Home › Fora › Forum wsparcia › Multimedia › Szybszy internet na lżejszym środowisku?
- This topic has 3 odpowiedzi, 3 uczestników, and was last updated 7 years, 1 months temu by pavbaranov.
- AutorPosty
- 8 października 2017 o 18:24 #6026macieslawForumowicz
Czy lżejsze środowisko graficzne może mieć jakieś znaczenie w prędkosci internetu a dokladnie wczytywaniu stron? Czy na xfce strony beda ladowaly sie szybciej niz np. na kde?
8 października 2017 o 20:09 #6028pavbaranovForumowiczSamo w sobie – nie.
9 października 2017 o 13:39 #6030azjaModerator… da się zauważyć przy słabym sprzęcie – mało RAM’u, wolny procesor i dysk. W zależności od konfiguracji przeglądarki i przeglądanych materiałów, może mieć znaczenie kilkaset wolnych MB pamięci, czy odciążenie procesora (CPU/GPU), który nie musi obrabiać rozbudowanej warstwy graficznej i może skupić się, na przykład, na flash’u. Ale przy choćby średniej jakości sprzęcie – wątpię.
Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
9 października 2017 o 15:22 #6034pavbaranovForumowiczWiesz @azja – w istocie możesz mieć rację :) Dla mnie prędkość internetu – to prędkość łącza. Po łebkach poszedłem.
Wczytywanie się stron w przeglądarce zależy od mnóstwa czynników: prędkości samego łącza, ustawienia internetu, ilości podłączonych komputerów w tym samym czasie do tego samego routera, samej przeglądarki, posiadanego sprzętu, sposobu napisania strony… Mimo wszystko w niewielkim jednak stopniu zależeć będzie zależeć od samego środowiska (które przecież też różnie można skonfigurować).
Faktem jest, że w porównaniu do XFCE domyślnie skonfigurowana Plasma będzie sama na siebie zużywać więcej zasobów, po doprowadzeniu Plasmy do funkcjonalności XFCE (lub odwrotnie) – zużycie zasobów będzie na podobnym poziomie.
@macieslaw – W sumie musisz sam sprawdzić. Sprawdź przede wszystkim, czy dane środowisko i inne programy (tzn. nie przeglądarki) zachowują się prawidłowo. Przede wszystkim wypróbuj jakieś narzędzia do pobierania treści z netu. Jeśli to wszystko zachowuje się prawidłowo, a strony wczytują Ci się długo, zacznij od porządków (może to być jakaś kwestia wadliwego profilu przeglądarki, może to być problem z cache,… różne). Potem spróbuj sprawdzić konfigurację łącza. Jeśli łączysz się bezprzewodowo – sprawdź jak się przeglądarka zachowuje po podłączeniu komputera kablem; usuń to co tłumi sygnał (innymi słowy – sprawdź go). W końcu rozważ urzycie innej przeglądarki.
Jeśli zaś używasz już Plasmy, to – jeśli chcesz – odchudź ją. Inna sprawa, że absolutne minimum dla korzystania z niej to 2GB RAM oraz jakiś w miarę sensowny procesor (np. wykluczam AMD E1-X, czy jakieś Intel Atom). W ekstremalnych przypadkach – w istocie tego typu środowiska jak GNOME 3, Plasma, Deepin, czy Cinnamon zeżrą Ci tyle zasobów, że już na przeglądarkę nie starczy. Wówczas jednak nie starczy też np. na edycję jakiegoś poważniejszego dokumentu, czy bardziej zaawansowaną pracę w jakimkolwiek programie. - AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.