Bootowalny pendrive a komputer 64-bit EFI a komputer 32-bit BIOS ?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Bootowalny pendrive a komputer 64-bit EFI a komputer 32-bit BIOS ?

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3222
    Avatar photomajo
    Moderator

    Witam,
    mam następujący problem z bootowalnym pendirive’m:
    Na nośniku mam obecnie:
    – kilka mniejszych dystrybucji Linuksa, zainstalowanych pod mulitibootem XBOOT (który korzysta z bootloadera Syslinux),
    – zainstalowany bootowalny manjaro-xfce-16.10.3-stable-x86_64,
    – inne pliki.
    (Katalogi/pliki Manjaro i XBOOTa nie pokrywają się.)

    Dawniej, gdy na pendrive miałem zainstalowany manjaro-i686, manipulując wcześniej zapisanymi obrazami MBR, miałem, w zależności od potrzeby na komputerze 32-bitowym BIOS, mogłem odpalić bootowalnego Manjaro-i686 lub inne dystrybucje, dostępne pod XBOOT.

    Obecnie jest inaczej:
    1. MBR (dla pendrive’a) w obu przypadkach jest identyczne (czego nie rozumiem).
    2. Jeśli bootuję system z komputera 64-bitowego EFI, to uruchamia mi się Manjaro (x86_64).
    3. Jeśli bootuję system z komputera 32-bitowego BIOS, to uruchamia mi się XBOOT.
    4. Jeśli roboczo ukryję katalogi Manjaro w pendivie, to z komputera 64-bitowego EFI nie bootuje się nic ( a chciałbym, aby zabootował się XBOOT).
    Natomiast z komputera 32-bitowego BIOS, bootuje się XBOOT (tak, jak być powinno).

    O co tu chodzi ?
    Czy bootowanie pendrive w komputerze 64-bit EFI różni się czymś od bootowania w komputerze 32-bit BIOS ?
    Czy bootowalny pendive do zastosowania w komputerze 64-bit EFI powinien być stworzony w inny sposób (za pomocą innego oprogramowania) niż pendrive w komputerze 32-bit BIOS ?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #3231
    michaldybczak
    Forumowicz

    A nie zależy to wszystko od ustawień BIOS/UEFI komputera, na którym chcesz, żeby się uruchamiał XBOOT?

    Mało kto tak kombinuje z wielokrotnymi instalacjami i XBOOT, więc obawiam się, że może nie być osoby, która miałaby z t tym styczność.

    Swoją drogą tak jak ci właśnie działa wydaje się być sensowne, ale co ja tam wiem.. ;P. Pewnie chcesz mieć XBOOTa cały czas.

    #3236
    Avatar photomajo
    Moderator

    A nie zależy to wszystko od ustawień BIOS/UEFI komputera, na którym chcesz, żeby się uruchamiał XBOOT?

    Właśnie tego nie wiem i się m.in. o to pytałem. Choć, jeśli chodzi o ustawienia mojego BIOS/UEFI 64-bit , to jest tu bardzo mało opcji do ustawienia. Można jedynie ustawić kolejność bootowania co robię poprawnie, jednak, w przypadku skorzystania z XBOOT, pomimo właściwego ustawienia kolejności bootowania, pendrive w ogóle nie jest widoczny w menu dostępnych urządzeń do bootowania, co sugeruje mi, że być może jest jakiś konflikt pomiędzy 64-bit EFI a XBOOT czy używanym przez niego bootloaderem Syslinux.

    Nie upieram się co do XBOOT’a (choć w mojej ocenie, jest to najlepszy program typu multiboot, które wcześniej testowałem na komputerze 32-bit).

    Szukam multiboot’a, który obsłuży Manjaro i kilka innych dystrybucji oraz pozwoli przechowywać inne dane na pozostałej części nośnika (najlepiej w FAT32).

    Z dostępnych w Manjaro/AUR alternatyw:
    – zainstalowałem multibootusb, jednak zachowuje się identycznie jak XBOOT ( też korzysta z Syslinux i też nie jest widoczny w menu dostępnych urządzeń do bootowania na sprzęcie 64-bit EFI, natomiast na sprzęcie 32-bit BIOS wszystko jest OK);
    – próba instalacji multisystem generuje błąd :(
    yumi-bin – swego czasu testowałem yumi i nie działał z większością dystrybucji, w tym z Manjaro.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #3251
    Avatar photomajo
    Moderator

    Otrzymałem odpowiedź od dewelopera multibootusb , że pracują nad wsparciem dla UEFI i na dniach powinna pojawić się nowa wersja tego pakietu ze wsparciem dla UEFI.
    Więc czekam, gdyż sam pakiet wygląd b. ciekawie (najbardziej podoba mi się możliwość usuwania dystrybucji z pendrive bez konieczności kasowania całej zawartości nośnika + QEMU na pokładzie).

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #3255
    michaldybczak
    Forumowicz

    Jeśli do tej pory nie odezwał się nikt poza mną, to dlatego, że nikt nie zna tego xboota, ale z twojego opisu wygląda, że wszystko działa ok, czyli jak masz system 64bit, uruchamiasz się manjaro 64bit, a jak uruchamiasz na systemie 32 bit to uruchamia się ten xboot, wtedy możesz zastartować wersję 32bit systemu. Wg mnie to wygodnie rozwiązanie. Chociaż nie pojmuję, czemu komputery 32bit jeszcze istnieją… Nie widziałem takich od grubo ponad 10 lat. Coraz więcej dystrybucji kończy wsparcie dla 32bit.

    #3321
    Avatar photomajo
    Moderator

    @michaldybczak
    W wątku tym nie jest kluczową sprawą XBOOT (tworzony z Windowsa) ale niezrozumiałe zachowanie bootowalnego pendriva, zależnie od komputera 32-bit vs 64-bit, BIOS vs EFI.
    Po tygodniu szperania i testów wiem obecnie (i dzielę się tą wiedzą – może się komuś przydać), że zasadniczą sprawą jest, czy dana dystrybucja .iso może być uruchomiona, za pomocą bootowalnego pendriva, na komputerze EFI.
    Jeśli w spakowanym pliku .iso znajduje się katalog EFI (wraz z odpowiednimi plikami), to można go nagrać na pendriva (np. za pomocą dd) i uruchomić na komputerze EFI.
    Jeśli natomiast plik .iso nie jest przystosowany do EFI, to pendrive z tym .iso nie uruchomi się na komputerze EFI, natomiast uruchomi się na komputerze z BIOS (i tak jest z XBOOT).
    W przypadku potrzeby zainstalowania .iso bez katalogów EFI w środku, należy nagrać dystrybucję na płytę CD/DVD i z takiego nośnika powinno się udać uruchomić to .iso, zarówno na komputerze z EFI, jak i z BIOS.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.