Brak Internetu przewodowego na linuxach(Ubuntu, teraz Manjaro)

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Brak Internetu przewodowego na linuxach(Ubuntu, teraz Manjaro)

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 30 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5801
    logan
    Forumowicz

    Witam,
    Jakiś czas temu postanowiłem obok windowsa 10 zainstalować na początek Ubuntu. Na początku wszystko działało, łącznie z internetem, lecz przełączenie w stan wstrzymania sprawiło że nie mogłem się przewodowo połączyć. Zrobiłem reinstalacje Ubuntu, problem się naprawił, ale po pewnym czasie nawet bez przechodzenia w stan wstrzymania połączenie się popsuło. Wyczytałem, że to jakiś bug, próbowałem naprawić dziesiątkami sposobów. Nic nie pomogło.

    Dziś przesiadłem się na Manjaro, poświęciłem mu nawet cały dysk 250GB i odłączyłem dla pewności dysk z Windowsem(jest na razie zbędny, będzie nowy).
    Przy uruchomieniu za pierwszym razem z pendriva internet był, po zainstalowaniu nie było. Zrobiłem więc proces instalacji jeszcze raz, lecz nawet przy uruchomieniu z pendriva nie było internetu, ani po zainstalowaniu systemu. Internet działa jedynie poprzez karte wifi usb, czyli problem jest z konfiguracją mojej karty sieciowej(TP-LINK TG-3269)?

    Na windowsie wszystko normalnie działa, żadnych problemów z połączniem czy zrywaniem, a na ubuntu czy Manjaro nie łączy się i już.

    Zamysł mam taki, że chciałbym Windowsa na jednym dysku(jutro dostanę nowy dysk twardy dla windowsa) dla gier głównie, a manjaro na drugim dysku do pracy i nauki(fornt-end developer) myślę że fajnie by się to sprawdziło.

    dodam jeszcze, że jestem jeszcze początkującym użytkownikiem linuxa więc proszę o wyrozumiałość, jeżeli zaszła by potrzeba wytłumaczenia banalnej i oczywistej rzeczy :)
    Powiedzcie też jakie wyniki komend będą potrzebne, a wkleje je.

    #5802
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Pokaż:

    lspci -nnk | grep -iA2 net
    dmesg | grep eth
    lsmod | grep r816
    #5803
    logan
    Forumowicz

    oto wyniki:

    lspci -nnk | grep -iA2 net

    lspci -nnk | grep -iA2 net
    02:07.0 Ethernet controller [0200]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8169 PCI Gigabit Ethernet Controller [10ec:8169] (rev 10)
    	Subsystem: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8169/8110 Family PCI Gigabit Ethernet NIC [10ec:8169]
    	Kernel driver in use: r8169
    	Kernel modules: r8169
    

    dmesg | grep eth

    dmesg | grep eth
    [    8.917208] r8169 0000:02:07.0 eth0: RTL8169sb/8110sb at 0xffffbde040d81000, f4:f2:6d:00:0a:56, XID 10000000 IRQ 21
    [    8.917214] r8169 0000:02:07.0 eth0: jumbo features [frames: 7152 bytes, tx checksumming: ok]
    [   10.071987] r8169 0000:02:07.0 enp2s7: renamed from eth0

    lsmod | grep r816

    lsmod | grep r816
    r8169                  77824  0
    mii                    16384  1 r8169
    #5804
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Kartę widzi i sterownik jest załadowany. Wpisz w konsoli nmtui i zobacz czy jest widoczne połączenie przewodowe i co się dzieje przy próbie połączenia.
    Na jakim jesteś jądrze bo na innym ten błąd może nie występuje.

    #5805
    Avatar photoazja
    Moderator

    … sprawdź wszystko, to co @aquila Ci poradzi (czyli, jak widzę, poprawność konfiguracji urządzenia w systemie), a jeżeli nadal będą problemy, to zwróć uwagę na konfigurację połączenia pomiędzy kartą, a najbliższym urządzeniem sieciowym (routerem zapewne). Najczęściej (w mojej praktyce) natykałem się na brak umiejętności wynegocjowania połączenia, przy ustawionej automatycznej prędkości. Stosunkowo często również zdarzało się, że automatyczne przydzielanie adresu nie działało prawidłowo. Przyczyn jednego, jak i drugiego można szukać zarówno po stronie komp’a (driver’y, konfiguracja karty, konfiguracja połączenia), jak i router’a i jego konfiguracji. Jeżeli i tutaj polegniesz, to poszukaj w net’cie informacji na temat swojej karty – może znana jest z jakiegoś focha.
    … co do wątku wstawania z uśpienia/hibernacji, to problem znany i powszechny, w Windows’ach szczególnie (nie wiem jak, to wygląda w najnowszych wersjach), ale i pod Linux’em miałem okazję wielokrotnie dotknąć problemu. Jeszcze z czasów Windows XP mam wyrobiony nawyk zamykania (software’owego) połączenia przed hibernacją/uśpieniem i uruchamiania po. Działa zawsze.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5806
    logan
    Forumowicz

    Na razie chyba niewiele zrobię, bo mam problemy z internetem ze strony dostawcy. Musze poczekać aż wróci mi internet, a obecnie udostępniam połączenie z telefonu jako router usb.
    Jądro które obecnie używam to: 4.12.10-1, po instalacji miałem 4.9.47-1. To przetestować inne jądra, nawet to oznaczone jako eksperymentalne 4.13.0rc7-1?

    #5807
    Avatar photoazja
    Moderator

    … experymentalnych nie polecam – szukasz stabilnego rozwiązania. Chyba, że czysto testowo, ale nie jako rozwiązanie docelowe.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5811
    logan
    Forumowicz

    Internet wrócił, co prawda nie na pełnej prędkości ale jest. po wpisaniu nmtui, wykrywa mi połączenie o nazwie połączenie przewodowe 1, gdy klikam aktywuj to przez dłuższy czas jest łączenie po czym: „nie można aktywować połączenia, aktywacja się nie powiodła”. Dodam jeszcze, bo zapomniałem że moim dostawcą internetu jest T-mobile na łączach Orange, prędkość 6mb/s, router ZTE ZXV10 W300. Widzę, że sporo możliwości takiego problemu jest. Co mogę dalej próbować zrobić?

    #5812
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Czyli takie samo połączenie działa na Windows?
    Wpisz:

    ip link
    Spróbuj uruchomić połączenie komendą:

    sudo ip link set <em>interface</em> up
    Za interface wstaw nazwę połączenia, która wyjdzie z pierwszej komendy i zobaczymy co wypluwa.
    Czy próbowałeś na drugim kernelu? Czyli na 4.12 już wiemy, że nie działa a na 4.9?

    Możesz spróbować ustawić stałe IP. Tutaj masz do poczytania.

    Podaj jeszcze
    cat /etc/resolv.conf

    #5813
    logan
    Forumowicz

    ip link dało taki efekt:

    ip link
    1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN mode DEFAULT group default qlen 1000
        link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
    2: enp2s7: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc fq_codel state UP mode DEFAULT group default qlen 1000
        link/ether f4:f2:6d:00:0a:56 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
    

    a co do sudo ip link set <em>interface</em> up rozumiem, że bez tagu html :) ? i nazwa połączenia to enp2s7? jeśli tak to nie ma żadnego efektu po wpisaniu tego, nic w terminalu się nie wyświetla.

    Sprawdzę jeszcze inny kernel, dam znać co i jak. jeśli to nic nie da, sprubóję się pobawić tym stałym ip.
    A co do windowsa, to tak. Wszystko podpięte jest w ten sam sposób gniazdko>router>karta sieciowa w komputerze

    edit. dodaję jeszcze wynik polecenia cat /etc/resolv.conf

    cat /etc/resolv.conf
    # Generated by resolvconf
    nameserver 192.168.42.129
    

    wynik powyższej komendy jest przy podłączonym internecie mobilnym udostępnionym z telefonu, bo zapomniałem odłączyć. Gdy odłączę mobilny, wtedy nie ma linijki nameserver jest tylko # Generated by resolvconf

    #5814
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Tak bez html :) Czyli:
    sudo ip link set enp2s7 up
    i zrób ping:
    ping 192.168.42.129 i co wypluwa.

    #5815
    logan
    Forumowicz

    wynik komendy sudo ip link set enp2s7 up tak jak było – nic nie wyświetla, nic się nie dzieje.
    a ping 192.168.42.129 to sprawdza ping tylko przy podłączonym mobilnym, po odłączeniu wyświetla się: connect: Sieć jest niedostępna

    sprawdzę teraz na innym kernelu

    #5816
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Wyłącz mobilny internet wpisz:
    sudo sh -c "echo nameserver 8.8.8.8 > /etc/resolv.conf"
    i spróbuj uruchomic przewodowe.

    #5817
    logan
    Forumowicz

    sprawdzałem na karnelach 4.9.40, 4.9.47, i znów 4.12.10 sprawdzę jeszcze 4.11.12 i 4.10.17 ale chyba róœnież nieczego to nie zmieni.

    Internet, mobilny odpięty podpięty tylko kabel ethernet, wpisałem komendę sudo sh -c "echo nameserver 8.8.8.8 > /etc/resolv.conf . w pliku /etc/resolv.conf znajduje się teraz ta jedna linijka, lecz wciąż nie może się połączyć

    #5822
    zuzol1712
    Forumowicz

    A nie jest to czasem wina routera , mialem podobny problem , zmienilem polaczenia na DNS , sprobuj edytowac /etc/resolv.conf
    i zmienic obecny adres nameserver na np.208.67.222.222, zatwierdz i zobacz czy dziala .
    Jesli bedzie ok to pamietaj zeby nadac uprawnienia
    sudo chattr +i /etc/resolv.conf
    w innym przypadku po kazdym ponownym uruchomieniu systemu resolv.conf bedzie wracal do poprzednich ustawien
    pozdrawiam

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 30 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.