Home › Fora › Środowiska graficzne › KDE › [SOLVED] Chwilowe zawieszanie się KDE
- This topic has 12 odpowiedzi, 4 uczestników, and was last updated 7 years, 5 months temu by nikczemnik.
- AutorPosty
- 7 listopada 2016 o 17:39 #2241nikczemnikForumowicz
Witam
Jak w temacie. Wczoraj zainstalowałem Manjaro 16.10 KDE. Wszystko super, ale po instalacji ciągle system zawiesza się na kilkanaście kilkadziesiąt sekund. Jako livecd działa ok. Wersja z XFCE też OK. Tylko z KDE są u mnie takie jaja.
Podpowie ktoś gdzie może leżeć problem?7 listopada 2016 o 18:22 #2242aquilaModeratorNikt tu Ci nie pomoże do póki nie prześledzisz logów systemowych. Poczytaj o journalctl lub w KDE jest Menu->System->KSystemLog. Czy zawiesza się sam z siebie czy przy konkretnej czynności jaką wykonujesz w danym momencie?
7 listopada 2016 o 18:49 #2243nikczemnikForumowiczOK dzięki za tą wskazówkę o journalctl. 8 lat siedzę na różnych -buntu i z KDE mam do czynienia pierwszy raz:-). Postawię na nowo Manjaro bo zainstalowałem już z powrotem Ubuntu( potrzebuję komputera do pracy) i prześlę logi. Na razie mogę tylko odpowiedzieć, że zawiesza się sam z siebie od razu po zalogowaniu.
9 listopada 2016 o 08:38 #2249nikczemnikForumowiczSprawdziłem journalctl i ciągle wyskakuje tam coś w tym stylu:
kwin_x11: QXcbConnection: XCB error: 9 (BadDrawable), sequence: 34034, resource id: 0, major code: 14 (GetGeometry), minor code: 0Pomoże ktoś?
9 listopada 2016 o 09:07 #2250pavbaranovForumowiczPomoże ktoś?
Nie, dopóki Ty nie pomożesz komukolwiek, aby Ci pomógł. Przeczytaj to co do tej pory napisałeś i odpowiedz sobie na pytanie co ktokolwiek z nas, czytając Twoje wpisy może wiedzieć na temat Twojego Manjaro i komputera. Szklanej kuli nie mamy, a jak do tej pory nie podałeś choćby tak prozaicznych informacji, jak:
– na jakim komputerze to działa (w szczególności jakie masz GPU),
– jakie sterowniki grafiki masz zainstalowane,
– skoro wersja livecd działa dobrze, a po instalacji – nie – to czy istnieje, a jeśli tak, to jaka, różnica w oprogramowaniu zainstalowanym w stosunku do livecd,
– czy instalacja jest dokonywana na „czystym” nośniku, czy też np. masz tam partycję home i w niej pliki swojego użytkownika i próbujesz z niego korzystać, czy jest to nowy użytkownik?
– czy jeśli korzystasz z instalacji na „starym” użytkowniku (*buntu, jak piszesz) to masz tam dużo plików?Generalnie cokolwiek, bo inaczej nie istnieje żadna możliwość pomóc Ci. Nawet logów journalctl nie podałeś, a jedynie jedną linijkę (nb. nieistotną bardzo i mającą znaczenie jeśli się na jej kontekst spojrzy).
14 listopada 2016 o 19:59 #2261michaldybczakForumowiczPavbaranov, czemu aż tak ofensywnie? Chyba złą nogą wstałeś ;). Ale fakt, że za mało danych, żeby coś zasugerować.
Jeśli live działa a po instalacji jest problem, szczególnie taki, którego nikt inny nie ma, warto przeinstalować system, bo raz na parę instalacji zdarzają się skorumpowane pliki. Jeśli to jest przyczyną, reinstalacja pomaga. Jeśli błąd się utrzymuje, to trzeba drążyć dalej.
12 lipca 2017 o 09:39 #4979nikczemnikForumowiczPo dlugim czasie odgrzeje temat.
Przepraszam za brak konkretow ale tak jak napisalem, Manjaro i KDE to dla mnie nowosc.
Postaram sie opisac problem dokladniej.
Kilka razy probowalem zainstalowac KDE z roznych dystrybucji. Przy instalacji nie formatuje partycji HOME ze wzgledu na duza ilosc danych, ktorych nie chcialo mi sie przenosic.
Wydaje mi sie ze problem wynika z konfliktu jakiegos pliku z pozostalosci po starych instalacjach. Probowalem usunac wszystko co mialo zwiazek z konfigiem KDE z poprzednich instalacji i raz mi sie udalo ze wszystko dzialalo poprawnie. Niestety pozniej wrocilem do Ubuntu, a teraz kiedy znow chce przesiasc sie na Manjaro z KDE problem powrocil.
Nie wiem niestety ktore pliki moga powodowac te konflikty.
Bede wdzieczny za wskazanie gdzie tego szukac.
Jesli chodzi o logi to nie bardzo wiem ktore mam podac. Przepraszam jeszcze raz ale bede wdzieczny za podpowiedz.12 lipca 2017 o 11:04 #4983pavbaranovForumowiczZnów wiemy, że nic nie wiemy :) Problem wydaje się natomiast nie być związany z pierwotnym i pewnie też nie dotyczy tej samej wersji Manjaro. W zasadzie winien być założony nowy wątek.
Jeśli masz już zainstalowany system i jesteś „podpięty” pod swojego starego $USER, to w zależności od tego jakie miałeś dawniej środowisko (raz piszesz, że KDE to dla Ciebie nowość innym razem o jakichś configach z jego starych instalacji), wszelkie ustawienia środowisk danego użytkownika są pomieszczone w katalogach:
~/.config – tu są przede wszystkim pliki konfigurujące dany program dla danego użytkownika,
~/.local/share – tu są różne dane wykorzystywane, bądź składowane przez programy,
~/.kde4 – to występuje jedynie dla starego KDE4 oraz obecnie dla niektórych programów dla zachowania kompatybilności z programami KDE4
Istnieją jeszcze inne katalogi z confami, ale w nich w zasadzie nie powinno być niczego związanego z Plasma 5 bądź nic, co ona mogłaby wykorzystać.
Jest jeszcze jeden katalog, który niekiedy bruździ: ~/.cache – wiadomo: pamięć podręczna niektórych aplikacji
Najprościej jest zmienić nazwę tym katalogom dodając do nich np. bak jeszcze przed zalogowaniem się do sesji KDE (np. z jakiegoś DM – Ty powinieneś mieć SDDM – wcisnąć alt+ctrl+F3…8 i zmienić nazwę np. przez rm). Po przeniesieniu – powrót do DM i logowanie do KDE (będzie trwało nieco dłużej). KDE odtworzyć winno sobie wszystkie domyślne ustawienia.
Jeśli w Manjaro jest baloo, to po pierwszym uruchomieniu KDE należy go pozostawić przez dłuższą chwilę samemu sobie (będzie indeksował pliki), a jeszcze lepiej jest przerwać proces indeksacji, ustawić je „pod siebie” i wznowić. Jeśli masz dużą ilość plików podlegających indeksacji i po raz pierwszy uruchamiasz KDE (lub proces indeksacji nie został ukończony), to Plasma lubi robić focha i mrozić się na jakiś czas.12 lipca 2017 o 13:15 #4986nikczemnikForumowiczZmieniłem nazwy tak jak napisałeś. Wyłączyłem baloo (sudo balooctl disable). I niestety nie pomogło. Dalej 10sekund działa i zawiesza się na kilka sekund i znów działa. Mysz działa tylko nie mogę przemieszczać okien ani włączyć nowych. Jeśli chodzi o to czy KDE to dla mnie nowość to tak. Od 9 lat siedziałem na Ubuntu i od czasu do czasu wrzucałem sobie jakieś nowe środowisko tak dla testu. Zazwyczaj po 1 dniu wywalałem i wracałem do Ubuntu najczęściej z Unity a wcześniej z Gnomem. Teraz chciałbym przejść na Manjaro z KDE ale dzieją się takie kwiatki… To samo było z KDE Neon.
Dlatego jestem nowy w tym środowisku i poruszam się trochę na oślep:-). I dlatego będę wdzięczny za pomoc w naprowadzeniu gdzie szukać rozwiązania problemu:-).
Jeszcze raz dziękuję i przepraszam :-)12 lipca 2017 o 13:34 #4987pavbaranovForumowiczWyłączyłem baloo (sudo balooctl disable
Nie wyłączyłeś baloo ;) – nie ten użytkownik!; bez sudo. Zrób to zatem porządnie. Wyłącz baloo, dostosuj sobie treści, które chcesz by były indeksowane (znajdziesz nieco na moim blogu, a podstawowe narzędzie masz w Ustawienia systemowe -> Wyszukiwanie). Jeśli w dalszym ciągu będzie się ciąć – patrz wyżej co jest nam potrzebne. Dodam jeszcze, że przydałoby się wiedzieć jaki masz komputer, jak masz poustawiane efekty oraz jakiego kompozytora (OpenGL 2, 3, czy XRender) używasz.
12 lipca 2017 o 14:27 #4993nikczemnikForumowiczMistrzu dziala!!!:-) Dzieki serdeczne za pomoc!:-) Pomoglo wylaczenie baloo jako user:-).Biore sie za konfiguracje pod siebie. W razie pytan jeszcze pewnie nie raz zawroce Ci glowe;-)
12 lipca 2017 o 14:40 #4994pavbaranovForumowiczDobrze, że działa. I to najważniejsze. Pozwolę sobie jednak jeszcze na kilka uwag.
1. Baloo w istocie można wyłączyć bez większego ubytku dla działania systemu. Tym niemniej jednak, niektóre programy (np. Dolphin) mają większą funkcjonalność, gdy baloo jest jednak uruchomione.
2. Osobiście proponuję doprowadzić baloo do takiego stanu, jaki w istocie chcemy indeksować i je włączyć. Oprócz ubogiego narzędzia w systemsettings, więcej możemy uzyskać w konsoli przez balooctl. Generalnie można się też bawić w ręczną edycję jego plików (i w sumie tę preferuję).
3. Jeśli zdecydujesz się na włączenie baloo, to zasady są takie:
– nie indeksuj katalogów z często zmieniającą się zawartością – raz nie ma sensu, dwa powoduje jedynie obciążenie systemu,
– nie indeksuj katalogów, gdzie budujesz programy,
– nie indeksuj katalogów typu cache (nie powinny być indeksowane wszystkie ukryte, ale mimo to i tak wyłączam),
– problematyczne dla mnie jest indeksowanie po zawartości, ale to temat na długą Polaków nocną rozmowę :)
4. Włączywszy baloo warto jest odczekać kilka minut bez jakiegokolwiek działania w Plasma, bowiem inaczej baloo kota dostaje (ma coś zindeksować i to coś jest wiecznie zmieniane).
5. Owe „przycinki” najprawdopodobniej wynikały z faktu wadliwych danych udzielonych baloo do indeksowania. Wówczas zużycie CPU przez procesy baloo rośnie (potrafi np. zająć cały rdzeń procesora), a efekt – znany.
6. Należy uważać, by w danych jakie mają być indeksowane przez baloo nie znalazły się nieistniejące katalogi, a to jest bardzo częste, gdy… spolszczamy system. Pierwotnie uzyskuje on anglosaskie nazwy, które po pełnym spolszczeniu nie istnieją. Baloo głupieje.
Generalnie w tych sprawach – zapraszam na forumowy IRC :)12 lipca 2017 o 15:09 #4995nikczemnikForumowiczOK dzięki za rady:)
- AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.