Home › Fora › Forum wsparcia › Poradniki › [SOLVED] Instalacja programów ("ulubionych").
- This topic has 8 odpowiedzi, 4 uczestników, and was last updated 8 years, 10 months temu by aquila.
- AutorPosty
- 5 marca 2016 o 11:58 #1152JakolpiForumowicz
Są programy, które nam towarzyszą od wielu lat. Po instalacji Manjaro chcemy żeby tak było nadal.
Czy jest możliwość zainstalowania np. – Stellarium, Celestia, Radion Tray ?
Czy jedyną możliwością aby się dowiedzieć jest komenda w terminalu – pacman -Ss [nazwa pakietu] ?
Czy jest jakiś spis do którego można zajrzeć? Czy decydując się na jakąś dystrybucję linuxa wybieramy zarazem konkretne programy a z innymi musimy się „pożegnać”? Pozdrawiam i proszę o wyjaśnienie.6 marca 2016 o 11:08 #1153napcokAdministratorMożna użyć nakładki GUI dla pacmana np. pamac, octopi do wyszukiwania pakietów.
Ewentualnie wyszukać paczki znajdujące się w repozytorium tutaj -> https://www.archlinux.org/packages/
lub w Arch User Repository -> https://aur.archlinux.org/z programów które wymieniłeś… celestia i stellarium są w repozytoriach, a radiotray w AUR.
Appki pod konsolę | czasem piszę tutaj | Pomóż sobie i innym - mądrze zadawaj pytania
6 marca 2016 o 11:17 #1154aquilaModeratorCzy jest możliwość zainstalowania np. – Stellarium, Celestia, Radion Tray ?
Tak, możesz zainstalować te programy jak i każdy inny, który znajduje się w repozytorium lub w Arch User Repository (AUR).
Czy jedyną możliwością aby się dowiedzieć jest komenda w terminalu – pacman -Ss [nazwa pakietu] ?
Możesz do tego wykorzystać nakładki na Pacmana jak Octopi czy Pamac (i kilka innych).
Czy jest jakiś spis do którego można zajrzeć?
1. Programy, które można instalować znajdziesz na stronie z repozytorium przykład oraz AUR
2. Skorzystać ze stron, które opisują programy linuksowe jak ta abclinuksa.pl. Programy, które istnieją pod Linuksa zazwyczaj mają stworzone pakiety binarne pod daną dystrybucję. Jeśli nie, czytaj dalej „kompilacja” niżej.
3. Ostatnio jest ciekawy program w Manjaro, który ma kilka funkcji:
– automatycznie sprawdza aktualizacje,
– pozwala szukać programów wg różnych kryteriów
– możemy instalować/odinstalować program,
– zobaczyć jakie mamy już zainstalowane programy
Instalacja sudo pacman -S discover. Uruchamiamy w Menu-> System->Odkryj, lub w konsoli muon-discover. Dodatkowo klikamy PPM na Pokaż ukryte ikony->Ustawienia tacka systemowa->Dodatkowe element zanacz Uaktualnienia i zastosuj. Następnie w ukrytych plikach zobaczymy nową ikonkę Uktualnienia, na którą znowu klikamy PPM i wybieramy see updates. To 3 sposób otwarcia programu.Czy decydując się na jakąś dystrybucję linuxa wybieramy zarazem konkretne programy a z innymi musimy się „pożegnać”?
Programy, które są w danej dystrybucji zależą od developerów jak i środowiska graficznego, w którym ta dystrybucja występuje. Nie oznacza to, że musisz korzystać z tych programów. Każdy możesz odinstalować i każdy praktycznie program możesz zainstalować, jeśli występuje w repozytorium a w przypadku Manjaro/Arch również w AUR. Jeśli nawet dana aplikacja nie występuje to każdy twórca udostępnia źródła, dzięki którym możemy zainstalować program poprzez kompilację. Jest to jednak dość trudne i wymaga sporej wiedzy. (przykład).
Reasumując, Linux daje niesamowitą dowolność w jego użytkowaniu. Możesz stworzyć sobie system optymalny tylko dla siebie włączając w to jądro (kernel), które możesz skompilować pod swoje potrzeby lub sprzętu. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni popartej wiedzą. Wiedzą, którą możemy znaleźć w internecie, choćby tu na naszym forum :).
PozdrawiamAttachments:
13 marca 2016 o 14:54 #1203JakolpiForumowiczWielkie dzięki za informacje i wyjaśnienia. Na pewno wykorzystam je w mojej „drodze” z Linuxem.
Chwilami brak cierpliwości bo, mało wolnego czasu, dużo życia już nie zostało i nieznajomość angielskiego bardzo utrudnia dotarcie do rozwiązań bieżących trudności.
Moja instalacja Google Earth poprzez Wine to wielka porażka. Teraz nie mogę tej instalacji usunąć ani naprawić. Będę próbował dalej. Pozdrawiam.Attachments:
13 marca 2016 o 15:26 #1206pavbaranovForumowiczPo diabła instalujesz Google Earth przez wine? To się musi skończyć porażką (choć i taka wersja niby istnieje). W AUR masz google-earth (to jest wersja 7) oraz google-earth6 (wersja 6).
Jeśli tylko nie zachodzi absolutna potrzeba używania programu windowsowego przez wine, a już na pewno, gdy są natywne, linuksowe wersje, to z daleka od „aplikacja windows”+wine.
PS. Załóż wątek, to postaramy się odinstalować to nieszczęsne Earth.
PS2: Oprócz Discover, o którym wspomniał aquila, masz co najmniej 2 wygodne (tj. z GUI) menedżery oprogramowania w Manjaro. W wersjach opartych o Qt jest Octopi, w wersjach innych jest Pamac.
PS3: Cóż, niestety opisy programów w Archu i pochodnych są zawsze po angielsku.13 marca 2016 o 19:13 #1207JakolpiForumowiczJa się uczę i błędy muszą się zdarzać. Pobrałem kilkanaście dystrybucji Linuxa i w wolnych chwilach instaluję kolejną aby poznać je bliżej. W garażu mam komputer który sam złożyłem z części do utylizacji
i jest tam zainstalowana Fedora 23. Dlaczego Fedora? Z Linuxów które udało się na nim „odpalić” tylko Fedora utrzymywała stabilne łącze WiFi.
Ten błąd z Wine poprawiłem. Google Eart działa tylko trzcionki są słabiutkie ( mało czytelne).
Wiem, że instalacja programu windowsowego przez wine to rozwiązanie na chwilę. Będę się starał zainstalować poprawnie (z pomocą życzliwych bywalców tego forum).13 marca 2016 o 19:34 #1208JakolpiForumowiczZałączam screena.
Attachments:
13 marca 2016 o 20:23 #1210pavbaranovForumowiczCzcionki i w przypadku Google Earth bodaj te z „java”. Może będzie lepiej. Oczywiście chodzi mi o natywną wersję, a nie żadne wine.
15 marca 2016 o 09:28 #1216aquilaModeratorUważam, że temat został wyczerpany i schodzi na boczny tor. Jeśli masz inne problemy jak Google Earth czy czcionki, załóż nowe wątki.
- AutorPosty
- Wątek ‘[SOLVED] Instalacja programów ("ulubionych").’ jest zamknięty.