Jak skonfigurować Manjaro?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Jak skonfigurować Manjaro?

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 24 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1974
    borsuk_20
    Forumowicz

    Witam.
    Używałem Manjaro ledwie jeden dzień, ponieważ się zawieszał tak, że nie reagował na nic system. Byłem tym bardzo rozczarowany, bo szczerze ten system mi się bardzo podoba.
    Moje pytanie brzmi jakie kodeli, wtyczki itd zainstalować, żeby to chodziło bez żadnych zwiech.
    Mój lapyop to: Toshina satellite L750-12K jeśli ktoś dokopie się do jej spefyfikacji, to może rzucić okiem.
    Następne pytanie to czy zasugerować się tym, co instalator zaproponuje w partycjonowaniu dysku przy instalacji automatycznej, czy ręcznie poustawiać? Bo szczerze nie mam wymagań co, do miejsca na dysku. Dane mam w innym miejscu.
    Proszę o wszelkie porady i pomoc, bo zakochałem się w jego prostocie i dla mnie to idealny Linux jakim jest Manjaro :)

    #1975
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Od zawsze preferowałem ręczny podział na partycje przy instalacji systemu. Ostatnio przy instalacji Manjaro ustawiam:
    Partycja główna / – 20 GB
    Partycja wymiany swap – tyle ile pamięci RAM
    Partycja domowa /home – wedle możliwości dysku i Twoich zapotrzebowań (dowolna wielkość).
    Przy bootowaniu Manjaro wybierz opcję Start (non-free drives), to zainstaluje zamknięte sterowniki do karty graficznej.
    Nie trzeba więcej nic instalować (kodeli, wtyczki) wszystko powinno śmigać.
    Jeśli zawieszał się system to trzeba sprawdzić logi systemowe, poczytaj o journalctl.

    #1976
    michaldybczak
    Forumowicz

    Borsuk_20, twój laptop powinien bez problemu obsłużyć manjaro, jednak sugerowałbym wersję xfce (plasma powinna chodzić, ale ociężale na twoim laptopie, coś jak windows, ale bez ciągłego zwalniania). Jeśli dalej masz problemy to trzeba sprawdzić co jest nie tak, np:
    – możesz mieć problem z domyślnym kernelem i może trzeba będzie zainstalować starszy
    – twoja instalacja może być skorumpowana (jeśli tak to kolejna instalacja leczy wszystko, jeśli tak się nie staje to problem leży gdzie indziej)
    – twój plik iso może być skorumpowany (sprawdź sumy)
    – możesz mieć problem ze sterownikami (graficznymi, dźwiękowymi) co może oznaczać słabą kompatybilność linuxa z twoim sprzętem, albo wymagać dodatkowych ustawień (szukanie po sieci rozwiązań).
    – możesz ustawiać/instalować coś źle i stąd te problemy (np. ustawiłeś szyfrowanie dysku i twój komputer sobie z tym nie radzi)
    – lub inne problemy (trzeba sprawdzać procesy, logi żeby wyczaić kiedy zaczyna się problem i potem szukać przyczyny i rozwiązania lub pomocy na forum – tym razem już podając konkretne pytanie).

    Czy próbowałeś innych dystrybucji na tym laptopie? Jak chodziły?

    Czasem po prostu dany sprzęt nie trawi pewnych dystrybucji i nie pójdą ci dobrze. Np. mój stary laptop ma problemy ze wszystkimi ubuntowymi dystrybucjami i nieważne co instaluję, te same problemy się powtarzają (od ponad roku te same bugi, jakby nikt ich nie naprawiał), natomiast na PCtach wszystko chodziło dobrze. Natomiast manjaro działa najlepiej na wszystkich laptopach, z którymi miałem styczność, ale znam osoby, którym manjaro po prostu nie chce chodzić, albo chodzi dobrze i potem się sypie – mimo że tysiące innych osób używa go przez długie miesiące i nic się złego nie dzieje.

    Co do partycjonowania to robię podobny układ co aqulia, z tym że daję 30GB na root, bo jak chcesz instalować więcej środowisk i bawić się z systemem, bo czasem może do tych 20GB system zająć, chociaż dla większości 20GB zwykle wystarcza bez problemu, szczególnie jak czyścisz stare wersje paczek. No i mam jeszcze partycję EFI.

    #1977
    borsuk_20
    Forumowicz

    Sczerze to niemal wszystkie dystrybucje Ubuntu u mnie po instalacji miały czarny ekran, Mint miał problemy tylko z Network Manager.
    Jestem teraz na OpenSuse i na nim nie ma prawie żadnych zamułek, a jeśli są to z nich wychodzi w przeciwieństwie do Manjaro.
    ManJaro u mnie się wieszał obojętnie czy samego Chrome miałem czy odpalone Opera i Chrome, przy odpalonym Kadu i Pigdin (do Skype). Tak to chodził jak skała gdy nie miałem tego Chrome odpalonego, to mi się przypomniało.
    Analogicznie było z Opensuse i dopiero jak dograłem repozytoria Packmana to się to uspokoiło co mnie zdziwiło, mało tego są tylko sporadyczne ostre zmulenia jak mam odpalone Kadu, Skype Alpha for Linux w tandemie z Operą i Chrome.
    Możecie mi to wyjaśnić?

    #1979
    pavbaranov
    Forumowicz

    To jest Twój notebook? Bo możemy jedynie zgadywać. Z taką (2GB) pamięcią RAM?
    Niemniej jednak – jedno pewne: 2x uruchomione na tym samym komputerze z niewielkim RAM (nawet jeśli tam masz 8GB) bardzo „zamulające” przeglądarki: Opera i Chrome (obie oparte są o ten sam silnik – Blink, który znany jest z tego, że pożre dowolne zasoby komputera, a w szczególności RAM). Nadto masz uruchomione Skype Alpha for Linux, czyli… Chromium wykorzystane tylko do Skype’a. Innymi słowy – trzecia przeglądarka na tym samym Blinku. Dodatkowo jeszcze Kadu, które – w zależności od wersji – miewało wycieki pamięci. Jeśli trafiłeś na taką wersję, to zapotrzebowanie na pamięć przez Kadu będzie puchnąć z minuty na minutę nawet jeśli z niego nie korzystasz (wystarczy uruchomić).
    Generalnie jednak 3x Blink pewnie i komputer z 16GB RAM mógłby zamulić.

    #1980
    borsuk_20
    Forumowicz

    Nie wiedziałem, że coś takiego ma miejsce. Miałem Kadu w wersji 3.0 czy to ona ma problem z wyciekiem pamięci? :O
    W takim razie co polecisz do obsługi GG i skype, zeby to nie pożerało. Myślę, że przyczynę już znamy i mogę z czystym sumieniem wrócić do Manjaro, bo bez odpalonych rzeczy naprawdę pięknie chodził.
    Tak to mój laptop, napisałem wyżej jaki. Poproszę o jakieś propozycję bo z Flasha nie zrezygnuję tego najnowszego bo zdarzy mi się zagrać w Forge Of Empires od czasu do czasu.

    #1981
    Avatar photoaquila
    Moderator

    1. Jeśli są tylko 2 GB RAM to trzeba się zastanowić nad wyborem lekkiego środowiska graficznego. (Xfce, Openobex itp)
    2. Zmiana przeglądarki na lżejszą np: PaleMoon. Do działania pepper-flash należy go zainstalować oraz freshplayerplugin z AUR. Jedyny błąd to niewszystkie pliki wideo z Tweetera odtwarza.
    3. Kadu musisz przetestować i zobaczyć ile pobiera ramu. Alternatywa: GaduGadu dla Linux, Pidgin i sporo innych.
    4. Skoro Skypeforlinux pobiera dużo pamięci to pozostaje Skype 4.3

    #1982
    pavbaranov
    Forumowicz

    To co pisze @aquila a nadto:
    – nie wiemy jaki jest Twój laptop, bo podanie jego nazwy nic nie znaczy; w tym modelu można mieć 2GB RAM i 8GB RAM – różnica spora,
    – nie używać kilku przeglądarek w tym samym czasie; bez sensu,
    – tak, o ile pamiętam, to problematyczne było Kadu 3; lekkiego klienta masz np. w postaci psi,
    – jeśli tam masz 2GB to jak najlżejsze środowisko, a najlepiej taki obraz Manjaro, jaki przygotował napcok – jest na tej stronie informacja,
    – przy 2GB RAM – jeśli w istocie masz tam tyle – to, albo pomyśleć nad rozbudową (choćby do 4GB), albo zdecydować się na jak najlżejsze oprogramowanie.

    #1994
    borsuk_20
    Forumowicz

    1. Mój laptop ma 4GB RAM’u więc powinno śmigać na XFCE i takie środowisko wybrałem.
    2.Czy freshplayerplugin zadziała w tandemie z liskiem zy trzeba inną przeglądarkę? Co daje ten plik AUR? Najnowszego Flasha?
    3. Z GG pobierałem sobie z oficjalnej strony GG i mam na pupicie jako folder, instalować, umieszczać w jakichś lokalizacjach nie mam pojęcia.
    4. Jak zainstalować Skype 4.3?

    #1995
    Avatar photoaquila
    Moderator

    @borsuk_20 nikt tu za ciebie nie będzie odrabiał pracy domowej. Aby użytkować Linuksa trzeba znać podstawy a w przypadku Manjaro (Archa) trzeba wiedzieć co to jest AUR.
    Ad 2. freshplayerplugin zainstaluje pepper-flash w Firefoksie i innych przeglądarkach opartych na nim. Trzeba wcześniej zainstalować pepper-flash:
    yaourt -S pepper-flash
    Ad 3. Ta wersja GG działa bez instalacji, wystarczy rozpakować i kliknąć plik gghub, który jest w katalogu. Możesz utworzyć sobie skrót tego pliku i umieścić go na pulpicie lub dodać do panelu.
    Ad 4. Jako użytkownik w konsoli:
    yaourt -S skype

    #1998
    borsuk_20
    Forumowicz

    Nie nie oczekiwałem, że ktoś za mnie to zrobi, tylko oczekiwałem chociaż wskazówek :)
    Zaraz to zrobię i będzie dobrze :)
    Mam jeszcze jedno pytanie: warto aktualizować jądra? Wyskakuje, że są dostępne jądra a ja mam 4.7.X.X chyba, czyli ten, który się zaistalował po zainstalowaniu systemu.

    #1999
    pavbaranov
    Forumowicz

    Kernele aktualizujesz w danej linii. Np. 4.7.2->4.7.3->4.7.4 itp. Tutaj każde wydanie oznaczone wyższym numerem (trzecia cyfra) jest wydaniem poprawkowym w stosunku do poprzedniej wersji. Ogólna zasada – aktualizować.

    Możesz też zainstalować kernel „nowszej” linii (bądź starszej) np. 4.8. Te nowsze wersje różnią się od poprzednich także funkcjonalnością. Czy aktualizować, czy nie – nikt Ci nie odpowie, albowiem zdarza się, że z jakiegoś powodu dla konkretnego sprzętu dany kernel może okazać się lepszy.
    To co musisz jeszcze wiedzieć, to kernele żyją swoim życiem :) Okres wsparcia dla różnych jest różny. Są wydania o przedłużonym wsparciu (te są oznaczane zwykle LTS) i są wydania „zwykłe”.
    Jeśli jakiś kernel uzyskuje status end-of-live (EOL), to należy go zmienić (można zaktualizować, można zainstalować jakiś LTS). Ważne jednakże by zawsze mieć zainstalowany kernel, który ma jeszcze wsparcie. Tylko bowiem dla takiego kernela są dostarczane poprawki, w tym poprawki bezpieczeństwa.

    Więcej masz na stronie kernel.org. Jeśli jakiś kernel kończy swoje wsparcie, to wówczas pojawia się koło niego oznaczenie (EOL). Terminy końca wsparcia kerneli LTS masz w tabelce.

    #2000
    borsuk_20
    Forumowicz

    OK rozważę instalację nowszego kernela bo się na każdym starcie drze o to :) Ja mam wersję 4.4.24-1-MANJARO, a na obrazku mam tak jak widzicie. Jak to zinterpretować? To jest ostatnie pytanie, więc miejcie jeszcze trochę cierpliwość, bo dzięki wam i szukaniu u wujka Google dużo wiem :)

    #2002
    pavbaranov
    Forumowicz

    Co tu chcesz interpretować? Masz 4.4.24. Ostatni z tej serii jest 4.4.26, który nie jest jeszcze w Manjaro dostępny. Jak będzie – zainstalujesz.
    No i co do czego chcesz aktualizować?

    #2003
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Manjaro jest dystrybucja ciągłą (rolling release) – tu się nie rozważa aktualizacji tylko należy ją przeprowadzać zawsze gdy tylko się pojawia.

    Co do kerneli…
    Manjaro posiada świetny system zarządzania kernelami. W łatwy sposób można mieć kilka wersji czy też „linii” kerneli zainstalowanych jednocześnie. Warto z tego korzystać. Ja przykładowo mam zainstalowane trzy linie:

    • linux44 – ostatni LTS
    • linux47
    • linux48

    Tak w razie czego jakby były problemy z jakimś kernelem.
    Jaki kernel zostanie uruchomiony zależy od nas, wybór w grubie podczas startu systemu.
    Dodatkowo Manjaro pamięta jaki kernel ostatnio był uruchamiany i uruchamia go za każdym następnym bootowaniem systemu.

    Nie znam innej dystrybucji, która by miała tak doskonały system zarządzania jądrami :D

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 24 ogółem)
  • Wątek ‘Jak skonfigurować Manjaro?’ jest zamknięty.