grafiki.
    Ograniczenia w odtwarzaniu HD tkwią w przeglądarce na linuksie (tak jest np. ustawiony domyślnie FF), ale to również melodia przyszłości, bowiem na livecd – działało, a tak, czy inaczej obecnie się tnie.

    @larry3211
    – Gdybyś jeszcze mógł nam podać:
    – w jakiej przeglądarce odtwarzasz YT?
    – jakie jest zapotrzebowanie RAM/CPU podczas odtwarzania?
    – czy masz jakieś pliki odnoszące się do karty graficznej w /etc/X11/xorg.conf.d/, a jeśli tak to jaka treść (w przypadku „wolnego” powinien to być 20-radeon.conf, nie wiem jak wygląda to na fglrx, albowiem nie korzystam z niego od lat)?
    – na jakim sterowniku obecnie pracujesz?
    – czy możesz uruchomić płytę livecd, na której odtwarzanie przebiegało poprawnie i sprawdzić, czy przez przypadek nie ma tam domyślnie ustawionej akceleracji sprzętowej (zob.: VA-API oraz VDPAU)?
    – pokaż też wynik: lsmod

    #1291
    KaRzahni20
    Forumowicz

    Może problem tkwi w sterownikach? Też tak miałem dopóki:
    1. Nie zaktualizowałem systemu
    2. Nie przeniosłem się na Chromium
    3. Nie zmieniłem sterowników na otwartoźródłowe – na moim radeonie fps podskoczyły o 20-30 względem własnościowych.
    (na firefoxie albo nadal mi się tnie (co prawda mnie niż na własnościowych, albo wgl nie odtwarza filmów ;) )

    #1316
    larry3211
    Forumowicz

    Wykonałem dokładnie to co KaRzahni20, przy czym, najpierw jeszcze musiałem przeinstalować system bo trochę zbyt głęboko „kombinowałem”.

    Podsumowując:

    1. Już sama instalacja chromium dała lepszy rezultat (firefox z jakichś względów gorzej sobie radził z html5)

    2. Sterownik otwarty załatwił resztę.

    Nie jest idealnie, ale poprawa jest bardzo wyraźna i satysfakcjonująca.

    Dziękuje wszystkim za zaangażowanie.

    #1318
    KaRzahni20
    Forumowicz

    Znaczy musiałbyś znaleźć sobie coś lepszego od chromium ;)
    Ja aktualnie nadal „działam” na tej przeglądarce ale ona sama mi to utrudnia tzn – ekran przez jakiś czas niczego mi nie wyświetla – prócz loga i koloru podstawowego strony, wysokość strony skacze, przemieszcza z „głowy” do dołu strony itp.
    To samo miałem w google Chrome na windowsie ale jeśli to zniesiesz to będzie okej ;)

    #1886
    shevchenko1987
    Forumowicz

    Odświeżam temat. Problem nie leży w przeglądarce, a jest to błąd tkwiący w systemie. Ustawienie odtwarzania filmu na YouTube w rozdzielczości większej niż 480p skutkuje tym, że obraz zaczyna klatkować. Obojętnie jaka przeglądarka Chrome, Opera, itd. Problem dotyczy odtwarzania w html5, gdy wymuszę flasha to wszystko odtwarza się prawidłowo.

    Przywerdowałem na Manjaro z Chakry. Wcześniej wiele lat na Ubuntu, Kubuntu, Debianie (różne gałęzie), KaOS, itp. Na żadnej z wymienionych dystrybucji tego problemu nie było. Tutaj spotykam się z tym po raz pierwszy. Informacje o moim systemie:

    [shevchenko1987@dell-inspiron-5547 ~]$ inxi -SGMC
    System:    Host: dell-inspiron-5547 Kernel: 4.7.4-1.1-MANJARO x86_64 (64 bit)
               Desktop: KDE Plasma 5.7.5 Distro: Manjaro Linux
    Machine:   System: Dell (portable) product: Inspiron 5547 v: A08
               Mobo: Dell model: 0598GM v: A00 UEFI [Legacy]: Dell v: A08 date: 07/13/2015
    Battery    BAT1: charge: 29.4 Wh 100.0% condition: 29.4/39.5 Wh (74%)
    CPU:       Dual core Intel Core i5-4210U (-HT-MCP-) cache: 3072 KB 
               clock speeds: max: 2700 MHz 1: 2257 MHz 2: 1599 MHz 3: 1834 MHz 4: 1064 MHz
    Graphics:  Card: Intel Haswell-ULT Integrated Graphics Controller
               Display Server: X.Org 1.18.4 driver: intel Resolution: 1920x1080@60.05hz
               GLX Renderer: Mesa DRI Intel Haswell Mobile GLX Version: 3.0 Mesa 12.0.3
    

    Może ktoś sprawdzić u siebie czy też ma podobne objawy? Rozwiązania typu zainstaluj sobie minitube i inne odmiany tego typu programów nie wchodzą w grę. Skoro na innych dystrybucjach nie ma z tym problemu to postarajmy się odnaleźć źródło problemu, a nie go tuszować.

    EDIT:
    Umiesz liczyć? Licz na siebie! Jak zawsze się sprawdziło. Rozwiązanie znalezione: https://forum.manjaro.org/t/chrome-chromium-and-html5-video-lags-low-fps/2257

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.