Problem z włączeniem manjaro po zainstalowaniu sterowników NVIDIA

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Problem z włączeniem manjaro po zainstalowaniu sterowników NVIDIA

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6214
    Robiik
    Forumowicz

    Hej mam problem z uruchomieniem manjaro. Najpierw dochodziło do ekranu białego „oh no”. Po tym jak przeczytalem kilka wątków i poronieniu kilku rzeczy w konsoli teraz dochodzi tylko do czarnego ekranu z logami. Prosiłbym o pomoc, ponieważ jestem początkującym użytkownikiem Linuxa. Dzięki

    #6215
    JaOrazInni
    Forumowicz

    Jaka gpu (to istotne), które środowisko i zapewne ktoś bardziej ogarnięty będzie chciał (CHYBA) coś z tej komendy journalctl -b

    Do tego odpal sobie system w trybie tekstowym…
    Gdy pojawi się GRUB wciśnij e i dopisz na końcu linijki zaczynającej się od linux to systemd.unit=multi-user.target
    poteem ctrl+x i system startuje w trybie tekstowym…

    #6217
    Robiik
    Forumowicz

    Hej, dzięki dodałem zdjęcie logów do postu. Zaraz zrobie to co napisałeś.

    #6218
    pavbaranov
    Forumowicz

    Kiedy pojawi Ci się GRUB wejdź do niego i dodaj do linii komend:
    nouveau.config=NvBios=PRAMIN
    i wystartuj komputer z tym parametrem (bez żadnych resetów).

    Pytań kilka jak zawsze :)
    – czy to jest komputer wyłącznie z GPU NVidii, czy też układ hybrydowy (Intel+NVidia)?
    – czy sterownik nouveau to świadomy wybór (nie chcesz mieć sterowników własnościowych), czy przypadek?
    – problem z uruchomieniem wystąpuje podczas startu z livecd, czy też po instalacji?
    – jaka to wersja Manjaro?

    #6219
    Robiik
    Forumowicz

    1. Hybryda Intel + NVIDIA
    2. Sterownik to nieświadomy wybór. Po tym jak grafika trochę źle się wyświetlala przy filmach wszedłem w sklepik z softwarem i doinstalowalem NVIDIA .
    3. Problem z włączeniem jest od zainstalowania sterownika NVIDIA z softwarowego sklepiku na manjaro. System ten od 1 miesiąca do wczoraj chodził ok.
    4. Manjaro Gnome -najnowszy jaki był 1 miesiąc temu.
    PS. Do gruba wejdę po pracy.
    PS.2. Jaki sterownik zainstalować w takim razie, aby mi jak najlepiej działala grafika.?
    Dzięki za pomoc.

    #6220
    pavbaranov
    Forumowicz

    No i jesteśmy w domu. Zanim coś na pałę instalujesz, w szczególności coś takiego jak sterownik, to należy sprawdzić w wiki jak należy go poprawnie zainstalować.
    Istnieje prawdopodobieństwo, że trickiem z GRUBem obecnie nic nie zrobisz, podobnie też system Ci się nie uruchomi z GNOME.
    Musisz zatem uruchomić system w trybie tekstowym. W tym momencie będziesz mógł wykonywać różne komendy i naprawić system. Uwaga rób wszystko ostrożnie, bo masz w tym momencie przyznane uprawnienia root. Prawdopodobnie będziesz musiał nawiązać połączenie sieciowe – sprawdź, czy masz (choćby pingiem), a jeśli nie, to musisz postawić wpierw usługę NetworkManager (jeśli łączysz się w dowolny sposób oprócz „mobilnego”, bo w tym ostatnim przypadku także usługę ModemManager):
    systemctl start NetworkManager
    Uruchomić połączenie z netem. Najłatwiej będzie Ci zrobić to przez semigraficzny program nmtui.
    Teraz wykonaj to co w wiki Manjaro. Twój sterownik winien mieć – bodaj, bo Manjaro nie mam – bumblebee w nazwie. To są dwa sterowniki: jeden dla GPU Intela, drugi dla NVidii. W tym drugim przypadku masz ogólnie 2 sterowniki – otwarty, nazywający się nouveau i własnośćiowy nvidia. Znów – nie mam NVidii, ale z tego co wieść gminna niesie, sterownik własnościowy jest zdecydowanie sprawniejszy. Niesie jednak inne problemy. Jeśli używasz GNOME w sesji Waylanda możesz mieć problemy z prawidłowym (jeśli w ogóle) wyświetlaniem wszystkich programów, które działają przez XWayland (to np. większość gier). Z tego co wieść gminna niesie, to również w przypadku aktualizacji tego sterownika, zwłaszcza w GNOME i na Plasma, bywają niekiedy jakieś problemy (tym ostatnim bym się jednak w tej chwili nie przejmował). Tych problemów nie ma nouveau, ale… jest mniej wydajna.
    Za „grafikę”, standardowo i tak u Ciebie odpowiada sterownik Intel (na NVidię albo się przełącza, albo odpowiednio wywołuje program itd.). Tu zasadniczo nie masz wielkiego wyboru, zwłaszcza w Manjaro, albowiem w nim dla Intela „przypisany” jest sterownik xf86-video-intel i praktycznie żadnego innego nie ma. W niektórych innych (i robiąc to na piechotę, również w Manjaro, ale wówczas chyba bym się decydował na taką dystrybucję, która jest pozbawiona ułatwiaczy w stylu mhwd) używany jest wbudowany w kernel sterownik modesettings (wcale nie tak mało popularne rozwiązanie, albowiem jest powszechne np. w Debianie i większości pochodnych, Fedorze i kilku innych). Czy daje on lepsze efekty? Tego nie wiem. Ponoć jest mniej problematyczny. Ma jednak problemy z wyświetlaniem bodaj Google Chrome czy Chromium.
    W Twoim przypadku – zdaj się na to co w Manjaro, wszak sam piszesz, że jesteś początkującym użytkownikiem linuksa.
    Kwestia odpowiedniego doboru i stuningowania sterownika czy ewentualnego doinstalowania czegoś to zresztą temat na inny wątek. Tu skupmy się na tym, byś w ogóle mógł ten system uruchomić.

    #6222
    Robiik
    Forumowicz

    Hej, poniewaz nie mialem za bardzo czasu, jeszcze nie wykonalem zadnych czynnosci. I tu szybkie pytanie. Czy nie prosciej dla mnie nie byloby postawic system od nowa, jesli nie mam tam za bardzo nic zapisane.

    Mam jeszcze pytanie. Czy wiecie moze, czy da sie zainstalowac acestream na manjaro, sam nie poradzilem sobie.

    #6228
    pavbaranov
    Forumowicz

    Prościej – pewnie tak. W sposób, który tu drążymy nauczysz się na przyszłość i jak się coś podzieje, że nie będziesz mógł ryzykować utratą systemu – będzie jak znalazł.

    Jeśli chodzi o acestream – zasadą jest: jeden wątek = jedno pytanie (jeśli to jest to co w AUR, to tam je masz; reszta to już odrębny wątek).

    #6237
    michaldybczak
    Forumowicz

    wszedłem w sklepik z softwarem i doinstalowalem NVIDIA .
    3. Problem z włączeniem jest od zainstalowania sterownika NVIDIA z softwarowego sklepiku na manjaro. System ten od 1 miesiąca do wczoraj chodził ok.

    I tu masz przyczynę problemów. W Manjaro NIE INSTALUJE SIĘ STEROWNIKÓW MANUALNIE, chyba że jesteś doświadczonym użytkownikiem. Manjaro po prostu wykrywa automatycznie sprzęt i instaluje to co trzeba i najnowsze sterowniki oraz je konfiguruje. Jak przepchałeś na siłę aktualizację czy instalację sterownika, nie zgadzają się configi i system nie wstaje.

    Jednak jest proste rozwiązanie.

    – Zaloguj się do tty
    – odinstaluj ten sterownik

    – jeśli chcesz własnościowe sterowniki (dla nvidii polecane), wykonaj komendę:

    sudo mhwd -a pci nonfree 0300

    lub jeśli chcesz sterowniki open source (nie polecane dla nvidii):

    sudo mhwd -a pci free 0300

    Jeśli dostaniesz jakieś błędy, że coś tam już jest lub konfliktuje, trzeba odinstalować ten pakiet manualnie i ponownie uruchomić, którąś z powyższych komend.

    Te komendy uruchamiają automatyczny skrypt mhwd, który sprawdza sprzęt, instaluje i konfiguruje sterowniki.

    Jak już mhwd zainstaluje poprawnie wszystko, zrób restart, czyli sudo reboot

    Poczytaj sobie:

    https://wiki.manjaro.org/index.php/Configure_Graphics_Cards

    I zapamiętaj, Manjaro to nie ubuntu, nie bawisz się sterownikami graficznymi manualnie, bo w 99% coś spieprzysz.

    #6253
    Robiik
    Forumowicz

    Dzięki wielkie wszystkim za pomoc. Udało się uruchomić system, jednak nam tylko rozdzielczość 864×486. Więc teraz próbuje to naprawić. Następnymcrwzem zanim coś zainstaluje 2 x pomysle.

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.