[SOLVED] 2 dyski SSD i dualboot

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED] 2 dyski SSD i dualboot

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5826
    SupCoreX
    Forumowicz

    Witam,

    Mam dwa dyski SSD, czy da się zrobić tak, aby na jednym dysku pozostał windows 10 a na drugim dysku Linux przy zachowaniu możliwości wyboru którego systemu chcę użytkować po starcie komputera? To pierwsza instalacja na poważnie będzie bo do tej pory uczyłem się i oglądałem dystrybucje wyłącznie na VirtualBoX`ie. Zdecydowałem się na manjaro i chciałbym się powoli przestawiać i zacząć pracę na tym systemie normalnie a nie przez wirtualne maszyny. Ogólnie w kompie mam 2 dyski SSD i jeden HDD. Spokojnie na początek mogę przeznaczyć ten mniejszy 120GB SSD na linuxa ale windows chciałbym, aby jeszcze przez jakiś czas pozostał.

    #5833
    Avatar photoazja
    Moderator

    … podobny temat był niedawno wałkowany. Jak poszukasz, to znajdziesz, ale moim zdaniem, skoro:
    # masz dwa dyski;
    # chcesz mieć dwa systemy, po jednym na dysk;
    # chcesz mieć dual-boot;

    … ergo:
    # instalujesz Windows na jednym dysku;
    # instalujesz Manjaro na drugim dysku;
    # nawet jeżeli Manjaro, z urzędu, nie zaproponuje Ci podpięcie do menu startowego Windows’ów (nie robiłem takiej instalacji, więc nie wiem), to nie stanowi, to żadnego problemu, bo w każdej chwili możesz jedną komendą przeszukać dyski w poszukiwaniu systemów i podpiąć Windows do GRUB’a;
    # w BIOS’ie (cokolwiek się za tym kryje) ustawiasz boot’owanie z dysku z Manjaro, którego boot manager zaproponuje Ci start Manjaro albo Windows10.

    … oczywiście, to tylko schemat. Szczegóły mogą się skomplikować, w zależności od posiadanego sprzętu (możliwości konfiguracji BIOS’u), sytuacji software’owej (możesz mieć już jakiś system zainstalowany), czy oczekiwań poszczególnych systemów (raczej Windows10 – warto poczytać nt. dual-boot’a z W10). Poszukaj wątku na tym forum, który poruszał podobny temat (kwestia ostatniego miesiąca, o ile dobrze kojarzę) i zajrzyj na:
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Dual_boot_with_Windows

    … kwestia optymalizacji systemu pod SSD, to kolejny, ale zupełnie inny temat.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5836
    SupCoreX
    Forumowicz

    Dzięki, wiele mi to rozjaśniło. Wieczorem po pracy zabieram się za to. Znając życie bez komplikacji się nie obejdzie no ale każdy musi kiedyś zacząć jak się chce nauczyć czegoś innego :)

    #5837
    Avatar photoaquila
    Moderator

    To Ci może pomóc, lecz w pkt 3 kroku pierwszego, nie zmniejszasz żadnej partycji, ponieważ będziesz instalował Manjaro na osobnym dysku. Tylko nie mów, że nie znasz angielskiego bo np. translator w Chromium świetnie tłumaczy. :P

    #5846
    SupCoreX
    Forumowicz

    Wszystko się udało. W rufusie zrobiłem obraz GPT pod uefi. Na jedynm ssd rędznie 3 partycje boot, /, home i bez problemu. Po instalacji dual boot sam się zrobił i jest wybór miedzy linuxem a windą.

    Pytanie z innej beczki dlaczego nie mogę zainstalować ubuntu/minta w ten sam sposób? Po wyborze z boot menu pendka usb z obrazem ubuntu 17 albo minta 18 dochodzę tylko do momentu wyboru install lub live i po kliknięciu dalej monitor gaśnie na mincie a na ubuntu wykrzacza się obraz i zawiesza.

    W biosie poustawiane na uefi only, secure boot wylaczone, i zmienione na other os. Nie wiem dlaczego manjaro idzie bez problemu jak spacer po parku a ubuntu/mint gaśnie monitor albo krzaczy obraz.

    Sprzęt nie jest ani archaiczny ani super nowy. i5 6600 i gtx 970

    #5847
    pavbaranov
    Forumowicz

    Pytanie z innej beczki dlaczego nie mogę zainstalować ubuntu/minta w ten sam sposób?

    Pytanie nie do nas, ale z opisu wydaje się, że to jakiś problem ze sterownikiem grafiki.

    #5850
    SupCoreX
    Forumowicz
    #5852
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Ten problem zgłoś na innym forum. Zamykam.

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Wątek ‘[SOLVED] 2 dyski SSD i dualboot’ jest zamknięty.