[SOLVED] Aktualizacja systemu. Błędy zależności.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy [SOLVED] Aktualizacja systemu. Błędy zależności.

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2409
    Avatar photoquadro555
    Forumowicz

    Nie mogę zaktualizować systemu przez konflikty w zależnościach.
    http://www.fotoszok.pl/show.php/2806395_screenshot-20170102-073634.png.html
    http://www.fotoszok.pl/show.php/2806394_screenshot-20170102-073320.png.html
    próbowałem jak na zrzutach ekranu, ale nic to nie dało.Co mam usunąć?

    #2410
    pavbaranov
    Forumowicz

    Sprawdź sobie po co Ci w systemie libkgeomap4 (to bodaj stara zależność marble). Innymi słowy spróbuj go usunąć (pacman -R). Jeśli wyjdzie Ci, że nie może być usunięty jedynie dlatego, że potrzebuje go marble, to biorąc pod uwagę, że i tak go chcesz zainstalować w nowej wersji, spokojnie możesz usunąć go wraz z zależnościami, albo usunąć marble z zależnościami. Potem aktualizacja i ewentualne doinstalowanie brakujących paczek.
    Całe „zamieszanie” spowodowane jest przeniesieniem dalszych programów na KF5.
    Sprawdź, czy nie masz w systemie zainstalowanych jakichś pakietów „meta” związanych z KDE. To one mogą być przyczyną tych nierozwiązanych zależności. Przed aktualizacją należałoby je wszystkie usunąć.

    #2411
    Avatar photoquadro555
    Forumowicz

    sudo pacman -R libkgeomap4
    i aktualizacja ruszyła
    nie rozumiem dlaczego trzeba było wymusić usunięcie skoro wcześniej zaznaczałem usunięcie w terminalu i nie usuwało pakietu.

    #2412
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zaznaczałeś usunięcie libmarble4, a nie libkgeomap4. Usunięcie pierwszego było niemożliwe ze względu na zależące od niego libkgeomap4 istniejące w systemie, co do którego nie było żadnej decyzji, by je usunąć. Pacman zatem nie mógł sobie z czymś takim poradzić, bowiem z jednej strony miał wydaną mu dyspozycję o pozostawieniu paczki libkgeomap4 w systemie, która zależy od libmarble4, a z drugiej decyzję o usunięciu libmarble4 przez nowe marble. Fakt, że gdyby pacman mógł „pójść o krok dalej”, to „zobaczyłby”, że wraz z KDE Apps 16.12 w miejsce libkgeomap4 dostarczana jest paczka libkgeomap i wówczas zaktualizowałby wszystko za jednym zamachem. Niestety (albo na całe szczęście) pacman zaprzestaje działania czekając na dyspozycję użytkownika przy pierwszym napotkanym problemie z zależnościami paczek w systemie. Pamiętaj – pacman to narzędzie zaprojektowane dla Archa, czyli co najmniej średnio zaawansowanych użytkowników.
    W przypadku oprogramowania z KDE jeszcze kilka razy tego typu operacje mogą się zdarzyć, co jest związane z nieukończonym jeszcze portowaniem całości aplikacji z Qt4 na KF5(Qt5). Zresztą podobne problemy mogą się zdarzać na styku aplikacji gtk2/gtk3.

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.