Home › Fora › Forum wsparcia › Poradniki › Jak dbac o "czystość" systemu
- This topic has 4 odpowiedzi, 3 uczestników, and was last updated 8 years, 9 months temu by mars.
- AutorPosty
- 21 marca 2016 o 22:14 #1253majkelrazForumowicz
Jako nowy użytkownik Manjaro uczę się na włąsnych błędach, instaluję programy (pacman, Dodanie/usówanie programów, octopi – paczki to dla mnie czarna magia tak samo instalacja z linków), dezinstaluje, ustawiam wszystko po swojemu, ogólnie zapoznaję się z systemem. Wiem że linux jest odporny na niewiedzę ale wolałbym w miarę w fazie uczenia się dbać o system. Zauważyłem, że z każdym programem instalują się też „inne rzeczy”. Proszę o jakieś porady jak zadbać o system żeby go nie wykończyć „bawieniem się”.
PS. jak zainstalować Pipelight, próba z AUR jakos mi nie zadziałała (yaourt -S pipelight….tak zrobiłem wcześniej: sudo pacman -S base-devel yaourt), proszę o łopatologiczne porady, pozdrawiam.22 marca 2016 o 08:13 #1254pavbaranovForumowiczPewnie za chwilę (i słusznie) otrzymasz od kogoś z modów info, że 1 wątek = 1 problem.
Ja odpowiem, a w zasadzie nakieruję Cię, tylko w zakresie owej „czystości” systemu.
1. Linux to… linux. Pozwoli Ci zrobić różne głupoty, ale również pozwoli się doskonale kontrolować. I do tej kontroli nie wymaga on w zasadzie niczego zewnętrznego (choć mogą być i takie programy – używać ich należy z dużą ostrożnością i… raczej nie teraz, a potem wcale :)).
2. Podstawowym narzędziem, które umożliwi Ci zachowanie „czystości” w systemie, przynajmniej takiej, o jaką Ci chodzi, jest… pacman ;) Serio. To bardzo dobry menedżer pakietów, którego rozsądne wykorzystanie da Ci wszystko czego oczekujesz.
3. O pacmanie dowiesz się z wiki Archa. Archa, bo to jest źródło tego menedżera i tu jest on najlepiej opisany. Pacman, którego masz we wszystkich innych dystrybucjach jest taki sam. Podaję link do strony po angielsku, gdyż jest zdecydowanie bardziej aktualna i zawiera o wiele więcej informacji niż polska (wybór po lewej stronie).
4. Tak, instalacja programu w linuksie niekiedy powoduje, że pociąga za sobą instalację innych paczek (najczęściej jakichś bibliotek). Tego typu paczki to tzw. zależności. W Archu (Manjaro) jest to .skonstruowane w taki sposób, że paczka zawiera co do zasady minimalne zależności umożliwiające jej działanie. Nie oznacza to, że zależność w niej nie będzie miała jakichś innych. Instalując zatem np. dolphina, zainstalujesz nie tylko jego, ale również wiele elementów KDE Frameworks 5 oraz Qt5. Nadto pojawi Ci się informacja, że ów dolphin ma opcjonalne zależności np. plasma-workspace. Jej instalacja spowoduje zainstalowanie minimalnego środowiska Plasma 5.
5. Kiedy odinstalowujesz daną paczkę, szczególnie w nakładkach graficznych Pacmana, to najczęściej wykonywana jest komenda:
pacman -R nazwa_programu
Wykonanie jej spowoduje, że odinstalowana zostanie wyłącznie sama paczka (jeśli się da, jeśli nie jest zależnością jakiejś innej paczki). Pozostawi jednakże w systemie to, co sama zainstalowała. W podanym przykładzie odinstaluje zatem dolphina, ale w systemie pozostaną paczki z grupy kf5 i qt5. Mogą, ale nie muszą być wykorzystywane przez inne programy. Komenda ta pozostawi również wszystkie pliki konfiguracyjne („ogólne”, tj. nie należące do danego użytkownika), które zostały stworzone przy jej instalacji i/lub użytkowaniu.
Można jednakże to polecenie zmienić i wówczas zostaną usunięte pliki konfiguracyjne, które stworzone przez nią zostały (znów, wyłącznie „ogólne”, najczęściej w /etc).
pacman -Rn nazwa_programu
W Archu (i pochodnych) przyjęte zostało założenie, że pliki z katalogu (a jeszcze lepiej z partycji) /home (czyli tu, gdzie są rzeczy należące do usera) nie są usuwane. Jeśli je chcesz usunąć, to musisz to zrobić ręcznie, we własnym zakresie. Najczęściej znajdziesz takie pliki w ukrytych katalogach ~/.config i ~/.local, a różne śmieci, które pozostały po używaniu takiej aplikacji w ~/.cache. Często podkatalogi i pliki, które stworzył dany program w swej nazwie będą nawiązywały do nazwy programu. W powyższym przykładzie plik konfigurujący dolphina dla danego użytkownika nosi nazwię ~/.config/dolphinrc.
Możesz sobie również i powyższe polecenie zmodyfikować i zarządać usunięcia wraz z programem wszystkich programów, które mają ten program jako swoją zależność (parametr „n” nie jest konieczny, patrz wyżej):
pacman -Rcn
Innymi słowy jeśli – jak u mnie – zainstalowałeś sobie kim-frameworks (nie jest istotne, co to jest), to jednocześnie został zainstalowany dolphin (bo jest jego zależnością). Jeśli teraz wydasz polecenie:
pacman -R kim-frameworks
to zostanie usunięty sam kim-frameworks.
Taki sam efekt da:
'pacman -Rc kim-frameworks`
Kiedy jednak wpiszesz:
pacman -Rc dolphin
to usunięty zostanie dolphin oraz kim-frameworks (bo ten ostatni jest zależny od dolphina, jego istnienie w systemie nie ma sensu bez dolphina).
Dalej jednakże nie zostało usunięte to co zostało zainstalowane wraz z paczką. Zmieniamy zatem polecenie i wpisujemy:
pacman -Rs nazwa_programu
to usunięty zostanie ten program „kaskadowo”, czyli wraz z wszystkimi swoimi zależnościami (jeśli się da). W przykładzie z dolphinem, system poinformuje Cię jednak, że nie da się go usunąć, albowiem istnieje program (kim-frameworks), który jego wymaga. Można sobie i z tym poradzić:
pacman -Rsdd nazwa_programu
co usunie paczkę wraz z wszystkimi programami, które ją mają w zależnościach oraz wraz z programami, od których zależy usuwana paczka.
O tym, co jest niepotrzebne już na dysku, dowiesz się najłatwiej wydając polecenie:
pacman -Qdt
które zapyta lokalną bazę danych pakietów (-Q), o to jakie paczki zostały zainstalowane jako zależności (-d) i które nie są wymagane przez żadną inną paczkę (-t).
Generalnie polecam:
pacman --help
i następnie:pacman -OPERACJA --help
Dość dobrze to opisane i po polsku.
Pamiętaj o jednym – kieruj się rozsądkiem. Najpierw poznaj swój system zanim bezmyślnie klepniesz enter, czy odpowiesz T+enter (itp.). Lepiej bowiem mieć na dysku dużo więcej programów, niż doprowadzić do tego, że nie będziesz miał na nim nic. Linux to nie Windows i wraz z kolejnym programem nie zostanie rozbudowany żaden „rejestr systemowy” i sam system nie będzie działał ślamazarniej wraz z instalacją kolejnego programu.
Na koniec jeden TIP, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś: powinieneś mieć minimum (pomijając swap, który można, ale nie trzeba koniecznie mieć) dwie partycje: tzw. główną, gdzie umieszczany jest sam system oraz partycję /home, gdzie umieszczane są Twoje pliki. W ten sposób jeśli coś poknocisz, to Twoje pliki (w /home/user) nie powinny zostać naruszone (osobiście mając tylko /home/user zmieniłem, i to nie raz, kilka dystrybucji, a moje dokumenty i inne pliki, które były mi konieczne zostały nienaruszone).22 marca 2016 o 08:26 #1255majkelrazForumowiczDziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Takiego przejrzystego poradnika właśnie potrzebowałem.
22 marca 2016 o 09:17 #1256pavbaranovForumowiczNie ma za co, ale i tak odsyłam (gorąco) do opisu w wiki i do
man pacman
. Jeśli czegoś nie będziesz łapał, to po prostu pytaj. Zawsze lepiej się upewnić niż potem sobie pluć w brodę. Łatwiej też jest Ci pomóc w ten sposób, albowiem inaczej trzeba byłoby napisać bardzo dobry i „łopatologiczny” (sorry, to żadna przywara, tak się winno pisać) podręcznik używania pacmana.Aha, o jednej rzeczy zapomniałem. Po wylistowaniu (-Qdt) „osieroconych” zależności, oczywiście można to odinstalować używając pacmana. I tu pojawiają się, niestety, schody, albowiem jeśli ktoś zdefiniował wadliwie zależności jakiegoś pakietu, to pojawić się w tej liście mogą „śmieszne” rzeczy. Znów zatem rozsądek.
Nie warto też odinstalowywać (chyba, że musisz dla uzyskania miejsca), pakietów służących do tworzenia innych paczek (w PKGBUILD pole makedepends), jeśli często z nich korzystasz.25 marca 2016 o 10:46 #1267marsForumowiczJa to tak czyszczę swój system:
sudo pacman -Qdtq
i kilka razy tak sprawdzam i za każdym razem to drugie polecenie, aż oczyszczę system
sudo pacman -R $(pacman -Qdtq)
Możesz też sprawdzać
pacman -D –asexplicit nazwa_pakietu
lub usuwać w ten sposób
pacman -Rs $(pacman -Qdtq)
A dlaczego z samą opcją -R a nie -Rs? Ano gdyż na Archu miałem nieprzyjemną sytuację i popsuło mi system.
Dlatego wolę sprawdzać zależności które mi są potrzebne a które nie. Czyszczę też pamięć podręczną yaourt/pacmana. Można też oczywiście graficznie przez Octopi. Ewentualnie z konsoli
pacman -Sc
pacman -Scc
pacman-optimize && syncAlbo narzedziem BleachBit, ostatnio nim też czyściłem
- AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.