Home › Fora › Różności › Luźne rozmowy › Manjaro na distrowatch :)
- This topic has 12 odpowiedzi, 7 uczestników, and was last updated 6 years, 8 months temu by michaldybczak.
- AutorPosty
- 5 maja 2018 o 12:08 #7362napcokAdministrator
Ja tu tylko podrzucam obrazek…
Attachments:
Appki pod konsolę | czasem piszę tutaj | Pomóż sobie i innym - mądrze zadawaj pytania
7 maja 2018 o 14:25 #7365azjaModerator… Manjaro okupuje pierwszą pozycję od paru miesięcy. Świadczy, to o dużym zainteresowaniu systemem. Zauważyłem również (to tylko wrażenie, a nie twarde dane), że często pojawiają się, na distrowatch.com, dystrybucje oparte o Arch’a – jakby częściej niż bywało dawniej.
Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
7 maja 2018 o 15:55 #7366ZanonimizowanyForumowiczMoim zdaniem, to zasługa niedoskonałości Manjaro. Zainstaluje sobie taki ludek, jeden z drugim, a później: „A co to jest? Jak w tym zrobić to, czy tamto?”. No i zaraz do wyszukiwarki, szukać pomocy w internecie i stąd wysoki wynik :-)
A tak na poważnie, to myślę, że użytkownikom wydaje się atrakcyjna idea Rolling Release – taki Windows XP zainstalowany już na zawsze. Manjaro nie posiada też wad Archa, jest bardziej przyjazny, przy czym daleko mu jeszcze pod tym względem – moim zdaniem – do niemal ideału jakim jest Mint.
7 maja 2018 o 16:43 #7367pavbaranovForumowiczManjaro okupuje pierwszą pozycję od paru miesięcy. Świadczy, to o dużym zainteresowaniu systemem.
Statystyki distrowatch.com absolutnie o niczym nie świadczą. Zobacz sobie jak one są tworzone (zob.: informacja o zasadach rankingu). Ranking ten świadczy wyłącznie o tym, że ileś osób mających dystrybucję zgłaszającą się w określony sposób (uwaga można to łatwo zmienić) odwiedziło tę stronę. Zrób sobie test i przeglądnij np. ostatnie 7 dni itd. Wyszłoby na to, że taki TurnKey jest popularniejszy od CentOSa by nie wspominać już o zdeklasowanym przezeń Xubuntu. W ostatnich 30 dniach natomiast zaobserwować można na 9 miejscu „klon” WinNT/XP pn. ReactOS, który jest – pomimo tego, że wciąż w fazie dość wczesnej bety – „dystrybucją” bardziej popularną od RedHata (którego deklasuje z jego 38 miejscem). Itd. itp.
Pozostaje jednakże zupełnie inną sprawą, że Manjaro cieszy się pośród osób tak już używających linuksa, jak i chcących się z nim zapoznać pewnym zainteresowaniem. W zależności od kraju można je nawet uznać za „duże”.7 maja 2018 o 22:45 #7368napcokAdministratorTen ranking mówi tylko o liczbie unikalnych odwiedzających stronę danej dystrybucji na distrowatch.com o niczym więcej.
Mnie jednak cieszy zauważalnie większe zainteresowanie w ostatnich miesiącach dystrybucjami opartymi na Archu – bo po prostu uważam że Arch, czyli rolling-release – lub też jego pochodne (Manjaro,Antegros) jest dużo lepszym rozwiązaniem na Linuksowy desktop niż każda inne dystrybucja oparta na tradycyjnym/przestarzałym modelu wydawniczym sprowadzającym się do wydawania raz(dwa) do roku nowej wersji distro, która na dzień dobry ma przestarzałe wersje pakietów.
Wiadomo, że dystrybucji rolling-release lub też semi-rolling release (mniejsza z tym) nie ma co polecać przysłowiowej pani Basi, ale wszyscy lekko lub średnio-zaawansowani z łatwością zauważą ich niezaprzeczalne zalety.Appki pod konsolę | czasem piszę tutaj | Pomóż sobie i innym - mądrze zadawaj pytania
8 maja 2018 o 10:46 #7369Robert75ForumowiczManjaro nie posiada też wad Archa, jest bardziej przyjazny, przy czym daleko mu jeszcze pod tym względem – moim zdaniem – do niemal ideału jakim jest Mint.
@piespawlowa Man nadzieję że to była ironia z Twojej strony. Moim zdaniem mint, to jedna wielka kupa, a nie system.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #6211108 maja 2018 o 13:08 #7379pavbaranovForumowicz@Robert75 – Mint nie jest taki zły jak go malują (w tym ja), przynajmniej w obecnych swoich 3 wersjach. Dopóki działa. Jeśli coś przestanie, to jakiejkolwiek dokumentacji brak. Trzeba się posiłkować Ubuntu/Debianem. Inna sprawa, że cenniejsze od Minta (dystrybucji) jest środowisko Cinnamon przez nich rozwijane. I prawdopodobnie, gdyby w 100% poświęcili się samemu środowisku od czasu do czasu wydając „poglądową” wersję (opartą o cokolwiek, mniej więcej wówczas, gdy wychodzi nowa wersja Cinnamona), to byłoby zdecydowanie lepiej.
@napcok – Najśmieszniejsze, że najbardziej popularny system na desktopy jest bardzo zbliżony do rolling release. Przynajmniej w takiej formule, w jakiej pokazuje się np. Manjaro. Biorąc pod uwagę problemy z jego aktualizacjami, to nie robi dobrej marki dla rolling release (ale przynajmniej w odniesieniu do niego nikt tego sformułowania nie używa). I by było śmieszniej. Przysłowiowej Pani Basi, rolling release ustawione przez kogoś i aktualizowane raz na czas, będzie pracować zdecydowanie lepiej niż owym lekko lub średnio zaawansowanym użytkownikom („średnio” = tym, którzy takie mniemanie o sobie mają). Ci przy braku pojęcia jakie są konsekwencje zmian dokonywanych w swoim systemie bardzo często doprowadzą do: „X jest jakiś taki niestabilny i znów muszę postawić system od nowa” (oczywiście w miejscu X może być dowolne Manjaro, Antegos, czy cokolwiek).8 maja 2018 o 13:55 #7382azjaModerator… @pavbaranov -> byłem trochę nieprecyzyjny, więc dopisuję: używając określenia ’duże zainteresowanie systemem’ miałem na myśli zainteresowanie w kontekście distrowatch.com, a nie ogólnoświatowe. Choć nie da się nie zauważyć, że popularność (w szerokim tego słowa znaczeniu) Manjaro rośnie – obserwuję tą dystrybucję od początku jej publicznego zaistnienia i jej obecność na komp’ach i w przestrzeni informacyjnej, powoli, ale staje się coraz większa. Inna sprawa, że startując od zera, łatwo uzyskać duży wzrost.
… @napcok -> mam wątpliwości, co do prawdziwości określenia: dystrybucji rolling-release […] nie ma co polecać przysłowiowej pani Basi. Jak zauważył @piespawlowa, rolling-release przypomina styl aktualizacji Windows (choć w ramach wersji, a nie systemu w ogóle) i zwykli użytkownicy nie powinni mieć problemów z jego obsługą, jeżeli tylko zastosują się do kilku podstawowych zasad. Po kilku własnych instalacjach, kilku dla entuzjastów/grzebaczy, jestem obecnie w trakcie wdrożenia Manjaro dla zwykłego użytkownika (całościowa migracja – łącznie z danymi, backup’owaniem, etc. – z WindowsXP) i nie widzę, póki co, problemów z obsługą ze strony user’a. Fakt – ja instaluję, ja konfiguruję, ja szkolę i ja będę się tą instalacją opiekował; ale nie ma zasadniczej różnicy pomiędzy Windows’ami, a Manjaro – trochę inaczej wyglądają, trochę inne pewne praktyki i całe mnóstwo tych samych mechanizmów, jakie wypracowałem i powszechnie stosowałem w Windows’ach. Czy, to będzie WindowsXP/7/10, czy Manjaro – jeżeli user jest rozsądny, to poradzi sobie; a jeżeli jest przynajmniej atechniczny, to i tak będzie musiał zwrócić się o pomoc.Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
8 maja 2018 o 14:13 #7383napcokAdministrator@azja użyłem przysłowiowej pani Basi jako zielonego usera – który sam ma się troszczyć o aktualizacje, jeśli ktoś inny będzie się opiekował systemem – w sensie aktualizacji to nie widzę żadnych przeciwwskazań. Linuks w mojej opinii i na bazie moich doświadczeń od lat doskonale sprawdza się jako system dla nie-technicznej Babci czy Dziadka… pod warunkiem, że obeznany z Linuksem wnusio jest w zasięgu :)
Appki pod konsolę | czasem piszę tutaj | Pomóż sobie i innym - mądrze zadawaj pytania
8 maja 2018 o 15:11 #7384aquilaModeratorPrzepraszam, że się wtrącam (wtrancam :)) ale czy tu nie chodzi czasami o panią Krysię a nie Basię? Suchar. IMO o kant du.. rozbić ten cały ranking distrowatch.
8 maja 2018 o 15:23 #7385pavbaranovForumowiczSwoją drogą, to znacie jakąś w miarę miarodajną statystykę używalności dystrybucji?
10 maja 2018 o 10:51 #7386azjaModerator… @napcok -> jasne, zgadzam się z Tobą, z jednym zastrzeżeniem: moim zdaniem, nie ma znaczenia system (MacOS, Windows, Linux, Android, …) jakiego używamy. Jeżeli jesteśmy rozsądni i mamy podstawową wiedzę, to sobie poradzimy, a jeżeli wiedzę mamy żadną, jesteśmy leniwi, a nasze umysły, to maszyny antytechniczne – wtedy nie ma znaczenia, czy mamy 10 czy 110 lat, bo i tak jesteśmy bezradni. Moje 'zaprzyjaźnione instalacje’ (cokolwiek się za tym kryje), to prawie wyłącznie Windows’y. Czy użytkownicy (inteligentni, wykształceni, obyci w świecie) radzą sobie z obsługą? Nie. Nie wiedzą jak skonfigurować system (nie wiedzą, że w ogóle można), nie wiedzą jak działa, w jaki sposób mają podchodzić do aktualizacji, nie mają pojęcia o zasadach bezpieczeństwa. Ale używają, bo da się – da się prowadzić samochód z dwoma promilami i pelikanem rozgniecionym na przedniej szybie. Do czasu, rzecz jasna – wtedy jedni panikują, gdy widzą komunikat błędu lub dziwne zachowanie oprogramowania, a inni mają, to w d… Obecnie, nie ma fundamentalnych różnic w poziomie przyjazności pomiędzy głównymi systemami obecnymi na rynku – Linux wyróżnia się tylko skrajną rozpiętością, tym że ma wersje 'przyjazne’ i 'wrogie’, ale nie odstaje już od lat od obowiązujących standardów user friendly.
… @aquila / @pavbaranov -> ranking na distrowatch.com nie ma, zapewne, wielkich wartości naukowych, ale i sondaże uliczne trudno traktować za w pełni miarodajne. Głucha cisza, w odpowiedzi na pytanie o miarodajne statystyki, jest wielce mówiąca. Statystyka, to nie teoria wszechrzeczy, tylko metodologia plus interpretacja. Jeżeli odpowiednio zestawimy oba parametry, to zbliżymy się do prawdy / jeżeli odpowiednio zestawimy oba parametry, to uzyskamy wszystko, cokolwiek zechcemy lub zechce nasz zleceniodawca.
… traktuję te liczby poglądowo, bez przywiązywania się do nich i bez nadmiernych wobec nich oczekiwań (nie oczekujmy nazbyt wiele, to nie będziemy narażeni na rozczarowanie). Można je różnie interpretować, ale trzeba zawsze pamiętać, że to tylko jedna z wielu możliwych interpretacji. Dla mnie, potwierdzają one zwiększające się zainteresowanie Manjaro, ale nic nie mówią o ilości instalacji.Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
19 maja 2018 o 23:02 #7428michaldybczakForumowiczManjaro trzyma się ładnie na pierwszym miejscu dość stabilnie, więc dostaje jeszcze więcej zainteresowania niż zazwyczaj. Mimo, że nie świadczy to o ilości faktycznych użytkowników to i tak pomaga ich zdobyć.
- AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.