Home › Fora › Forum wsparcia › Oprogramowanie › [SOLVED] octopi-notifier – "dymek" z niewidocznym napisami
- This topic has 10 odpowiedzi, 4 uczestników, and was last updated 6 years, 2 months temu by azja.
- AutorPosty
- 9 listopada 2018 o 00:26 #8533majoModerator
Od kilku dni, gdy na pasku szybkiego uruchamiania najadę myszką na ikonę
octopi-notifier
, pojawia się dymek z niewidocznym napisami (ledwo widoczne białe czcionki na szarym tle), jak poniżej:
Wcześniej napisy były dobrze widoczne – napisane standardową, czarną czcionką – jak poniżej, gdy najadę na inną ikonkę:
Jak przywrócić tu standardową, czarną czcionką?
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
9 listopada 2018 o 02:43 #8538azjaModerator… masz Xfce, oparte o GTK, a Octopi zbudowane jest na Qt. Zajrzyj do:
Programy / Ustawienia / Ustawienia Qt5
Na pierwszej zakładce (Wygląd) masz Paletę i Podgląd. W Palecie zaznaczasz Zaawansowany; schodzisz wiersz niżej; rozwijasz listę z prawej strony; wybierasz Edycja. W Edytorze palety ustalasz jakich kolorów mają używać poszczególne elementy aplikacji opartych na Qt. W przypadku Twojego problemu, to będą (najprawdopodobniej) dwie ostatnie pozycje:
Tło podpowiedzi
Tekst podpowiedziNie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
9 listopada 2018 o 10:34 #8539majoModeratorDzięki za szczegółową podpowiedź :)
Problem rozwiązałem (albo raczej sam się rozwiązał), choć trochę inaczej.
Nic nie zmieniając w ustawieniach Qt5, pooglądałem tylko zawartość poszczególnych zakładek, kliknąłem na „Zastosuj” i problem zoctopi-notifier
sam się rozwiązał (być może były jakieś bug’i podczas ostatniej aktualizacji tego pakietu).Nie mogłem natomiast zastosować twojej metody, gdyż nie znalazłem opcji „Edycja”, a rozwijane listy wyglądały tak, jak na rys. poniżej.
Czyżby u Ciebie wyglądało to inaczej niż u mnie?
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
9 listopada 2018 o 13:55 #8541azjaModerator… robiłem, to raz, dawno temu (straciłem trochę czasu, ale przemyślany schemat sprawdza się), więc umknął mi pewien drobiazg: najpierw trzeba stworzyć (np. poprzez skopiowanie istniejącego schematu), a potem można go edytować.
Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
9 listopada 2018 o 15:53 #8543Robert75ForumowiczJa obecnie na Anarchy Xfce również mam zainstalowane qt5ct, i wygląda to tak:
Chciałbym jednak zwrócić uwagę na plik .profile, który odpowiada za prawidłowe wyświetlanie ustawień Qt5.
Może on wyglądać tak:export EDITOR=/usr/bin/nano export QT_QPA_PLATFORMTHEME="qt5ct" export GTK2_RC_FILES="$HOME/.gtkrc-2.0"
Lub tak:
# # ~/.profile # # [[ "$XDG_CURRENT_DESKTOP" == "KDE" ]] || export QT_QPA_PLATFORMTHEME="qt5ct" [[ -f ~/.extend.profile ]] && . ~/.extend.profile
Na obu qt5ct działa prawidłowo.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #6211109 listopada 2018 o 16:25 #8544azjaModerator… @robert75 -> tak samo wygląda, jak u @majo – w obu przypadkach stosowany jest domyślny schemat, a nie stworzony przez użytkownika.
Co do pliku~/.profile
(zapewne jego masz na myśli), to nie jest takie proste:
#export EDITOR=/usr/bin/nano
— ja mam w~/.bashrc
;
#export GTK2_RC_FILES="$HOME/.gtkrc-2.0"
— ja mam w~/.xprofile
i~/.xinitrc
;
# w~/.profile
mam tylko ścieżkę;
# wszystko działa jak należy.
Nie pliki decydują o tym w jaki sposób zachowują się poszczególne elementy systemu, tylko odpowiednie w nich wpisy. Te same parametry mogą mieć różne wartości i znajdować się w różnych plikach, w zależności od dystrybucji, jej wersji, środowiska graficznego, historii zmian w systemie, poziomu ingerencji użytkownika, etc.Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
9 listopada 2018 o 16:48 #8545Robert75ForumowiczNo ja akurat musiałem sam utworzyć plik /.profile, bo po instalacji qt5ct system go nie utworzył, oczywiście mowa tutaj o Anarchy.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #6211109 listopada 2018 o 17:07 #8546pavbaranovForumowiczW przypadku używania qt5ct istotne jest ustawienie wyłącznie jednej zmiennej (inne przedstawione przez @Robert75) tego nie dotyczą:
export QT_QPA_PLATFORMTHEME="qt5ct"
Plik, z którego to system przeczyta jest już mniej istotny (niekoniecznie musi to być .profile).
Generalnie aby aplikacje Qt5 działały w środowiskach innych niż Plasma konieczne jest „przekonanie” ich o tym. Jedną z metod, to właśnie eksport zmiennej QT_QPA_PLATFORMTHEME.10 listopada 2018 o 05:27 #8548azjaModerator… dla porządku, jeżeli używamy Bash’a jako shell’a (najprawdopodobniej tak jest), to interesujące nas pliki z konfiguracją, to przede wszystkim:
~/.bash_profile ~/.bashrc
również:
~/.xinitrc ~/.profile
oraz:
/etc/bash.bashrc /etc/environment
… w przypadku Manjaro, zmienna
QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct
powinna być w/etc/environment
. Mogą do tej listy dojść jeszcze pliki specyficzne dla danego środowiska graficznego / display manager’a.Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
10 listopada 2018 o 08:59 #8549pavbaranovForumowicz@azja – Z całym szacunkiem, ale mocno nie do końca. Zmienne umieszczane w plikach w /etc/ są tzw. zmiennymi globalnymi. Obowiązują w całym systemie o ile dany użytkownik nie ustawi dla siebie w swoim katalogu domowym innych. Wówczas te w ~/ mają pierwszeństwo nad tymi, które są w /etc/.
Nie jest zatem prawidłowym twierdzenie: w Manjaro ustawienia zmiennej dla qt5ct winny być w /etc/environment. Prawidłowe jest: ustawienia winny znajdować się w takim pliku, który przyniesie spodziewany efekt. Mogą, ale nie muszą być w /etc/, mogą być w /home/$USER/. O ile wiem, to również pliki zaczynające się do „x” (np. ~/.xprofile itp.) będą mieć „połowiczny” efekt, bowiem te pliki są czytane wyłącznie w sesji X, ale już nie w sesji Wayland (nie wiem jak z programami korzystającymi z XWayland; generalnie dokumentacja Wayland jest jak na razie dość uboga, ale i DE, które potrafią z niego korzystać niewiele).
Generalnie polecam lekturę wiki Archa, choć to tylko wierzchołek góry.10 listopada 2018 o 18:41 #8554azjaModerator… @pavbaranov -> co do pierwszej uwagi, to masz rację. Ja również mam rację, bo jedynie wymieniłem listę plików, ale nie pisałem nic (nie było, to moją intencją) na temat ich powiązań, czy hierarchii. Zgadza się,
/etc
jest dla systemu (globalnie), a~/.config
i inne kropki dla user’a (lokalnie). Zgodnie z ogólną zasadą, obowiązującą w wielu dziedzinach, regulacje szczegółowe (w tym przypadku konfiguracja user’a) mają pierwszeństwo przed ogólnymi (tutaj, globalna konfiguracja systemowa). Choć pewnie, są od tego wyjątki.… co do drugiej, to mój błąd, podwójny. Po pierwsze, wykazałem się brakiem precyzji – pisząc ’zmienna QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct powinna być’, miałem na myśli to, że Manjaro tam ją umieszcza, a nie, że wynika to z jakich zasad czy ograniczeń technicznych. Po drugie, nie miałem racji – dokonałem nieuzasadnionego założenia i uproszczenia, które zapewne brało się z chęci skrócenia sobie drogi (zmęczenie) i śladu w pamięci, który zmylił mnie. Nie jest zapewne prawdą, że Manjaro TO pisze TAM. To, że u mnie tak jest, to pewnie efekt problemów jakie pojawiły się z Qt w środowisku GTK, kilka miesięcy temu. TEN wpis, w TYM miejscu był jednym z prowizorycznych sposobów radzenia sobie w sytuacji (o ile dobrze pamiętam). Na szybko mogłem sprawdzić tylko dwie instalacje – druga nie jest miarodajna, bo profil (i część konfiguracji w /etc) pochodzi z wcześniejszej instalacji Arch’a. Temat pojawił się i został zamieszany, więc jak tylko będę miał informacje z kilku różnych komp’ów, to poinformuję, jak ta sprawa wygląda w Manjaro.
… jeżeli chodzi o dokumentację, to polecam TEN link – krótko i klarownie wyjaśniona różnica pomiędzy .bashrc i .bash_profile.
————-
EDIT-20181110-1750 … aaaaaaa! Wiedziałem, że o czymś zapomniałem; muszę chyba mniej ;-)
@majo -> znalazłem również u siebie taki sam przypadek: clamav-gui. Zarówno octopi, jak i clamav-gui korzystają z Qt5, więc poszukałem innych aplikacji, które wstawiają ikonę do tray’a i zbudowane, są na Qt5. Niewiele tego było, ledwie kilka, więc badanie nie jest miarodajne: nie znalazłem niczego więcej. Jednak dwa programy, oparte o te same biblioteki graficzne (Qt5), mają ten sam problem. Ale inne, również korzystające z Qt5 – nie. Więc być może problem leży w ich kodzie lub rozwiązaniach stosowanych w obu przypadkach? Jestem przed aktualizacją, z którą spłynie kilkadziesiąt pakietów w nowych wersjach – zobaczymy czy, to coś zmieni.Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
- AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.