[SOLVED] Czytnik palca

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED] Czytnik palca

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2208
    Marsjanin
    Forumowicz

    Witajcie.
    Używam Debiana z MATE, i właśnie powolutku zaczyna mnie on wkurzać. Postanowiłem spróbować szczęścia z inna dystrybucją. O Archu słyszałem wiele dobrego, ale, że sam Arch nie jest specjalnie user-friendly, zwłaszcza na etapie instalacji, to wybór padł na Manjaro.

    Bardzo fajne pierwsze wrażenie, muszę przyznać. Zainstalowałem, pobawiłem się chwilę. Zdumiałem się, jak bardzo zmienił się na plus XFCE od chwili, gdy widziałem go po raz ostatni… ;) Po czym chciałem jak zwykle ułatwić sobie życie i zainstalować obsługę czytnika linii papilarnych.

    Pod Debianem było to proste: fprintd. Potem fprintd-enroll i już.

    Pod Manjaro niby pakiet jest. Nawet niby działa. Mogę wykonać enroll a potem z powodzeniem verify. Tyle, że systemu nijak to nie obchodzi – w ogóle i nigdzie nie proponuje mi użycia palca, ani przy logowaniu do XFCE, ani w konsoli (su, sudo). Mogę tylko bawić się programem fprintd. Jak to pożenić globalnie z systemem? Czy winna jest jakaś głębiej zaszyta polityka bezpieczeństwa Manjaro, czy może XFCE tego nie zamierza wspierać?

    #2209
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zapoznałeś się z wiki?

    #2227
    Marsjanin
    Forumowicz

    Już tak.

    Tak jak myślałem, coś w polityce i trzeba wpisywać z palca, o ile nie używa się GDM. Tego się nie boję co prawda, choć pojęcia nie mam co i gdzie – ale to na ww. wiki na szczęście wyjaśnione. Problem w tym, że nadal działać nie chce:

    Make sure you have one of the supported finger scanners.
    $ lsusb
    Bus 001 Device 003: ID 147e:2016 Upek Biometric Touchchip/Touchstrip Fingerprint Sensor
    A na liście:
    Lenovo ?ThinkPad R61i laptop embedded 147e 2016 upeksonly

    Install the fprintd package. imagemagick might also be needed.
    Jedno jw. instalowałem i działa (zresztą to chyba też potwierdza poprawność sterownika), imagemagick już był zainstalowany od początku.

    Add pam_fprintd.so as sufficient to the top of the auth section of /etc/pam.d/system-local-login:
    Nic to nie daje. :(

    You can also modify other files in /etc/pam.d/ in the same way, for example /etc/pam.d/polkit-1 for GNOME polkit authentication.
    No niby mogę, ale jedne się powołują przez include na inne, rozumiem, że system-local-login jest (niemal) na samej górze tej hierarchii? Trochę tego tam jest i nie chcę namieszać a mniemam, że twórcy wiki podali sposób najłatwiejszy i skuteczny. Może coś się zmieniło od kwietnia (data artykułu z wiki)?

    Oczywiście, po wykonaniu powyższego wpisu w /etc/pam.d/system-local-login na wszelki wypadek uruchomiłem fprintd-enroll dla usera i roota ponownie, potem na wszelki zaś kazałem systemowi uruchomić się ponownie… No niestety, nadal nie pyta o paluch ani przy wyborze usera przy logowaniu, ani w konsoli (su/sudo).

    Przypomniałem sobie, że po poprzedniej próbie próbowałem jeszcze zainstalować fingerprint-gui z AUR. Jednak po jego uruchomieniu i stwierdzeniu, że także nie działa, odinstalowałem go (w pamac). Pewien natomiast jestem, że nie robiłem wtenczas żadnych ręcznych wpisów w plikach konfiguracyjnych w /etc/pam.d/ ani nigdzie indziej. Czy pozostałości po fingerprint-gui mogą przeszkadzać?

    #3360
    Marsjanin
    Forumowicz

    Skorzystałem z tego poradnika.
    Acz kilka rzeczy wydało mi się tam niepotrzebnych, dodałem stosowny wpis tylko dla login-local, sudo oraz su i działa to, co chciałem.

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.