Baloo file extractor – 100% cpu

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Środowiska graficzne KDE Baloo file extractor – 100% cpu

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 17 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #953
    mars
    Forumowicz

    Witam, po aktualizacjach systemu wzrosło mi zużycie cpu do 100%. Odpowiedzialny jest za to proces baloo file extractor. Robiłem to co doradzało google, balooctl status, balooctl disable, balooctl enable, jednak to nie pomagało. Co jeszcze mogę zrobić, aby zmniejszyć zużycie procesora? Manjaro mam dopiero pierwszy dzień.

    To jeszcze dodam, że ciągle pyta mnie o hasło sieci wifi, niby tam wpisałem, ale nie chce się ustawić na stałe i bez pytania przy starcie systemu automatycznie włączać.
    Pozdrawiam.

    #954
    Avatar photonapcok
    Administrator

    …. Robiłem to co doradzało google, balooctl status, balooctl disable, balooctl enable, jednak to nie pomagało….

    Te 3 polecenia, które doradzało google:
    1. Wyświetla status
    2. Wyłącza indeksowanie plików
    3. Włącza indeksowanie plików

    Więc po wykonaniu ich wszystkich nic się nie zmienia, Baloo jest właczone.
    Jeśli chcesz je wyłączyć na stałe to wykonaj:
    bacoctl disable

    #955
    mars
    Forumowicz

    Niestety pokazuje mi że nie znalazło polecenia. To samo z sudo, roota.

    bacoctl disable
    bash: bacoctl: nie znaleziono polecenia
    #956
    Avatar photonapcok
    Administrator

    uups ….
    zjadłem jedno o:
    balooctl disable

    Przy okazji… jak wpisujesz polecenia możesz wpisać część np. balo i wcisnąć TAB, bash podpowie ci jakie są możliwe dopełnienia.

    #957
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Jesli chcesz poczytać, to na tym forum jest trochę.
    Np. arcj-like forum. Możesz również wpisać tam w wyszukiwarce baloo to wyskoczy kilka ciekawych tematów.

    #958
    mars
    Forumowicz

    No ale to jest to samo co ja próbowałem od wyłączania indeksowanie plików. Nic to nie pomogło.
    Ten opis z drugiego forum też jest już nieaktualny, nie można zainstalować:

    yaourt -S plasma-workspace-light
    błąd:  pakiet plasma-workspace-light nie został znaleziony
    #959
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Jeśli bezrozumnie wykonałeś 3 polecenia które przytoczyłeś w swoim poście to tak jakbyś nic nie zrobił.
    Przeczytaj ze zrozumieniem moją odpowiedź.

    Informacje o plasma-workspace-light są nieaktualne, nie ma już tego w AUR.

    #962
    mars
    Forumowicz

    No ja zrobiłem tak:
    balooctl disable
    usunąłem w katalogu balo wszystko ~/.local/share/baloo
    i restart systemu
    Oczywiście, zużycie procesora wróciło do normy.
    Jednak, po tych czynnościach nie miałem apletu sieci plasma-nm, był ale okrojony, nie mogłem uruchomić internetu wifi, zniknęły obramowania okien i plasma jakoś gorzej chodziła. Dopiero po kilku restartach i skonfigurowaniu inaczej sieci udało mi się uruchomić internet.
    Wygląda na to że to baloo jest potrzebne, a nie ma na razie czym go zastąpić, gdyż plasma-workspace-light jest nieaktualne.

    #964
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Jeśli baloo jest wyłączone, to znaczy że jakiś inny proces żre procesor…

    Pod skrótem CTRL + ESC masz monitor aktywności systemu, tam można łatwo sprawdzić co to za proces.

    #965
    mars
    Forumowicz

    Bez tego baloo już mi nie zżerało procesora, tylko ze po kilku minutach giną mi obramowania okien i aplety internetu. Na razie ta Plasma 5 na moim sprzęcie zachowuje się niestabilnie. Chciałem zainstalować KDE 4, ale widzę że Manjaro wspiera w oficjalnym repozytorium tak jak Arch tylko najnowszą Plasme. Zainstalowałem więc Cinnamon i mdm, i jak na razie wszystko działa dobrze. Procesora zużycie w normie, więc jest ok. Z czasem spróbuję usunąć te pakiety Plasmy, raczej zostanę już przy tym Cinnamon.
    Z KDE 4 było podobnie, dopiero przy numerku 4.8 zaczęło to to chodzić stabilnie. Ostatnio miałem KDE 4.14.2 i też jeszcze wywalało jakieś błędy Dolphina. Temat można zamknąć, tu jedynie trzeba czekać na poprawki developerów Plasmy.

    #966
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Dziwne objawy w tej plasmie, być może to problem związany ze sterownikami graficznymi i ich współpracą z plasmą.

    Sam używam Plasmy od miesiąca na kilku maszynach, i żadnych takich problemów nie doświadczyłem, wręcz przeciwnie wszystko działa doskonale.

    #967
    mars
    Forumowicz

    Może i tak, z czasem zapewne będą wszystko poprawiać. To zależy od sprzętu i konfiguracji. Ja mam procesor karta graficzna AMD i otwarte sterowniki. Szkoda trochę tylko że najpierw dopracują takie KDE 3.5, potem KDE 4.14 i porzucają tworząc znowu nowe niestabilne. A samo KDE 3.5 to jakaś osoba wzięła i rozwija pod nazwą TDE.
    Ale i z usunięciem plazmy też nie miałem większych problemów, aby oczyścić system. Jak by kogoś to interesowało to użyłem:
    sudo pacman -Rc kf5 kf5-aids plasma-desktop
    kilka razy to na dole, aż pozbyłem się wszystkich osieroconych pakietów

    pacman -Qdtq
    pacman -R $(pacman -Qdtq)

    Musiałem jeszcze tylko zainstalować ponownie firefox i firefox-i18n-pl
    Ponieważ usunęło firefox-kde i firefox-kde-i18n-pl
    No i wpierw zainstalowałem Cinnamon i mdm za czym zacząłem usuwać plazmę.
    Manjaro dobrze działa, nawet lżejszy jest od Debian pochodnych.
    Może ktoś chętny dodać do AUR działające pakiety brackets, slimjet i starą wersje gnome-terminal z działającą przezroczystością? W wersji gnome-terminal 3.18 usunęli przeźroczystość, a pod Mintem jest.

    #968
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Brackets działa – używam go – choć niestety nie działa fajny jego ficzer „live preview” – mnie akurat to nie przeszkadza.

    Ogólnie to dyskusja w tym wątku zmierza w kierunku off-topic, więc może przenieśmy ją na irca?

    #970
    Avatar photoaquila
    Moderator

    @mars jeśli chodzi o pakiety to załóż nowy wątek. Na przyszłość, przy pisaniu wątku, używaj bbcode. Wpis będzie czytelniejszy.

    #971
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż…, każdy system oparty na Qt jest bardzo wrażliwy na ustawienia. Wystarczy jedno „coś” wadliwe i zaczynają się problemy. Z baloo itd. również.
    Dla „potomnych” proponuję w opisanej sytuacji uruchomić maksymalnie bliski upstreamowi KDE. Dopiero potem można coś kombinować.
    Jeśli chodzi o „puste” narzekania. KDE 3 skończyło swą historię, albowiem skończyło się Qt 3. KDE4, bo… skończyło Qt4. Itd. itp.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 17 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.