[SOLVED] Brak możliwości zmiany jądra w manjaro 15.12KDE

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Środowiska graficzne KDE [SOLVED] Brak możliwości zmiany jądra w manjaro 15.12KDE

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 16 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1485
    Avatar photoZaksiu
    Forumowicz

    Witam w manjaro 15.12 KDE jest opcja zmiany jądra po wciśnięciu install np: na jądro 4.5.3 lub 4.4.9 LTS (recomended) jest napisane tylko „Done” w tym okienku i nic się nie dzieje nawet po ponownym uruchomieniu PC obecne zainstalowane jądro 4.1.23 LTS i nie wiem jak to obejść tak samo się dzieje przy odinstalowaniu obecnego poprostu brak zmian można to jakoś naprawić?

    #1486
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Jądro wybierasz podczas startu systemu, po prostu czytaj to co masz na ekranie.

    Ostatni wybrane jądro staje się domyślnym dla następnych uruchomień.

    #1487
    Avatar photoZaksiu
    Forumowicz

    Podczas startu jest jądro 4.1.23 brak wyboru innego bo nie jest zainstalowane.Tak to bym nie pisał.

    #1488
    pavbaranov
    Forumowicz

    Co Ci pokazuje: pacman -Qs linux4?

    #1489
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Jeesli nie działa instalacja z Manjaro Settings Managera to
    odpal instalację innego jądra z konsoli, przykładowo:
    dla jądra z serii 4.4
    sudo pacman -S linux44

    dla jądra z serii 4.5
    sudo pacman -S linux45

    Jak nie zadziała to przynajmniej wypisze na ekran o co chodzi…

    #1490
    Avatar photoZaksiu
    Forumowicz

    pacman -Qs linux4

    [spejson@spejson-pc ~]$ pacman -Qs linux4
    local/linux41 4.1.23-1
    The Linux41 kernel and modules
    local/linux41-ndiswrapper 1.59-13 (linux41-extramodules)
    Module for NDIS (Windows Network Drivers) drivers
    supplied by vendors.
    local/linux41-r8168 8.040.00-10 (linux41-extramodules)
    A kernel module for Realtek 8168 network cards
    [spejson@spejson-pc ~]$

    #1491
    Avatar photoaquila
    Moderator

    W Manjaro jest również skrypt do zarządzania jądrami (trochę kiepsko to brzmi :) ).
    Sprawdzenie jaki kernel jest zainstalowany:

    mhwd-kernel -li
    Jakie możemy zainstalować:

    mhwd-kernel -l
    Przykład instalacji jądra 4.5:

    sudo mhwd-kernel -i linux45

    #1492
    Avatar photoZaksiu
    Forumowicz

    Ogólnie w linuxie nie jestem aż tak dobry,ale łatwiejsze jest Ubuntu po prostu jest w internecie więcej poradników/komend z manjaro/arch troche gorzej.

    #1493
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Ogólnie w linuxie nie jestem aż tak dobry,ale łatwiejsze jest Ubuntu po prostu jest w internecie więcej poradników/komend z manjaro/arch troche gorzej.

    Fajnie, ale jaki to ma związek z tematem.

    Miło byłoby jakbyś odniósł się jakoś do postów, w których proponujemy ci co zrobić… no chyba, że marnowaliśmy swój czas.

    #1494
    Avatar photoZaksiu
    Forumowicz

    Jądro 4.5.3-1 zainstalowane poleceniem sudo mhwd-kernel -i linux45
    teraz pozostaję mi odinstalować wcześniejsze 4.1 dziękuję za pomoc nikt na pewno nie marnuje czasu ta wiedza jest dla mnie przydatna.Chodziło mi o to,że dlatego założyłem tu swoje konto by skorzystać z pomocy gdyż z manjaro miałem mało do czynienia ponieważ sprawiał więcej problemów niż inne distro.Moderator AQiulla napisał coś o skrypcie a ja i tak nie wiem o co chodzi i dlatego tak napisałem

    #1495
    Avatar photoZaksiu
    Forumowicz

    Usunięcie wcześniejszego krenela sudo pacman -Rns -i linux 41 ?

    Edycja: usunięcie poprzedniego kernela to sudo mhwd-kernel -r linux41 temat do zamknięcia.

    #1496
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie usuwaj wcześniejszego kernela, co najmniej do chwili, gdy nie sprawdzisz, że nowy działa prawidłowo. Nie tylko w Manjaro. Zawsze.
    Strata czasu – nie Twoja, a nasza, gdy dajesz rozwiązania, a wygląda na to, że bijesz głową w mur, bowiem „inna dystrybucja jest cacy”. Nikt nikomu nie każe korzystać z określonej dystrybucji. A utyskiwanie, że w innej jest coś, czego tu nie ma jest po prostu nie na miejscu.

    #1497
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Jedną z zalet Manjaro jest właśnie łatwość instalacji kerneli i to z wielu różnych „linii”.
    Niektórzy twięrdzą, że jest ich aż za dużo ;)

    Można mieć też zainstalowanych kilka kerneli jednocześnie, ja osobiście zazwyczaj mam zainstalowaną najnowszą wersję stabilną oraz ostatnią wersję LTS (z wydłużonym wsparciem). To tak na wypadek jakiejś problematycznej aktualizacji… choć jeszcze nic takiego mi się nie przytrafiło.

    #1498
    Avatar photoDooshPastesh
    Forumowicz

    Potwierdzam, u mnie ten problem też czasami występuje, nie tylko z kernelem ale i sterownikami grafiki (na dodatek na różnych dystrybucjach). Polecam zapoznać się z mhwd bo jest naprawdę proste w użyciu a nigdy mnie nie zawiodło. Podejrzewam problem po stronie manjaro-settings-manager który jeszcze nie jest dopracowany.

    #1499
    Avatar photoZaksiu
    Forumowicz

    Potwierdzam, u mnie ten problem też czasami występuje, nie tylko z kernelem ale i sterownikami grafiki (na dodatek na różnych dystrybucjach). Polecam zapoznać się z mhwd bo jest naprawdę proste w użyciu a nigdy mnie nie zawiodło. Podejrzewam problem po stronie manjaro-settings-manager który jeszcze nie jest dopracowany.

    A no musi być jakiś problem po stronie manjaro…jak chodzi o sterowniki jadę na domyślnych kartę mam Nvidia może problemy występują na Radeon?

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 16 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.