Home › Fora › Różności › Luźne rozmowy › Wybór dystrybucji
- This topic has 5 odpowiedzi, 4 uczestników, and was last updated 7 years temu by aquila.
- AutorPosty
- 13 listopada 2017 o 17:15 #6286marsForumowicz
Witam, mam pytanie odnośnie Manjaro z Gnome. Szukam dystrybucji Linux z tym środowiskiem graficznym, która korzysta z Waylanda i nie jest przeładowana pakietami. Wybór pomiędzy Manjaro, a Antergos, ale co do tego drugiego to słyszałem, że po instalacji jest Xorg i trzeba doinstalować GDM, aby Wayland wystartował. Jednak Antergos kusi tym, że po instalacji przy wyborze środowisk graficznych system jest dość czysty w porównaniu do innych obrazów ISO z Gnome. Ile pakietów po instalacji może mieć takie Manjaro z Gnome? Dla porównania Fedora 26, 27 ma około 1500 pakietów.
13 listopada 2017 o 19:21 #6287pavbaranovForumowiczCo Ci tak zależy na tej ilości pakietów? Ze względu na sposób paczkowania w różnych dystrybucjach, informacja nt ilości pakietów w Fedorze/Debianie/Ubuntu itd. vs. Arch/Antergos/Manjaro czy cokolwiek innego – kompletnie nic Ci nie mówi. Dla przykładu jedynie, jednej paczce Archa mogą (i najczęście) odpowiadają dwie paczki w innych dystrybucjach. Zatem sam sobie odpowiedź na pytanie: 900 paczek w jednej dystrybucji, to mniej niż 1500 w drugiej? :)
Różnica między Antergosem, a Manjaro polega na zupełnie czymś innym. Antergos – pomijając bzdurki w swoim repozytorium daje Ci bezpośredni dostęp do repozytoriów Archa. To z jego paczkami masz cały czas do czynienia. Są one dostarczane bardzo szybko. W przypadku Manjaro masz w dużej mierze te same paczki, ale dostarczane w jakiś czas później. Sam musisz dokonać wyboru. Osobiście kiedyś przeszedłem z Manjaro na Archa i dobrze mi z tym.
Antergos i Wayland. Nic nie przeszkadza w użytkowaniu tej dystrybucji z GNOME w sesji Waylanda. Może jedynie z NVidią będą problemy. Po prostu domyślny tu DM (LightDM) zamień na domyślny w GNOME – GDM.
Inna sprawa, że jeśli już rozważasz Antergosa z GNOME3 i Waylandem, a np. obawiasz się „instalacji” Archa, to zainstaluj sobie Archa przez Arch-Anywhere. Dodatkowo masz niemal absolutną kontrolę nad tym co instalujesz. W przypadku Manjaro – taką alternatywę daje Ci jego instalacja przez Manjaro-Architect (a nie Manjaro-Gnome). W obu przypadkach zainstaluje się wyłącznie system bazowy, GNOME (i zależności) i dokładnie to co chcesz.13 listopada 2017 o 23:30 #6289michaldybczakForumowiczManjaro Gnome jest trochę bardziej sprofilowany w porównaniu do innych, bardziej typowych instalacji Gnome. Podejrzewam, że Manjaro będzie miało więcej paczek i więcej śmieci, z drugiej strony, Manjaro zwykle to bardziej kompletny system niż Antergos i dla kogoś preferującego wygodę, może być lepszy, ale jak ktoś chce doświadczenia Arch, to Antergos jest temu bliższy.
Wszystko jednak rozbija się o:
– czy potrzebujesz pakietów jak najszybciej (Antergos=Arch) i na bieżąco (ciągłe pojawianie się aktualizacji), czy nie przeszkadza ci, że pakiety dochodzą z 1-2 tygodniowym opóźnieniem (czasem problematyczne wersje są omijane, ale w większości przechodzi wszystko to samo). i wtedy masz 1 dużą aktualizację raz za czas (Manjaro)
– czy chcesz mieć Manjaro tools (łatwe zarządzanie kernelami, pakietami językowymi, sterownikami) czy sam o to zadbasz i wczytasz się w Arch Wiki
– czy chcesz mieć standardowy kernel (Antergos), czy zmodyfikowany (Manjaro)
– chcesz, żeby AUR było w 100% kompatybilne z systemem (Antergos), czy jesteś w stanie przełknąć drobne zagwostki na Manjaro (przez opóźnienie wersji i okazjonalne konflikty aktualizacji z pakietami AUR)Generalnie, każdy z tych wyborów ma swoje „zady i walety” ;). Ja osobiście wolę Manjaro, ale ty możesz wybrać inaczej.
14 listopada 2017 o 00:46 #6290marsForumowiczJa obecnie używam Fedory beta 27, wszystko jest ok, tylko brak mi tych kodeków. Na Archu siedziałem kiedyś ponad trzy lata, ale już go nie chcę, jestem za leniwy teraz. Potrzebuję czegoś z graficznym instalatorem. Manjaro już miałem z Cinnamon i KDE i były to bardzo przeładowane dystrybucje. Zostaje mi raczej ten Antergos do wypróbowania.
14 listopada 2017 o 08:01 #6292pavbaranovForumowiczNie wiem jakich „tych kodeków” brakuje Ci w Fedorze, jednakże doświadczenie uczy, że jeśli brakuje ich w Fedorze, to brakuje również w innych dystrybucjach (choć dla akurat dystrybubcji pacmanowych nie jest problemem zrobienie paczki).
Przy okazji – skoro Twój wybór padł na linuksa z GNOME3 i jednocześnie użytkujesz obecnie Fedorę, to jest to chyba najlepsze możliwe rozwiązanie. Chyba właśnie w Fedorze masz absolutnie najlepsze wsparcie dla GNOME w dodatku na Waylandzie.14 listopada 2017 o 15:34 #6295 - AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.