Home › Fora › Manjaro PL (forum ukryte) › Manjaro-KDE-PL › Tak, by zostało – szkic założeń
- This topic has 0 odpowiedzi, 1 uczestnika, and was last updated 8 years temu by pavbaranov.
- AutorPosty
- 2 listopada 2016 o 08:51 #2201pavbaranovForumowicz
Po wczorajszej dyskusji:
1. Tzw. „base”, czy „core” – pozostawiam, albowiem to zależy od wyboru systemu bazowego; w stosunku do niego – nic bym nie zmieniał z wyjątkiem:
– absolutne minimum do /etc/xdg/autostart # Manjaro lubi(-ło) to robić, a mało kto pamięta o tym, że jest takie miejsce – IMO jeśli nie trzeba – nie ruszać tu niczego,
2. Oprogramowanie związane ze środowiskiem.
Wg mnie praktycznie całe Qt5, KF5 i Plasma 5 # Takie rozwiązanie gwarantuje, że każdy otrzyma takie samo środowisko. Różnice w wielkości ISO jeśli zdecydujemy się na wyrzucenie tu czegokolwiek są minimalne. Dodatkowo w ten sposób środowisko ma pełną funkcjonalność i nie brakuje mu nieczego w stosunku do zamierzonego efektu. Daje to łatwość ewentualnego supportu. Tu też jedna uwaga: pulseaudio, a nie alsa, albowiem to pierwsze jest „domyślne” dla Plasmy. Można się natomiast zastanowić, czy do sterowania nim pulse-pa (obsługuje wyłącznie PA), czy KMix (obsługuje także np. ALSA). Pierwszy wydaje się być obecnie lepiej rozwijany. Jeśli ktoś mocno będzie chciał zmienić PA na ALSA, to już jego sprawa.
Wyjątek;
– Plasma w dalszym ciągu ma/miewa problemy z Waylandem, zatem nie instalowałbym obecnie wsparcia dla niego (kwayland-integration). Inaczej możemy się liczyć z „niezadowolonymi”, bo obok pozycji Plasma w DM pojawi się Plasma-Wayland, co kusi i nęci i będzie jedynie początkiem kłopotów, do czasu, gdy Plasma na 100% nie będzie działać w Waylandzie. Dodatkowo obsługa urządzeń wskazujących przeniesiona może zostać w ten sposób na libinput, który – jak na razie – jest słabiej konfigurowalny od synaptics.
3. Przyszłe wydania Plasmy
Od grudnia Plasma dzieli się na 2 gałęzie: 5.8LTS oraz kolejne wydania, których będzie rocznie 3. 5.8LTS jest wspierane aż do pojawienia się 5.14LTS w sierpniu 2018. Nie wiadomo jeszcze jak to w Archu będzie wyglądać i jak będzie wyglądać w Manjaro. Jeśli nastąpi w repozytoriach „rozdwojenie” – mamy wybór i trzeba podjąć decyzję. Kusi i nęci wrzucenie w takim przypadku LTS. Jeśli na to decydowalibyśmy się, to nie „stabilizowałbym” również Qt5 i KF5 na LTS, bo to nie ma sensu (wyjaśnię, jeśli niezrozumiałe).
4. Aplikacje
Ogólne założenie – jak najmniej „obcych” aplikacji, czyli takich, które nie są oparte o Qt5.
a) Skoro to do typowego „neptyka” – trzeba dać jakiś graficzny instalator paczek. Jeśli to oparte o Archa/Manjaro to wyboru wielkiego nie ma – Octopi. Do obsługi AUR – packer a nie yaourt. Ten pierwszy mniej problematyczny, a Octopi ma dla niego wsparcie. I tak ludzie się będą gubić z instalacją z AUR.
b) Przeglądarka www
Tu wielkiego wyboru nie ma. Obecnie sensowne przeglądarki oparte o Qt5 są 2: qupzilla i otter-browser. Ten drugi jeszcze w powijakach, choć z końcem roku ma być „stable” 1.0.0. Dlaczego nie chromium, firefox itp. itd.? Te są w repozytoriach, a qupzilla nie jest zła, jest lekka, dobrze się integruje. Można jedynie pomyśleć o jej własnej budowie z dodatkowymi dodatkami (są w GIT qupzilli).
c) KDE-Apps
Z tego pakietu wybrałbym jedynie to co najpopularniejsze, najbardziej funkcjonalne. Na pewno:
– dolphin,
– okular (w wersji 16.12 jest on na KF5),
– gwenview
– arc,
– KDEPIM (raczej); alternatywa to trojita dla samych maili; KDEPIM-Next będzie do rozważenia w przyszłym roku,
– print-manager,
– spectacle,
– kwrite/kate
– kcalc,
– skanlite
Nie dodajemy kget (oparte o KDE4, wymaga dodatkowych bibliotek, nie jest rozwijane) – jeśli tego typu oprogramowanie, to fatrat (ma wersję qt5).
Do zastanowienia się tego typu oprogramowanie, jak kamerek itp. Nie każdy to ma, ale z drugiej strony kamera jest b.mała.
Do zastanowienia się telepathy.
d) Oprogramowanie multimedialne
Tu obecnie w KDE jest na Qt5 wyłącznie Dragon (przez grzeczność nie wymienię plasma-mediaplayer), który wprawdzie robi, to co ma robić, ale od tego typu aplikacji jak VLC, czy SMPlayer – odstaje. Nie ma na razie żadnej aplikacji typu „grajek muzyki”. Z drugiej strony VLC/SMPlayer sobie z tym dobrze radzą. Osobiście optowałbym za SMPlayer, bo mniejsze od VLC. VLC dopiero z wersją 3.0.0 będzie oparte o Qt5 (tylko GUI) lub w ogóle od niego niezależne. Ta wersja pewnie z początkiem roku. W przypadku SMPlayer – należałoby pomyśleć nad jakąś skórką, bo to co jest – jest po prostu ohydne.
Aplikacje do muzyki, to zupełnie inna para kaloszy. Obecnie amarok jest jeszcze oparty o KDE4 (patrz kget). Clementine ma rozwojową wersję opartą o Qt5. Gdyby taka wyszła – to jest to lepszy wybór. Nie wiem, kiedy się ma ukazać wersja 1.4 (chyba takie oznaczenie będzie nosić, choć wersja na qt5 jest z linii 1.3.1).
e) Oprogramowanie biurowe:
Wyboru większego nie ma. LO. Calligra jest jeszcze na KDE4, nadto funkcjonalnie mocno odstaje od innych pakietów. Nie istnieje natomiast sensowny edytor tekstu, który można byłoby wrzucić w miejsce całego LO. Jedyny na Qt jaki znam, to focuswriter, którego obsługa i funkcjonalność odstaje od dobrych edytorów. Niestety czegoś jak AbiWord na Qt5 nie ma.
5. „Tożsamość” dystrybucji/wygląd
Wczoraj padły propozycje Jomada-Fit Dark i light. Obie mają też swój „zestaw kolorystyczny”. Za – dla mnie – przemawia istnienie dwu wersji (jasnej i ciemnej). Alternatywa to np. dość kompleksowy Papirus. Jomada nie ma splasha, nie ma wystroju SDDM. Ikony – pozostawiłbym „oryginalne” czyli Breeze, bo są najbardziej kompleksowe. Papirus dysponuje swoim zestawem (nawet niezłym tak jeśli chodzi o wystrój, jak i kompleksowość). Papirus jest w AUR, zatem prosta aktualizacja. Dla Jomady trzeba byłoby dopiero wpuścić PKGBUILDy (zrobione) do AUR.
Przezroczystość – tu prywata wobec Michała: tak ja również lubię przezroczyste panele (akurat ja wyłącznie panele), ale jest z tym problem. Każda przezroczystość wpływa na szybkość ładowania się Plasmy oraz na zasobożerność (niewiele, ale zawsze). Zostawiłbym to użytkownikowi. Co najwyżej można pomyśleć o dodatkowym wystroju, ale ten wymaga „instrukcji obsługi”.
Kicker – domyślny jak sądzę, choć są alternatywy. Jedną z nich np. tablica programów (bo ostatnio popularna). W takim przypadku jednak – wg mnie – panel na górę i dodajemy np. coś takiego: dock lub całość organizujemy tak. W tym ostatnim przypadku górny panel pełniłby funkcję informacyjno-sterującą, zaś jeśli byśmy decydowali się na normalne aktualizacje, a nie pozostanie przy LTS, to wówczas od 5.9 pojawia się global menu.
6. „Ekran post-instalacyjny”
Proste – bez programisty, choćby w python – nie zrobimy tego. Jeśli mamy kogoś, kto zna się na python-pyqt5, to zalążek takiego programu istnieje, wówczas należałoby to tylko rozwinąć.Aha – netrunner ma proste narzędzie do obsługi tego typu rzeczy jak włączanie/wyłączanie baloo/akonadi itp. Można rozważyć, czy dodawać, choć osobiście jestem przeciwny. Im mniej kastrujemy funkcjonalność Plasmy, tym lepiej ona działa. Nie łudźmy się – nie jest to środowisko na przedpotopowe komputery, ale też i nie jest (mimo baloo, akonadi) przesadnie zasobożerna. Z tych dwu można byłoby pomyśleć o wyłączeniu baloo (tak na prawdę bardzo przydatne ono nie jest).
I jak na razie – tyle moich przemyśleń, zestawienia wczorajszej dyskusji.
- AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.