Addon AWP1200E wysoki ping, niska prędkość pobierania.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Addon AWP1200E wysoki ping, niska prędkość pobierania.

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3105
    Avatar photoJaOrazInni
    Forumowicz

    Hej,

    Przeniosłem się ostatnio za namową z Fedory na Manjaro(nie będę tutaj mówił o plusach tego ruchu, ale trochę ich jest ^^).
    Kupiłem ostatnio karte wifi na PCI-e (ta z tutułu wątku) i jak to z kartami wifi często bywa mam spory problem z jej wydajnością tj potrafi mieć spore opóźnienia a sama prędkość oscyluje między 60kb a 450kb (gdzie na windowsie nie schodzi poniżej 8mb/s . Trochę wątków poczytałem i na szczęście nie jestem sam więc może ktoś mi pomoże.

    trochę danych:
    karta: Addon AWP1200E
    chipset:Zgodnie z pudełkiem jest to RTL8812AE Lspci również tak mówi jednak lsmod informuje mnie, że załadowny jest RTL8821AE

    Poszperałem trochę w sieci i najczęstszą solucją jest dodanie do folderu /etc/modprobe.d pliku o nazwie rtl8821ae.conf, w którym są informacje zmuszające wyłączenie trybu oszczędzania energii. Jednak to nic nie pomaga. Po dodadniu owego pliku paramtry zmieniają się na takie jakie zostały przez niego wymuszone tj wyłączony zostaje tryb oszczędzania energii.

    tutaj jescze systool:

    systool -v -m rtl8821ae
    Module = "rtl8821ae"
    
      Attributes:
        coresize            = "217088"
        initsize            = "0"
        initstate           = "live"
        refcnt              = "0"
        taint               = ""
        uevent              = <store method only>
    
      Parameters:
        debug               = "0"
        disable_watchdog    = "N"
        fwlps               = "N"
        int_clear           = "Y"
        ips                 = "N"
        msi                 = "Y"
        swenc               = "N"
        swlps               = "N"
    
      Sections:
        .bss                = "0xffffffffa137e480"
        .data               = "0xffffffffa1365000"
        .exit.text          = "0xffffffffa1362e32"
        .gnu.linkonce.this_module= "0xffffffffa137e140"
        .init.text          = "0xffffffffa12a9000"
        .note.gnu.build-id  = "0xffffffffa1363000"
        .rodata.str1.1      = "0xffffffffa1364550"
        .rodata.str1.8      = "0xffffffffa1364710"
        .rodata             = "0xffffffffa1363040"
        .strtab             = "0xffffffffa12ac1c0"
        .symtab             = "0xffffffffa12aa000"
        .text               = "0xffffffffa134c000"
        __mcount_loc        = "0xffffffffa13640c8"
        __param             = "0xffffffffa1364790"
    dmesg | grep firmware
    [    2.535522] rtl8821ae: Using firmware rtlwifi/rtl8812aefw.bin
    [    2.535524] rtl8821ae: Using firmware rtlwifi/rtl8812aefw_wowlan.bin
    [    2.548074] rtl8821ae 0000:04:00.0: Direct firmware load for rtlwifi/rtl8812aefw_wowlan.bin failed with error -2
    [    2.548076] rtlwifi: Selected firmware is not available
    [    2.548094] rtl8821ae 0000:04:00.0: Direct firmware load for rtlwifi/rtl8812aefw.bin failed with error -2
    [    2.548095] rtlwifi: Selected firmware is not available
    

    zakładam, że może być załadowany zły sterownik…tylko co teraz, jak życ? Przecież pracy zmieniać nie będę… ^^

    #3106
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Nie wiem co to „wydajność” karty wifi dla Ciebie, ale może ten tekst coś pomoże.
    Co onacza, że nic nie pomaga dodanie rtl8821ae.conf do /etc/modprobe.d? Ten moduł się ładuje? Z takimi ustawieniami jak w *.conf?

    #3107
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Witaj JaOrazInni,
    Zerknij tutaj -> https://aur.archlinux.org/packages/rtlwifi_new-dkms/?comments=all
    Tam gościu o nicku mr-t w komentarzu z 2017-01-01 opisuje swoją udaną walkę z tym sterownikiem.

    #3108
    Avatar photoJaOrazInni
    Forumowicz

    Wątek oraz tytuł już poprawiłem o niezbędne informacje. zabieram się za lekture…

    #3184
    Avatar photoJaOrazInni
    Forumowicz

    Sprawdziłem to co napisał mr-t. Przeniosłem odpowiednie pliki do katalogu, o którym mówił. Jako ,że moim modelem jest RTL8821ae to takie w tym katalogu się pojawiły. Jednak nic to nie dało. Wpadłem na pomysł by nazwetych plików przestawić na RTL8812ae, z których z jakiegoś powodu korzysta manjaro. No i co dziwne zaczął z nich korzystać. Wnioskuję to po tym iż nie wyświetkla mi się informacja podczas bootowania systemu o braku odpowiednich sterowników do rtlwifi. Jednak Pobieranie wzrosło tylko/aż dwukrotnie i kręci się w granicach 800kb/s ping jest w miarę ludzki (60ms) ale nadal muszę całkowicie wyłączyć maszynę gdy jestem zmuszony przeejść na windowsa ponieważ nie startuje mi kartawifi. Ot to tyle. Sorki za tak długi czas odpisywania ale z czasem ostatnio w plecy jestem.

    #3192
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Zerknij sobie jeszcze na wiki Archa. Masz tam sugerowane jeszcze 2 sterowniki dla Twojej karty. Możesz sobie także je sprawdzić.
    Inna sprawa, że sterownik winien być już dostępny w linux-firmware (ew. wersja git).

    Wygląda jednak na to, że żaden z tych PKGBUILDów nie tworzy prawidłowych modułów, a jedynie dostarcza pliki w C do ich stworzenia. Nie znam się na dkms, ale tak, czy inaczej jeśli się nie mylę, moduł winien wyglądać *.ko. Zresztą zgodnie z jednym z README wykonanie kompilacji tych modułów (żaden z PKGBUILDów niczego nie kompiluje) dostarcza właśnie paczki *.ko zawierające moduł sterownika dla tego urządzenia.

    #3199
    Avatar photoJaOrazInni
    Forumowicz

    Przeanalizuję całość na spokojnie i jak się uda to napiszę co i jak.
    Na daną chwile zapewne podepne inną karte wifi od tp-linka, która też zle działa z linuksem ale będąc jeszcze swego czasu na systemie bazującym na debianie znalazłem solucję sprawiającą, że system ładował odpowiednie sterowniki. Próbowałem znaleźć coś podobnego dla archa ale nie udało mi się jednak wydaje mi się, że i tak to będzie łatwiejsze ^^.

    #3200
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Jak na razie – to jeśli chcesz dalej walczyć z tym Realtekiem, podaj dokładnie co zainstalowałeś, następnie co dokładnie pozmieniałeś. Piszesz o tym we wcześniejszym poście, ale w żaden sposób nie jestem w stanie załapać co pozmianiałeś (nazwy plików, ale które).
    Jeśli zainstalowałeś i masz to jeszcze zainstalowane, pokaż:

    pacman -Ql nazwa_paczki
    lsmod | grep rtl

    Oraz wuniki poleceń z pierwszego postu, ale w stanie po instalacji.

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.