[SOLVED] Aktualizacja systemu – problemy

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy [SOLVED] Aktualizacja systemu – problemy

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3165
    Artur
    Forumowicz

    Witam serdecznie… Mam problem z pełną aktualizacją systemu… Co zrobić?

    #3168
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Witaj Artur,
    Wygląda na to, że w jakiś sposób podczas instalacji wybrany został mirror, który nie jest osiągalny.
    Poniższe polecenie powinno ustawić lepszy mirror:
    sudo pacman-mirrors -g

    #3940
    wiini
    Forumowicz

    Dzień dobry,
    chyba najlepszym będzie podpięcie się pod ten temat i zadanie pytania co w takiej sytuacji ?

    [wiini@wiini-pc ~]$ aktualizacjasystemu 
    [sudo] hasło użytkownika wiini: 
    :: Synchronizowanie baz danych z pakietami…
     core                                                   140,2 KiB  1198K/s 00:00 [##############################################] 100%
     extra                                                 1820,0 KiB  5,55M/s 00:00 [##############################################] 100%
     community                                                4,1 MiB  6,40M/s 00:01 [##############################################] 100%
     multilib                                               181,4 KiB  13,6M/s 00:00 [##############################################] 100%
    :: Rozpoczynanie pełnej aktualizacji systemu…
    rozwiązywanie zależności…
    szukanie sprzecznych pakietów...
    błąd:  nie udało się przygotować transakcji (nie udało się rozwiązać zależności)
    :: gstreamer0.10-good-plugins: instalacja libsoup (2.58.1-1) zależność przerw 'libsoup-gnome
    #3941
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Z tego co pamiętam to gstreamer0.10-* wyleciał z repozytoriów w styczniu, jest teraz w AUR. Te biblioteki (gstreamer0.10), są już bardzo przestarzałe – i używane tylko przez kilka nierozwijanych programów, sprawdź czy nie możesz ich po prostu bezpiecznie usunąć.

    #3943
    pavbaranov
    Forumowicz

    @wiini – Nie, to nie jest ta sama sytuacja. Masz paczki z AUR: gstreamer0.10-good-plugins i libsoup-gnome-git. Pierwsza „chce” libsoup, druga niby ją dostarcza, ale widać obie paczki jakoś ze sobą kolidują. Po co w ogóle instalowałeś libsoup-gnome-git? To samo zawiera libsoup. Również gstreamer0.10-* jest obecnie zastąpiony przez gst-*.
    Innymi słowy – zrób sobie porządek z paczkami z AUR.

    #3944
    wiini
    Forumowicz

    Dziękuję za porady. Odinstalowałem ten pakiet ( w ostrzeżeniu wyskoczyło, ze jest potrzebny do mixera XFCE,ale sprawdziłem działa bez tego), i system się zaktualizował.
    @pavbaranov- wiem, że to nie ta sama sytuacja, ale nie chciałem zakładać nowego tematu o tym samym tytule. Co do porządkowania pakietów to staram się niczego nie ruszać aby nie rozwalić systemu bo to jest mój jedyny komputer w domu i wolę nie ryzykować,(jestem laikiem jeśli chodzi o linuksa nie licząc krótkiego spotkania z openSUSE od 9.2 do 10.2 jako eksperymentu wiele lat temu,a które jednak było zupełnie inne niż Manjaro), a to co jest zainstalowane to zainstalowało się z programami.

    pozdrawiam

    #3947
    pavbaranov
    Forumowicz

    Odinstalowałem ten pakiet ( w ostrzeżeniu wyskoczyło, ze jest potrzebny do mixera XFCE,ale sprawdziłem działa bez tego)

    Nie wiem, który z 2 pakietów odinstalowałeś (piszesz o jednym), ale jeśli to libsoup-gnome-git, to powinien Ci się (jako zależność) zainstalować libsoup – sprawdź czy masz, jeśli nie – doinstaluj.
    Paczki wykorzystujące gstreamer0.10-* powinny już zostać przebudowane do używania gst-* (te pierwsze z repozytorium Archa zostały przesunięte do AUR – jeśli ktoś instalował je zanim „spadły” do AUR, to będzie miał taką paczkę w systemie, albowiem gst-* nie zastępuje gstreamer0.10-*) – znów powiem: sprawdź sobie po co masz tę paczkę (najprościej próbując ją odinstalować „na próbę”, czyli nie potwierdzając czynności).

    PS: To jest zupełnie inna sytuacja od tej, o której pisał rozpoczynający wątek. Po to na forach są różne wątki dotyczące różnych sytuacji, które są wyodrębnione by ktoś łatwo mógł znaleźć w nich czy coś jego nie dotyczy. Inna sprawa, że tytuł tego wątku po prostu absolutnie nic nie mówi i jego założyciel powinien zostać lekko „zmuszony” do zmiany – to jednak nie moje forum :).

    #3948
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Rozwiązanie problemu @wiini zostaje jako główny temat. Natomiast pan @Artur ma w swoim zwyczaju zaczynać wątki a potem się nie odzywać. Dlatego będzie przeze mnie ignorowany i wszystkie wątki wyrzucane do kosza.

    #3956
    wiini
    Forumowicz

    Odinstalowałem tylko gstreamer0.10-good-plugins, natomiast idąc za radą odinstalowywania ” na niby” gstreamer0.10 pokazuje to co w załacznikach, no i w takim przypadku zwykle nie robię nic, aby się nie zdziwić, że coś nie działa.
    Mam zainstalowany libsoup.

    #3959
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Możesz spokojnie wywalić wszystko co jest na drugim screenshocie.

    Tutaj trochę więcej o xfce4-mixer -> https://forum.manjaro.org/t/how-to-reinstall-xfce4-mixer/16942

    #3962
    wiini
    Forumowicz

    Odinstalowane. Dziękuję wszystkim.

    pozdrawiam

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.