Home › Fora › Forum wsparcia › Podstawy › Migotanie ekranu + zła rozdzielczość ekranu logowania
- This topic has 4 odpowiedzi, 3 uczestników, and was last updated 6 years, 7 months temu by pavbaranov.
- AutorPosty
- 12 czerwca 2018 o 10:20 #7609ArturForumowicz
występuje migotanie ekranu zwłaszcza po wznowieniu działania systemu… (po wygaszeniu) Co to może być? a jeszcze pojawił się problem z ekranem logowania – jest w formacie kwadratowym… Co zrobić by to naprawić?
12 czerwca 2018 o 10:43 #7610pavbaranovForumowiczPewnie się komuś, kto chce udzielić Ci odpowiedzi przydadzą informacje (cholera, dlaczego takie podstawy zawsze trzeba pisać i marnować na to swój czas?):
1. rodzaj GPU i używany sterownik,
2. DE/WM,
3. ustawienia tear free,
4. co to znaczy „po wygaszeniu”? Chodzi Ci o hibernację, uśpienie, czy o pojawienie się wygaszacza ekranu/ekranu blokady…„Kwadratowy ekran logowania” to do innego wątku -> przeczytaj regulamin. I by 2 razy nie pisać tego samego – zakładając go podaj jakieś informacje, bo nikt tu kuli szklanej nie ma.
12 czerwca 2018 o 12:57 #7616azjaModerator… ha ha :-) , no tak, jak zauważył @pavbaranov, napisz coś więcej. Na Forum, są ludzie, którzy mają wiedzę i chętnie podzielą się nią z innymi, ale aby udzielić skutecznej porady (czyli, przede wszystkim, dokonać właściwej diagnozy), potrzebne są szczegółowe informacje. Nie jest, to zarzut pod Twoim adresem, ale uwaga natury ogólnej. Wrzuć to, o co prosi @pavbaranov i cokolwiek jeszcze, co wyda Ci się przydatne w tej sytuacji.
… być może migotanie i 'kwadratowość’, to objawy tego samego problemu (np. nieprawidłowy driver do karty graficznej), ale musimy skupić się na jednym, bo inaczej zrobi się bałagan.Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
12 czerwca 2018 o 13:30 #7617ArturForumowiczPewnie się komuś, kto chce udzielić Ci odpowiedzi przydadzą informacje (cholera, dlaczego takie podstawy zawsze trzeba pisać i marnować na to swój czas?):
1. rodzaj GPU i używany sterownik,
2. DE/WM,
3. ustawienia tear free,
4. co to znaczy „po wygaszeniu”? Chodzi Ci o hibernację, uśpienie, czy o pojawienie się wygaszacza ekranu/ekranu blokady…„Kwadratowy ekran logowania” to do innego wątku -> przeczytaj regulamin. I by 2 razy nie pisać tego samego – zakładając go podaj jakieś informacje, bo nikt tu kuli szklanej nie ma.
1. `VGA compatible controller
/0/100/2product: Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller [8086:2A42]
vendor: Intel Corporation [8086]
bus info: pci@0000:00:02.0
version: 07
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities:
vga_controller,
bus mastering,
PCI capabilities listing,
extension ROM
configuration:
driver: i915
latency: 0
resources:
irq: 16
memory: fe400000-fe7fffff
memory: d0000000-dfffffff
ioport: dc00(size=8)
memory: c0000-dffff`2. Co to znaczy? (to dział podstawy / wsparcie a nie dla zaawansowanych)
3. Co to znaczy? (to dział podstawy / wsparcie a nie dla zaawansowanych)
4. chodzi o to że po zamknięciu pokrywy, monitor się wyłącza. Po wznowieniu pojawiają się problemy, ekran migota przy poruszaniu myszą.12 czerwca 2018 o 14:48 #7620pavbaranovForumowiczAd 2. i 3. To są podstawy!, ale przetłumaczę z polskiego na nasze, skoro Ci się nie chce nawet poszukać: D(esktop)E(nvironment) – po polsku środowisko graficzne jak GNOME, Plasma, XFCE itd., W(indows)M(anager) – menedżer okien np. OpenBox, FluxBox itd.; Tear Free – ustawienie sterowników graficznych odpowiadające m.in. za kwestie, które poruszyłeś w pytaniu.
Skoro się jednak już okazało, że masz GPU Intela – sterownik xf86-video-intel, czy też modesetting? (w Manjaro jest jakieś sprytne narzędzie, które Ci łatwo to wskaże).
Jeśli to sterownik intela – zob.:
1. informacja jak zaradzić tzw. flickering (migotaniu). (także to co napisane w zgłoszeniach FS#), ustawienie tu proponowne możesz również wypróbować bez żadnej ingerencji w system, edytując przy jego starcie GRUB i dopisując to co proponowane – jeśli działa, trzeba zmodyfikować GRUB (powiemy jak, jeśli nie będziesz wiedzieć, ale wpierw sprawdź),
2. tear free,
3. problemy związane z synchronizacją pionową.Prawdopodobnie to o czym piszesz, to ów flickering. Jeśli się doczytałeś – to problem leżący w zasadzie w wadliwym sterowniku Intela, któremu się od lat nie chce zrobić prawidłowego dla linuksa. Nie ma rozwiązania – jest jedynie obejście. Alternatywne rozwiązanie, to skorzystać z wbudowanego w kernel sterownika modesettings, jak to domyślnie jest w bardzo wielu dystrybucjach, zwłaszcza debianowatych. Środowiska KDE oraz Fedory (czyli głównie GNOME) też nie rekomendują używania sterowników Intela, bo sporo z nimi kłopotów. Po prostu: ten typ tak ma. Jeśli obejścia nie pomogą, to pretensje do Intela za wieczną betę ich sterowników.
- AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.