Chromium i gify zawieszają system

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Chromium i gify zawieszają system

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1792
    PLazma
    Forumowicz

    Wiem, że gify dosyć obciążają system, w sumie linux też do końca nie przepada za nimi. Jednak porównując zachowanie mojego komputera gdy otwieram 10 gifów na manjaro, a z innymi systemami (Ubuntu, Windows, Kali, OpenMandriva) stwierdzam, że coś jest nie tak. Używam xfce, mam 3GB RAMu i korzystam z Chromium. Czasem gdy odpalę kilka gifów system zaczyna reagować bardzo wolno, zamknięcie karty trwa kilkanaście sekund. Co lepsze, jak zamknę przeglądarkę i otworzę znowu te same gify to wszystko płynnie chodzi. Dodatkowo, gdy przeglądarka zaczyna się zawieszać to RAM jest cały wykorzystywany (około 2900 z 3012), a procesor jest prawie bezczynny(4%), gdzie przy normalnym wykorzystywaniu, gdy teraz pisze to jakieś 37%(mam muzykę i inne pierdoły).

    Jednym słowem problem pojawia się od czasu do czasu. Nie wiem, czy inne przeglądarki mają podobny problem, ale nie chce też za bardzo się przesiadać na inną.

    Jakieś pomysły?

    #1794
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż – na żarcie RAM przez Chrome/-ium – mocnych nie ma (co do zasady chyba przez webengine/blinka). Niemniej jednak wydaje się u Ciebie być mocno rozpasany.
    Zakładając, że nie jest to jakaś kwestia związana z wyciekiem pamięci w Chromium, to zrobiłbym następujące testy (rozwiązania oczywiście nie mam ;)).
    Po pierwsze, zakładając, że w innych systemach korzystałeś z Chromium również – sprawdź (z wyjątkiem Windows, nie będzie on tu miarodajny) w jakich wersjach tam było Chromium. Jeśli w innej – spróbuj zainstalować taką wersję i zobacz, czy problem się powtarza. Innymi słowy, próbujemy wyeliminować problem konkretnej wersji Chromium.
    Sprawdziłbym też jakąś inną przeglądarkę. Np. opera (na tym samym silniku) i np. firefox (zdecydowanie inny).
    Drugie, to pooglądałbym sobie jak wygląda debugowanie zachowania Chromium. Więcej masz tu. Można się też pobawić w dalszą inspekcję procesów, które zżerają Ci RAM i określić który dokładnie (bo blisko 4GB wykazywane jako zżerane przez chromium, jest raczej wynikiem „zbiorczym”).
    Możesz również spróbować ograniczyć zapotrzebowanie Chromium na RAM.

    #1818
    PLazma
    Forumowicz

    Nie zauważyłem takiego problemu na innych systemach, chociaż ta najnowsza wersja chroma ogólnie chyba gorzej chodzi, nie mniej na Xubuntu system mi spokojnie chodzi. Czyli wersja 52.0.2743.116 (64-bit)ma problemy tylko na manjaro, a wcześniejsze (wydaje mi się) lepiej chodziły na linuxie. Być może miałem farta i na Xubuntu ominąłem ten błąd, mimo wszystko operowałem tam tylko przez pół godziny.

    Co do debugowania wszystko niby działa poprawnie, otwiera karty itd. nie wysypują się żadne błędy, jedynie komp przymulał chwilami(wolniej chodzi) gdy debuguje, ale miałem jeszcze przeglądarkę(firefox) włączoną i wydaje mi się, że po prostu działa normalnie, tylko jest mocno obciążony.

    Firefox działa lepiej, bez tych ścin, dzisiaj lub jutro spróbuje vivaldi lub operę.

    Nie mam żadnych dziwnych procesów lub co najmniej nie zaobserwowałem ich, mniej więcej wszystko zjada podobne zasoby, jak na Xubuntu.

    Spróbuje też ograniczę zapotrzebowanie chromium na ram.

    #1855
    PLazma
    Forumowicz

    Odświeżam.

    Ograniczenie chromium na ram nie pomaga(a może, ja to źle robię?). Chromium źle działa tylko na manjaro (Xubuntu nie ma z tym żadnych problemów). Chromium debuguje się prawidłowo. Niezależnie jaka przeglądarka zjada 1/3 zasobów, ale Chromium po dłuższym użytkowaniu zjada wszystko… Opera, firefox chodzą gładziutko, nie mają tego problemu.

    Chyba po prostu przerzucę się na operę lub vivaldi… Ewentualnie dokupię sobie ram :D

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.