Cyfrowy dźwięk i passthrough AC-3 / DTS w Xonar Essence STX II 7.1

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Multimedia Cyfrowy dźwięk i passthrough AC-3 / DTS w Xonar Essence STX II 7.1

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #781
    Empateon
    Forumowicz

    Dziwna sprawa. Nie miałem przez miesiąc dostępu do internetu a po powrocie do świata żywych i zaktualizowaniu systemu całkowicie zgubił mi się cyfrowy dźwięk. Nie działa, ani proste przekazywanie stereofonicznego sygnału na ampituner, ani passthrough dźwięku wielokanałowego.

    W przypadku odtwarzania filmów w SMPlayerze z takim dźwiękiem słychać wiadomy szum.

    Czy istnieje jakiś w miarę sposób na precyzyjną diagnostykę i znalezienie tego, co akurat się posypało?

    Przegrzebałem wiki Archa z rozwiązywaniem problemu braku dźwięku cyfrowego, ale nic z tego nie pomogło.

    Mój plik .asoundrc wygląda tak, ale nic się w nim nie zmieniło:

           pcm.virtuoso {
              type hw
              card 0
           }
           
           ctl.virtuoso {
              type hw
              card 0
           }
    
           pcm.!default {
              type plug
              slave.pcm hw
           }
    #782
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Witam na forum
    Podaj wynik komendy:

    inxi -SA
    Jeśli nie masz inxi to zainstaluj:

    sudo pacman -S inxi
    W konsoli wpisz alasamixer, wciśnij F6, wybierz swoją kartę 7.1 i zobacz czy coś nie jest ściszone/wyłączone.
    Dodatkowo pobaw się ustawieniami w pavucontrol.
    Pavucontrol w konsoli lub Menu-> Multimedia -> Kontrola głośności PulseAudio

    #783
    Empateon
    Forumowicz

    Dzięki za szybką odpowiedź.

    Wygląda to tak…

    $ inxi -SA
    System:    Host: aporia-pc Kernel: 4.1.10-1-MANJARO x86_64 (64 bit) Desktop: LXQt
               Distro: ManjaroLinux 15.09 Bellatrix
    Audio:     Card C-Media CMI8788 [Oxygen HD Audio] driver: snd_virtuoso Sound: ALSA v: k4.1.10-1-MANJARO

    W konsoli wpisz alasamixer, wciśnij F6, wybierz swoją kartę 7.1 i zobacz czy coś nie jest ściszone/wyłączone.

    Wielokrotnie sprawdzane.

    Dodatkowo pobaw się ustawieniami w pavucontrol.
    Pavucontrol w konsoli lub Menu-> Multimedia -> Kontrola głośności PulseAudio

    Już na samym początku przygody z Manjaro deaktywowałem i powywalałem jak najwięcej z PulseAudio, bo resamplowało mi programowo cały dźwięk do 48000 Hz albo innej ustawionej na sztywno wartości. To raczej nie PA – no chyba, że w formie zemsty zza grobu.

    #785
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Trudno mi jest cokolwiek Ci podpowiedzieć bo nie miałem nigdy do czynienia z oddzielna kartą audio. Pytałeś o diagnostykę więc możesz wydać polecenie:

    alsa-info.sh
    i przeanalizować plik lub dać go tutaj (wstaw tylko link do pliku), może ktoś będzie wiedział więcej.

    #1321
    Empateon
    Forumowicz

    Problem rozwiązał się sam, po którejś aktualizacji ALSA.

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.