[SOLVED] Aktualizacja systemu raz dziennie (bez aktualizacji po restarcie)?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Aktualizacja systemu raz dziennie (bez aktualizacji po restarcie)?

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6894
    Avatar photomajo
    Moderator

    Chcę aby Manjaro sprawdzał aktualizację systemu raz dziennie (i aby tego nie robił przy każdym restarcie systemu).

    Kierując się wskazówkami z forum Manjaro.org:
    – w Ustawieniach Manjaro (Sesja i uruchamianie > Uruchamiane programy) odznaczyłem automatyczne uruchamianie Update Notifier (aby nie było sprawdzania przy każdym restarcie),
    – w Pamac ustawiłem sprawdzanie aktualizacji co 24 godziny.

    Ustawienia Pamac (w pliku: /etc/pamac.conf ) wyglądają obecnie następująco:

    ### Pamac configuration file
    
    ## When removing a package, also remove those dependencies
    ## that are not required by other packages (recurse option):
    RemoveUnrequiredDeps
    
    ## How often to check for updates, value in hours (0 to disable):
    RefreshPeriod = 24
    
    ## When there are no updates available, hide the tray icon:
    #NoUpdateHideIcon
    
    ## Allow Pamac to search and install packages from AUR:
    EnableAUR
    
    ## When AUR support is enabled search in AUR by default:
    SearchInAURByDefault
    
    ## When AUR support is enabled check for updates from AUR:
    CheckAURUpdates
    
    ## Do not ask for confirmation when building packages:
    #NoConfirmBuild

    Jednak przy takich ustawieniach, wygląda mi na to, że w ogóle nie dochodzi do żadnego sprawdzania aktualizacji, albowiem od ponad 60 godzin:
    – log pacman’a ( /var/log/pacman.log ) nie był zmieniany,
    – pliki pacman’a w katalogach: /var/lib/pacman/sync , /var/lib/pacman/local i /var/cache/pacman/pkg nie były zmieniane,
    – nie ma i nie było żadnych plików tymczasowych pacman’a w katalogu: /tmp.

    Czy Waszym zdaniem jest to w ogóle możliwe? I co ewentualnie powinienem zmienić, aby osiągnąć cel?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #6897
    Avatar photoazja
    Moderator

    … ja mam mniejszy interwał i sprawdza (wiem, bo czasem informuje – pod warunkiem, że nie wyprzedzi go moja prawa ręka, która ma wbudowane checkupdate). Ręczne uruchomienie sprawdzania aktualizacji w pamac’u (kliknięcie na zakładkę ’Aktualizacje’) nie powoduje żadnego wpisu do /var/log/pacman.log – jeżeli nie znajdzie żadnych aktualizacji. Jeżeli znajdzie i rozpocznie proces aktualizacji, to pojawia się:

    /var/log/pacman.log
    ---------------------------------
    [2018-04-01 11:11] [PACMAN] synchronizing package lists

    … być może działa, to tak, że ściąga bazy do /tmp; porównuje; wychodzi bez log’owania, jeżeli nie znajdzie nic do aktualizacji.
    ————-
    EDIT (20180224-1659) … ustaw krótki czas aktualizacji = 1; zrestartuj pamac’a; daj mu popracować kilka godzin (bez ruszania go w jakikolwiek sposób); po czym:
    journalctl | grep "Successfully activated service 'org.manjaro.pamac.user"
    Jeżeli uruchamia co godzinę, to może być to.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6912
    Avatar photomajo
    Moderator

    Wygląda na to, że przy ustawieniu w Pamac sprawdzania aktualizacji co 1 godz. i przy wyłączonym (odznaczonym) uruchamianiu Update Notifier, Pamac się w ogóle nie włącza, co potwierdza poniższy log + mój komentarz:
    Sprawdzania co 1 godz. ustawiłem w Pamac 24. lutego, o godz. 17:20 (stąd wpis inicjujący z 17:19:31 ).
    Potem, zakładałem nowych użytkowników, próbując rozwiązać problem z gufw i na nich przełączałem. W ustawieniach nowo stworzonych użytkowników, domyślnie był włączony Update Notifier, więc pojawiała się ikonka Pamaca, na pasku powiadomień, z informacją o 1 nowej aktualizacji! (stąd wpisy z 18:35:29 i 18:52:27 ).

    $ journalctl --since=2018-02-24 | grep "Successfully activated service 'org.manjaro.pamac.user"
    lut 24 17:19:31 pcn dbus-daemon[632]: [session uid=1000 pid=632] Successfully activated service 'org.manjaro.pamac.user'
    lut 24 18:35:29 pcn dbus-daemon[1383]: [session uid=1001 pid=1383] Successfully activated service 'org.manjaro.pamac.user'
    lut 24 18:52:27 pcn dbus-daemon[1383]: [session uid=1001 pid=1383] Successfully activated service 'org.manjaro.pamac.user'

    Gdyby Pamac się uruchamiał co 1 godzinę, to powinny być co najmniej wpisy co godzinę, od godz. 19 (24.lutego) do godz 3 (25.lutego, kiedy to piszę o godz. 3:38). Szczególnie, że czeka 1 aktualizacja (co widziałem, logując się jako nowy użytkownik testowy).

    Uzupełniając, od 3 dni żadne pliki w katalogach pacmana, nie zostały zaktualizowane, co dodatkowo potwierdza wyżej postawioną tezę.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #6940
    Avatar photoazja
    Moderator

    … piszesz, że Update Notifier (czyli pamac-tray) masz wyłączony – w takim razie, co ma sprawdzać aktualizacje? Powinienem dawno zadać, to pytanie, bo informacja pojawiła się w Twoich wcześniejszych post’ach, ale złośliwie prześlizgnęła się po powierzchni mojej świadomości.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6941
    Avatar photomajo
    Moderator

    Nie wiem dokładnie jak działa sprawdzanie aktualizacji w Manjaro. Próbuję to ustalić i nie wykluczam żadnej opcji.
    Na forum Manjaro.org zadałem pytanie „Czy mogę ustawić Pamac tak, aby nie sprawdzał aktualizacji przy każdym uruchomieniu komputera, ale tylko co 24 godziny?”
    Otrzymałem odpowiedź, której nikt nie zanegował (więc założyłem, że jest wiarygodna), z której wywnioskowałem, że mam wyłączyć Update Notifier.
    Choć teraz, po ponownej analizie tej odpowiedzi, widzę, że być może nie była to odpowiedź dokładnie na zadane przeze mnie pytanie, ale tylko ogólne stwierdzenie, częściowo związane z moim pytaniem, że Update Notifier jest odpowiedzialny za sprawdzanie przy każdym restarcie.

    Chodzi mi o rozwiązanie problemu aktualizacji raz dziennie (bez aktualizacji przy każdym restarcie) i nie upieram się, jak tego dokonać.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #6942
    Avatar photoazja
    Moderator

    … moim zdaniem:
    # Update Notifier musi być uruchomiony, bo to on sprawdza;
    # czas musi być ustawiony na satysfakcjonującą wartość (bezpośrednio w pliku lub w programie).
    Problem w tym, że może być tak jak piszą i jak wyexperymentowałeś – tak czy siak, sprawdza przy każdym uruchomieniu.
    … rozwiązanie:
    # wyłączyć Update Notifier w autostarcie;
    # sprawdzanie aktualizacji wrzucić do crontab’a. Hmm, tylko trzeba by zastanowić się, w jaki sposób (jaki program, jaka komenda), to zrobić, tak aby uzyskać okno z komunikatem – bez sensu sprawdzanie, jeżeli nie znam jego wyników.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6943
    Avatar photomajo
    Moderator

    Chyba znalazłem rozwiązanie. Zainstalowałem pakiety: octopi oraz octopi-notifier-qt5, gdzie jest, jak widzę, więcej możliwość w ustawieniach, w tym synchronizacja raz dziennie.
    Zobaczymy, jak będzie to działać w praktyce. Dam znać za kilka dni.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #6952
    Avatar photoazja
    Moderator

    … no fakt, nie wziąłem pod uwagę Octopi. Testowałem kiedyś, więc powinienem o tym pomyśleć, ale … tak, to jest, gdy pozwala się własnemu mózgowi przejść w tryb myślenia tunelowego.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6966
    Avatar photomajo
    Moderator

    Octopi spisuje się b. dobrze. Synchronizację wykonuje za pomocą pacman -Sy, co oznacza, że (w przeciwieństwie do Pamac’a) pobiera minimalną ilość danych, liczoną w KB. Dlatego spokojnie można ustawić synchronizację nawet klika razy dziennie.

    @Szanowana Administracjo,
    proszę, dodajcie przedrostek [SOLVED] do wątku.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.