Automontowanie dysków, partycji

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Automontowanie dysków, partycji

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 32 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7726
    klatu
    Forumowicz

    @pavbaranov Nie narzekam, nie chcesz pomóc, ok. Twoja wola. Proszę tylko, nie pisz już tu więcej. Twoje złote „myśli” naprawdę nikomu tutaj do niczego nie są potrzebne.

    Może ktoś inny ma jakiś pomysł czemu systemowe ustawienia nie działają?
    Albo ktoś może też korzysta z KDE Plasma i mógłby na innej maszynie potwierdzić, czy mu to działa czy nie.

    Żeby to sprawdzić wystarczy wejść w Ustawienia systemowe -> Nośniki wymienne -> Urządzenia wymienne i na karcie Ustawienia samoczynnej obsługi urządzeń wymiennych zaznaczyć Włącz samoczynne podpinanie urządzeń wymiennych
    Następnie trzeba podpiąć jakiś dysk czy pendrive, zrestartować komputer i, najprościej chyba, w terminalu wpisując mount -l sprawdzić czy urządzenie zostało zamontowane.

    #7727
    Avatar photoazja
    Moderator

    … z tego co piszesz w ostatnim poście, wynika, że chodzi Ci o podpinanie napędów (dysk, pen, etc) ad hoc. Ale wcześniej pisałeś o fstab. Byłbym rad, gdybyś doprecyzował problem, bo jak już pisałem wcześniej, mamy dwa sposoby montowania urządzeń:
    # na 'stałe’ (fstab);
    # tymczasowo (mechanizm automontowania urządzeń wymiennych).
    … nie należy ich mieszać ze sobą, bo działają inaczej i czemu innemu służą. Rozumiem, że Tobie chodzi wyłącznie o montowanie urządzeń ad hoc (peny, dyski usb, sata – również, jeżeli 'na żywca’ podepniesz) – (1) potwierdź moje podejrzenia. Jeżeli tak jest, to dla porządku sprawdź fstab (pisałeś, że dokonywałeś ręcznych manipulacji) – (2) czy wszystkie wymienione w nim partycje mają montować się podczas uruchamiania systemu i czy montują się bez problemów.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7731
    klatu
    Forumowicz

    @azja Źle zrozumiałeś mój ostatni wpis, proszę w nim jedynie o sprawdzenie czegoś i podaję sposób jak można to – moim zdaniem najprościej – zrobić. Nie wiem czy nie doczytałeś, ale napisałem żeby zrestartować komputer, a po restarcie ten dysk czy pendrajw już przecież nie będzie wykrywany ad hoc.

    Dla lepszego zrozumienia powiedzmy, że chodzi w ogólności o urządzenia podpięte w momencie uruchamiania systemu.
    Czy to pendrajw czy dysk zamontowany w obudowie komputera „na stałe” (dałem w cudzysłowie, bo praktycznie każdy dysk da się odłączyć) – nie ma to znaczenia.

    Jak już pisałem fstab się nie sprawdził. A to co proponujesz, czyli konieczność usuwania wpisów przed odłączeniem każdego urządzenia, zakrawa po prostu o groteskę.
    Z kolei „mechanizm automontowania urządzeń wymiennych” prawdopodobnie w ogóle nie działa.

    Jeżeli naprawdę nie ma innego sposobu to bardzo niedobrze – znaczy że od początku szukam wiatru w polu.

    #7748
    Avatar photoazja
    Moderator

    … nie proponuje Ci dodawania i usuwania wpisów do fstab, jeżeli dotyczy, to urządzeń podłączanych 'na chwilę’. Chodzi mi o to, że jeżeli jednak takiego wpisu dokonałeś (niezależnie od tego, czy ma to sens, czy nie), to powinieneś go usunąć, w momencie gdy zdecydowałeś się odłączyć urządzenie, bo inaczej – przy kolejnym starcie systemu – Twój linux będzie skonfundowany brakiem dysku, który ma zamontować.
    … jeżeli automontowanie nie działa (w Twoim środowisku graficznym), to problem sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie działa, skoro powinno? Tak jak w przypadku wielu innych problemów, warto utworzyć (od podstaw) nowego user’a i na nim sprawdzić, czy automontowanie działa – być może problem tyczy się profilu user’a, a nie systemu, czy pakietu.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7750
    pavbaranov
    Forumowicz

    jeżeli automontowanie nie działa (w Twoim środowisku graficznym), to problem sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie działa, skoro powinno? Tak jak w przypadku wielu innych problemów, warto utworzyć (od podstaw) nowego user’a i na nim sprawdzić, czy automontowanie działa – być może problem tyczy się profilu user’a, a nie systemu, czy pakietu.

    Z całym szacunkiem, ale nie o to chodzi. W pewnym momencie w końcu @klatu podał o co mu chodzi i mniej więcej tydzień temu podane zostało rozwiązanie (pośród innych – choć fakt, wymaga ono doprecyzowania; tu jest jedynie wędka, a nie sama ryba). Skoro jednak go nie zauważa, to jego problem.

    #7751
    Avatar photoazja
    Moderator

    @pavbaranov -> do końca nie jestem pewien, o co chodzi @klatu, bo problem jest banalny (z punktu widzenia teorii) i sprowadza się do trzech punktów (upraszczając):
    1) dysk jest przyśrubowany w obudowie -> fstab;
    2) dysk jest podpinany z zewnątrz -> automontowanie ze środowiska graficznego;
    3) nie działa automontowanie -> dociekamy dlaczego.
    … problem w tym, że informacje zwrotne od @klatu, są nieprecyzyjne i czuję się odrobinę zagubiony w gąszczu domysłów.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7753
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jak Ci się chce, to szukaj rozwiązania. Jemu chodzi o taką sytuację, że masz dysk zewnętrzny (USB), który ma być automatycznie montowany niezależnie od tego, czy go podłączymy już w trakcie podniesionego DE, jaki wówczas gdy jest on podłączony w chwili uruchamiania systemu (komputera).

    #7764
    klatu
    Forumowicz

    Ustawienia systemowe działają po dociągnięciu ldm z AUR.
    Niestety działa to źle i niestabilnie, a i tak urządzenia podłączone przez USB dalej nie są montowane.

    Użycie w fstab dodatkowej opcji nofail pozwala odłączać dyski.
    Szkoda trochę, że nikt o tym nie wie.

    jeżeli automontowanie nie działa (w Twoim środowisku graficznym), to problem sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie działa, skoro powinno?


    @azja
    Niestety nie znam odpowiedź na to pytanie.

    warto utworzyć (od podstaw) nowego user’a i na nim sprawdzić

    Sprawdziłem na openSUSE – tak samo nie działa.

    No to chyba byłoby na tyle – nic tu raczej nie zdziałamy.
    Dzięki za pomoc, czy tam próby pomocy.

    #7767
    pavbaranov
    Forumowicz

    Problem jest rozwiązany lata temu. Skoro jednak Ty uważasz, że „nie pomagamy”, to masz swój problem – szukaj.

    #7774
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @klatu Znalazłem coś takiego w sieci, może pomoże.
    http://archive.li/c3A3g

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #7789
    Avatar photoazja
    Moderator

    @Robert75 -> nie bardzo rozumiem ideę tego artykułu. W Xfce jest tak: podłączasz urządzenie, które może pokazać Ci się na desktop’ie (w zależności od konfiguracji) i pokazuje się w Thunar’ze. Jeżeli masz włączone automontowanie (w konfiguracji Xfce), to urządzenie już jest zamontowane, a jeżeli masz wyłączone, to wystarczy prawy klawisz myszy i 'Zamontuj’ lub prościej – klikasz na ikonę urządzenia na desktop’ie lub w Thunar’ze i wchodzisz. Już. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych patentów. Z tego co mi wiadomo, to podobnie jest we wszystkich 'wiodących’ środowiskach graficznych. Jeżeli zależy mi na automontowaniu, a ono nie działa, to powinienem, moim zdaniem, skupić się na udrożnieniu tej drogi, a nie szukać obejścia (chyba, że chwilowo), bo świadczy, to o problemie w środowisku graficznym, jego konfiguracji, systemie plików, czymś tam jeszcze.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7792
    pavbaranov
    Forumowicz

    @azja – Raz jeszcze. To o czym już 2, czy 3 raz piszesz sprawdza się w sytuacji, gdy urządzenie podłączamy przez USB w trakcie działającej sesji DE (dowolnej, choć piszesz o XFCE a @klatu ma Plasma). Nie sprawdzi się w sytuacji, gdy system na zimno startuje z włączonym urządzeniem. W skrajnej sytuacji sytuacji urządzenie w ogóle nie będzie znajdowane w systemie.
    Nie tędy droga.

    #7797
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    nie bardzo rozumiem ideę tego artykułu.

    To tylko propozycja, a nóż, widelec się do czegoś przyda.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #7812
    Avatar photoazja
    Moderator

    @pavbaranov -> czyżbym coś przegapił? Przedstawiłeś problem w innym świetle – albo taki punkt widzenia umknął mi (choć nie powinien), albo funkcjonuje w wątku na zasadzie 'ależ to oczywiste’. Wieczorem spojrzę na całość.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7815
    pavbaranov
    Forumowicz

    To wynika od pewnego czasu z wpisów @klatu. M.in. tego.

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 32 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.