Automatyczne przełączanie dźwięku hdmi.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Automatyczne przełączanie dźwięku hdmi.

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2553
    Avatar photokankanik
    Forumowicz

    Witam. Jak można zrobić żeby przy podłączaniu hdmi i wyłączaniu dźwięk automatycznie wykrwał że ma sobie grać albo z laptopa albo z urządzenia jakie zostało podłączone.

    
    Kernel: 4.8.15-1-rt10-MANJARO x86_64 (64 bit) Desktop: Xfce 4.12.3
    Distro: Manjaro Linux
    Audio:     Card-1 Intel 8 Series HD Audio Controller driver: snd_hda_intel
               Card-2 Intel Haswell-ULT HD Audio Controller driver: snd_hda_intel
               Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.8.15-1-rt10-MANJARO
    
    #2554
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Co podłączasz przez HDMI? Audio czy video? W tym drugim przypadku – obraz jest, a dźwięk dalej z komputera? W pierwszym przypadku – zrób test z video – obraz jest?

    #2555
    Avatar photokankanik
    Forumowicz

    Podłaczam TV albo monitor, i obraz jest ok, ale dżwięk muszę przestawiać ręcznie w kontroli głośności pulse.

    #2556
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Co tam przestawiasz? Z opisu wyglądałoby na to, że w jakiejś kontroli głośności pulse prawidłowo wykrywane jest zewnętrzne urządzenie, ale musisz w tej „kontroli” wskazać komputerowi, by przełączył się na zewnętrzny wzmacniacz. I potem jest wszystko ok? To jeszcze jak odłączysz HDMI, to znów musisz komputerowi „powiedzieć” ręcznie, że zostało urządzenie odłączone, bo inaczej dźwięk nie jest odtwarzany przez komputer?
    Czy występuje to wyłącznie na tym kernelu, który pokazałeś (masz RT, który jest kernelem stosowanym przede wszystkim przy obróbce multimediów, na desktopie niekiedy zachowuje się „dziwnie”)? Jeśli nie masz, to doinstaluj jakiś (i tak się przyda :)).

    #2557
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Witam na forum.
    Chciałeś się uczyć, „mówisz-masz”. Tutaj masz opisane jak to zrobić. :)

    #2558
    Avatar photokankanik
    Forumowicz

    Zrobiłem tak jak jest w wiki, i działa to połowicznie tzn, po podłaczeniu hdmi jak wezme na głośniczek na dole wyświetla się że jest wyjscie hdmi, ale i tak musze wejść w pulse audio i wyłaczyć ręcznie wyjscie analogowe duplex. Trzebapewnie w tym skrypcie dopisać żeby wyłaczyło to wyjście, popatrzyłem troche ale dla mnie to czarna magia póki co;)
    pavbaranov:
    Ogólnie to ja miałem tak na każdym linuxie że musiałem to ręcznie przestawiać, jedynie windows sobie z tym radził elegancko. Ale za to manjaro jako jedyne po podłączaniu ekranu sam sobie wykrywa elegancko rozdzielczości, i nie muszę się bawić w żadne ustawianie ekranów głownych bocznych, to tak na boku;)

    #2563
    Avatar photokankanik
    Forumowicz

    I sie coś popsuło przestało działać i nie ładuje tego modułu.

    systemctl | grep hdmi
    ● hdmi_sound_toggle.service  
    loaded failed failed    hdmi sound hotplug 
    
    #2564
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Musisz mniej więcej pamiętac co robiłeś by powrócić do wcześniejszych ustawień.
    Spróbuj wykonać 2 ostatnie polecenia podane w linku, łącznie z restartem.

    Tutaj masz podobny wątek na Manjaro.

    Ps: Nie pisz posta pod postem tylko edytuj wcześniejszy wpis.

    #2590
    Avatar photokankanik
    Forumowicz

    Dobra chwilo rozwiazalem sobie problem. Zrobiłem 2 skrypty na pulpicie
    1.Hdmi_off

    #!/bin/bash
    pactl set-card-profile 1 output:analog-stereo+input:analog-stereo
    

    2.Hdmi_on

    #!/bin/bash
    pactl set-card-profile 1 off

    Wystarczy tylko kliknac zalezy czy sie chce wlaczyc czy wylaczyc. Lepsze to niz wchodzenie w ustawienie i przestawianie. Może kiedys dojdę jak to zrobić automatycznie.

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.