Co sądzicie o kernelu linux-nvme?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Co sądzicie o kernelu linux-nvme?

Oglądasz 12 posty - 1 do 12 (z 12 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4363
    macieslaw
    Forumowicz

    Skompilowałem taki bo mam dysk ssd nvme. Myslałem, że coś przyspieszy ale nie zauwazylem roznicy.
    Ktos umialby wyjasnic co daje ten „kernel-nvme”? Czy warto to uzywac?

    #4427
    macieslaw
    Forumowicz

    Pytanie do pavbaranov.
    A co daje kernel linux-pf czy lepszy od linux-ck?

    #4430
    pavbaranov
    Forumowicz

    A co daje kernel linux-pf czy lepszy od linux-ck?

    Nie istnieje odpowiedź na pytanie „czy lepszy” jest jakiś kernel, czy gorszy. Kernel jest/może być lepiej dostosowany do danej konfiguracji sprzętowej. Od lat kompiluję własny, który stara się być w jak największym stopniu dostosowany/uwzględniający moją konfigurację. Niestety taki kernel nie jest przenośny. Na Twoim komputerze może się okazać, że w ogóle nie zadziała.
    Wracając do pytania. Linux-pf to jest autorskie rozwiązanie Oleksandra Natalenki, które charakteryzuje się następującymi cechami (obecnie, bowiem to się zmieniało):
    – patche poprawkowe na wersję „mainline” (choć nie dam głowy, że obecnie stosowana jest ta sama numeracja – niegdyś tak nie było, czyli np. kernel-pf 4.x.y-pf niekoniecznie odpowiadał kernelowi 4.x.y, gdzie x i y miały ten sam numer),
    – cały patch CK (wraz z MuQSS i – obecnie jak sądzę – również z BFQ; to ostatnie od wersji 4.12 się zmieni o tyle, że na pewno będzie BFQ, albowiem wejdzie ono w mainline),
    – (Natalenko twierdzi), że „oprócz” owego CK zawiera niezależnie BFQ; to jest o tyle dziwne, że obecny patch CK zawiera BFQ – być może to po prostu dla podkreślenia,
    – patch „graysky’ego”.
    Porównanie tych twierdzeń powoduje, że… obecnie należy stwierdzić, że kod źródłowy linux-ck od graysky’ego oraz kod źródłowy od Natalenki winny być… takie same :) Linux-ck zawiera bowiem dokładnie te same patche, co obecny linux-pf. W przeciwieństwie natomiast do linux-pf, w wersji binarnej, oferuje znacznie więcej rodzajów kerneli dostosowanych do poszczególnych procesorów (o ile pamiętam, to linux-pf występuje w 2, czy 3 wersjach i to praktycznie wyłącznie na procesory Intela).
    Różnica, jaką widzę, jest wyłącznie taka, że w przypadku kerneli ck, kolejne patche są nakładane na siebie i dokładnie wiadomo jaki patch jest nakładany (czyli „upstreamowe” poprawki, ck i „graysky”), natomiast w przypadku pf mamy jeden, wielki patch, w którym wg zapewnień Natalenki jest dokładnie to samo. Nie wiem i nie bardzo chce mi się w to wnikać, albowiem nie jest mi to potrzebne. Jedyne, co mogę – i to jedynie historycznie stwierdzić – to, że patch graysky’ego miał lekko inną postać w pf niż w ck, albowiem oprócz kilku podstawowych procesorów oferował jedynie wersję „native”; nie wiem jednak, czy tak jest w dalszym ciągu).
    Kiedyś różnice były dużo większe albowiem pf:
    – nie oferował wszystkich patchy „upstreamowych” rządząc się tu własnymi i nie mam pojęcia jakimi regułami,
    – zawierał patch UKSM,
    – zawierał CK oraz BFQ, gdzie BFQ było domyślne (w CK nie było domyślnym),
    – zawierał AUFS3,
    – zawierał TuxOnIce.
    W stosunku do „stockowego” kernela w Manjaro, główne 2 różnice są takie, że oba (ck i pf) zawierają patche CK oraz „graysky’ego” (ale ten ostatni ma sens wyłącznie przy kompilacji kernela, chyba, że ktoś – jak graysky – udostępnia wszystkie możliwości) oraz nie zawierają np. AUFS3, które są w kernelu Manjaro (podobnie jak kilku innych patchy). Są one też – w configu – nieco mniej przeładowane od kernela Manjaro.
    Obecnie – gdybym miał używać któryś z tych kerneli, to używałbym ck, aczkolwiek z uwagi na błędną współpracę obecnego BFS (MuQSS) z Plasmą robić tego nie mam zamiaru.
    IMO – jeśli chcesz się bawić z kernelami, to przede wszystkim warto wziąć się za budowę własnego. W pierwszej kolejności należy zacząć od poznania własnego komputera (inxi/i-nex tu są dobrymi podpowiadaczami). W drugiej kolejności dostosować odpowiednie patche do tych podzespołów (np. jeśli masz SSD, to warto zastanowić się nad zmianą na no-op lub na deadline, choć to wykonać można na „stockowym” bez kompilacji). Po trzecie posiąść wiedzę, czego nie używasz i co z kernela można wyrzucić (np. jeśli masz Intela, to na nic Ci nie są potrzebne rzeczy związane z AMD; na nic Ci też nie są potrzebne wszystkie, możliwe sterowniki np. do wifi, skoro i tak masz jeden układ, itd. itp.). Ta „tajemna” ;) wiedza jest do osiągnięcia, a co najmniej kilka osób obecnych na tym, czy na archowym, forum – buduje sobie kernele we własnym zakresie. Możemy pomóc, choć – na pewno – nikt za Ciebie nie podejmie decyzji.
    I na koniec mój „tip” – zainstaluj sobie jakiś kernel np. ck. Następnie spróbuj się nim pobawić i pozmieniać jego ustawienia (inne schedulery itp.). Sprawdź co to daje u Ciebie, albowiem może się okazać, że cała zabawa nie jest warta czasu, jaki nad „dopieszczeniem” swego kernela spędzisz.
    PS: Mój obecny kernel ma nakładane następujące patche:
    – graysky’ego,
    – UKSM,
    – BFQ od Toma X Nguyena (bfq-mq),
    – upstreamowy (czyli poprawkowy dla danej wersji).
    Jednocześnie kernel jest odchodzony od rzeczy, które nie są mi potrzebne.
    Fakt – zawsze mam też zainstalowany dodatkowy, ratunkowy kernel; od dłuższego czasu jest to linux-zen, który jest dostępny w repozytorium Archa.

    Sorry, za rozpisanie się. Odpowiadając krótko na pytanie: w podstawowej wersji (generic) kernel ck i pf niczym (obecnie) nie powinny się różnić od siebie. Podobnie w wersji na dany procesor.

    #4431
    Deleted
    Member

    Prawda Pavbaranov! „Nie istnieje odpowiedź na pytanie „czy lepszy” jest jakiś kernel, czy gorszy.”
    Od dłuższego czasu używam „ck” i mam subiektywne poczucie, że jestem w „lepszej drużynie”, hehe!
    A serio, to nie zauważam różnic. Dlatego jak zwykle (bo nadal masz rację!) przyklaskuję Ci Pav…, bo tak na serio, to każdy powinien samodzielnie dochodzić co i dlaczego…
    Nie ma powodu aby traktować poważnie pytań, czy to, czy tamto jest LEPSZE.
    Jest dobre dla tego a złe dla innego. To wszystko.
    Każdy ma swoje upodobania i własne widzimisię.
    Próbowałem używać selinux. To jest genialne, ale ja jestem do tego zbyt leniwy, więc mam ten kernel, i owszem, jednak co raz rzadziej z niego korzystam, bo brakuje mi zapału by go mocniej skonfigurować. Samo życie, hehe!

    #4432
    macieslaw
    Forumowicz

    kurcze nie moge dodac kluczy do linux-ck, nigdy tak nie mialem

    pacman-key -r 5EE46C4C
    gpg: odbiór z serwera kluczy nie powiódł się: Brak dostępnego serwera kluczy
    ==> BŁĄD: Zdolny klucz nie został poprawnie uzyskany z serwera kluczy.
    

    http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php?topic=198.0
    to nie pomaga :(

    #4433
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zmień sobie serwer kluczy. Być może nadal trapi Cię taki błąd.

    #4434
    macieslaw
    Forumowicz

    dzieki pomoglo.
    Na mojego Kaby Lake’a instalowalem linux-ck-skylake i linux-ck. System sie uruchomil, jednak podczas startu cos wyskoczylo Failed to start kernel, wiec odinstalwoalem. Jedynie broadwell normalnie dziala, ale nie wiem czemu moj procesor Kaby lake wyswietla sie jako broadwell…

    #4435
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie wiem. Masz wersję „U” o ile pamiętam, a pomiędzy „U” a rzeczywistymi procesorami określonej architektury ponoć są bardzo duże różnice. Nie mam tu jednak wiedzy. Genera
    Możesz sobie zbudować kernel, który ma patch graysky’ego, dając mu jako opcję „native” i zobaczyć co wyjdzie.

    #4436
    macieslaw
    Forumowicz

    Generica tez juz probowalem i tez wywala błąd Failed to load kernel, mimo ze system uruchamia sie normalnie.

    A mógłbyś wyjasnic co to znaczy i jak dodać opcje „native”?

    #4437
    pavbaranov
    Forumowicz

    wywala błąd Failed to load kernel, mimo ze system uruchamia sie normalnie

    Nie rozumiem jak się może system uruchomić normalnie i zgłosić błąd braku możliwości wczytania kernela.

    „Native” odczyta po prostu dane wygenerowane przez gcc i dostosuje kernel do nich. Jest to jedna z opcji możliwych przy kompilacji kernela, gdy np. uruchomisz sobie n-/g-/xconfig.

    Ja mam inne pytanie: co chcesz osiągnąć tym linux-ck? Jeśli on nie lubi się z Twoim komputerem, to po prostu go zostaw. Możesz też spróbować linux-pf z binarki. Tutaj masz 3 różne, ale chyba najsensowniejszy jest „generic” w Twoim przypadku. Silvermont, to jest bodaj jakiś nowy Celeron, a procesory Skylake masz tutaj. Może ten „pójdzie”.

    Jeśli szukasz większej wydajności, czy responsywności, to powiem Ci, że bardzo różnie z tym bywa, a i tak ten najlepszy dla Twojej konfiguracji sprzętowej i tak sobie musisz zbudować sam. Wtedy w istocie bywa odczuwalna różnica. Nadto pamiętaj, ze niektóre kernele są budowane do określonych zastosowań i lepiej „chodzą” np. w multimediach, ale niekoniecznie już lepiej np. przy kompilacji, czy jakichś zastosowaniach bazodanowych. Fakt – najsensowniej sobie to wypróbować, ale jeśli w tym momencie z jakiejś przyczyny nie chce się uruchamiać, to zostaw. Może przy 4.12 będzie lepiej, albo może wersja 4.10 wystartuje. Gdzieś są jeszcze bodaj ck-lts w binarkach, ale już nie tak rozbudowane (czyli jest tylko generic).

    #4439
    macieslaw
    Forumowicz

    Pavbaranov
    Skompilowałem linux-pf i ten sam błąd jak przy ck.
    Taki błąd mam przy uruchamianiu „failed to load kernel modules” Załączam screena.

     systemctl status systemd-modules-load.service
    ● systemd-modules-load.service - Load Kernel Modules
       Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/systemd-modules-load.service; static; vendor preset: disabled)
       Active: failed (Result: exit-code) since Fri 2017-06-16 10:49:08 CEST; 13min ago
         Docs: man:systemd-modules-load.service(8)
               man:modules-load.d(5)
      Process: 181 ExecStart=/usr/lib/systemd/systemd-modules-load (code=exited, status=1/FAILURE)
     Main PID: 181 (code=exited, status=1/FAILURE)
    
    Warning: Journal has been rotated since unit was started. Log output is incomplete or unavailable.
    
    Attachments:
    #4444
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ok, już wiem, o co chodzi. Generalnie kernel nie może załadować jakichś modułów (sam, bez nich, startuje prawidłowo). Przyczyny (moduły) różne. Załóż wątek, bo to nie ma absolutnie już nic wspólnego z naszą opinią linux-nvme.

Oglądasz 12 posty - 1 do 12 (z 12 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.