[SOLVED] Aktualizacja – luźne pytanie

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Różności Luźne rozmowy [SOLVED] Aktualizacja – luźne pytanie

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 24 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4504
    wiini
    Forumowicz

    Dobry wieczór,
    mam dwa komputery z Manjaro i dzisiejsza aktualizacja (19.06.2017) na jednym wskoczyła zaraz po uruchomieniu systemu zaś na drugim wcale nie chce ruszyć nawet po wpisaniu magicznego zaklęcia sudo pacman -Syyu. Po synchronizacji baz danych z pakietami wyskakuje, że nie ma nic do zrobienia. Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy ?

    pozdrawiam

    #4506
    pavbaranov
    Forumowicz

    Najpoplarniejsza i najbardziej prawdopodobna: na jednym komputerze były dostępne, a na drugim nie były, aktualizacje. Przyczyna różna, ot, choćby drugi był już zaktualizowany, albo żadna z paczek tam zainstalowanych nie otrzymała aktualizacji. Trzecia możliwość – oba komputery korzystają z innych mirrorów.

    #4507
    wiini
    Forumowicz

    Ten który nie chce się dzisiaj zaktualizować jest używany codziennie i żadnej aktualizacji na nim nie było od poprzedniej dużej aktualizacji. Jeśli na jednym jest coś do aktualizacji to od razu aktualizuję tez drugi. Dzisiaj przeczytałem na głównej stronie i zaskoczony, że nic nie wyskoczyło włączyłem aktualizacje w konsoli i tak jak napisałem wyskoczyło, że nie ma nic do zaktualizowania. Z ciekawości włączyłem drugi i od razu wskoczyły aktualizacje w sumie 188 pakietów. Prawdopodobnie trzecia opcja. Poczekam spokojnie i zobaczymy co będzie. Dziękuję za odpowiedź.

    pozdrawiam

    #4508
    pavbaranov
    Forumowicz

    Wygeneruj nową listę mirrorów i sprawdź. To w Manjaro bodaj:
    pacman-mirrors -g

    #4509
    wiini
    Forumowicz

    Tak, to Manjaro.
    Robiłem zaraz po informacji, że nie ma nic do zaktualizowania.

    pozdrawiam

    #4510
    pavbaranov
    Forumowicz

    W takim razie, zakładając że nic nie jest skopane, w istocie nie ma żadnych aktualizacji na owym drugim komputerze. Możesz sobie zresztą sprawdzić dowolne ostatnio zaktualizowane programy na tym, gdzie aktualizacja była i ich wersje na obu komputerach.
    Tu masz proste polecenie, które zwróci Ci co było ostatnio aktualizowane/instalowane:
    tac /var/log/pacman.log | sed -n '/full system upgrade/q;s/.*\[ALPM\] upgraded //p'

    #4511
    wiini
    Forumowicz

    w załączniku wynik z komputera bez aktualizacji, czyli nic się nie pokazało ( na 100% aktualizowałem 10.06. 2017 )
    w komputerze który się zaktualizował „wypluło” całe mnóstwo pakietów.

    nie wiem czy to istotne ale za Twoją radą kiedyś tam ( ze 3 miesiące wstecz) zrobiłem :

    Domyślnie, wielkość pliku zajmowanego przez journal to 10% partycji, na której się znajduje. Możemy tę wielkość łatwo ograniczyć, edytując (na prawach roota) plik /etc/systemd/journald.conf i doprowadzając wpis:
    #SystemMaxUse= do satysfakcjonującej nas postaci, np.:
    SystemMaxUse=50M

    u mnie jest 100M

    pozdrawiam

    #4513
    pavbaranov
    Forumowicz

    O co chodzi z tym plikiem dziennika? On nie ma nic wspólnego z aktualizacjami, pacmanem itp.
    Poczekaj z dzień, dwa… może coś się wyjaśni.

    #4514
    wiini
    Forumowicz

    Nie jestem fachowcem, przeszło mi przez myśl, że może to ma coś wspólnego z tym, że nic się nie wyświetliło po podanym poleceniu.
    Czekam zatem co nastąpi.
    Dziękuję za wszystkie rady.

    pozdrawiam

    #4515
    Deleted
    Member

    A u mnie dzisiaj aktualizacja jest taka:

    Synchronizowanie baz danych z pakietami…
    core jest aktualne
    extra jest aktualne
    community jest aktualne
    multilib jest aktualne
    repo-ck jest aktualne
    blackarch jest aktualne
    liri-unstable jest aktualne
    skype-call-recorder : Osierocony
    Obce pakiety:/ 237 / 237

    Do pobrania: 842,16 MiB
    Do zainstalowania: 3405,64 MiB
    Zmiana po aktualizacji: 56,22 MiB

    Wszystko przebiega bezproblemowo i sprawnie. Wiadomo. Przecież to Manjaro.
    I takiego Manjaro życzę wszystkim!

    Zacznij używać znacznika code by wpis był bardziej czytelny. Aquila

    #4516
    Avatar photoaquila
    Moderator

    @wiini jesli po aktualizacji wykonałeś jeszcze raz np:
    pacman -Syu
    to komenda
    tac /var/log/pacman.log | sed -n '/full system upgrade/q;s/.*\[ALPM\] upgraded //p'
    nic Ci nie zwróci.

    #4528
    Avatar photoazja
    Moderator

    Ponieważ wątek jest już zamknięty, to tworzę nowy, ponieważ nieskromnie uważam, że moja uwaga jest tego warta.

    Na podstawie doświadczenia ogólnego i dotychczasowego, blisko dwuletniego z Manjaro, skonstruowałem prosty skrypt do fullupdate’u, zawierający wszystko, to co potrzebuję przed, w trakcie i po tej operacji. Jego nieodłącznym rdzeniem, są dwie komendy:

    sudo pacman-mirrors -g
    sudo pacman -Syyu

    Może nie zawsze trzeba, ale nigdy nie powinno zaszkodzić, a zdecydowanie polecam ich wykonanie w takich niejasnych sytuacjach, jaką ma wiini. Swoją drogą, wiini daj znać jak poszło.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4531
    pavbaranov
    Forumowicz

    Hmmm…. jeszcze mi przyszło do głowy porównanie plików /etc/pacman.d/mirrorlist obu komputerów, a w szczególności pierwszego serwera, który się w obu znajduje (pacman łączy się z serwerami w kolejności tych wpisów, jeśli połączy się z pierwszym serwerem, to nie korzysta z następnych). Jeśli są inne, to przepisz z komputera, gdzie aktualizacja na pewno się odbyła, do komputera, na którym nie jest dostępna link do pierwszego serwera.

    #4532
    Avatar photoazja
    Moderator

    … idąc tropem podanym przez pavbaranov warto porównać resztę konfiguracji pacman’a.
    Oprócz:
    /etc/pacman.d/mirrorlist
    również:

    /etc/pacman-mirrors.conf
    /etc/pacman.conf

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4533
    Avatar photoUlther
    Moderator

    Nie znam się, ale wypowiem.
    Zastosuj się do tego a zwłasza od usunięcia gnupg w dół.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 24 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.