Dlaczego przeglądanie plików systemowych zapełnia przesrzeń dysku?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Dlaczego przeglądanie plików systemowych zapełnia przesrzeń dysku?

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7061
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Ostatnio zauważyłem że gdy przeglądam pliki systemowe, to zapełnia mi się przestrzeń dysku, fakt że to jest to przy każdorazowym przeglądaniu mw. 20 MB, (wiem, bo informuje mnie o tym conky), ale gdyby to zliczyć, to wychodzi mi jakieś 1 GB.
    Dlaczego tak się dzieje? I czy jest jakiś sposób aby odzyskać tą przestrzeń dysku?

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #7065
    Avatar photoazja
    Moderator

    … dość ogólny opis, więc:
    # czym przeglądasz (masz na myśli, to że przeglądasz system plików, czy edytujesz pliki);
    # jakie foldery puchną – nie używam conky, ale podejrzewam, że możesz monitorować poszczególne foldery:

    ~/
    ~/.cache/
    ~/.config/
    ~/.local/
    /var/log/

    … w grę wchodzi również /tmp – standardowo, to część RAM’u, a nie dysku, ale należy go wziąć pod uwagę, jeżeli monitor obejmuje również ten folder.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7066
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    … dość ogólny opis, więc:
    # czym przeglądasz (masz na myśli, to że przeglądasz system plików, czy edytujesz pliki);
    # jakie foldery puchną

    A więc do systemu pliku wchodzę wtedy gdy np. odinstaluje jakiś program, to usuwam pozostałości, trudno mi powiedzieć który folder puchnie.
    A do przeglądania plików używam Caji. Tak czy inaczej mój dysk zapełnia coś o czym nie wiem.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #7070
    Avatar photoazja
    Moderator

    … jeżeli usuwasz pozostałości po odinstalowaniu programu, to możesz, to robić w /etc lub /var. Dobrze zgaduję? Ciekaw jestem, co takiego usuwasz.

    # 'puchnięcie’ pojawia się wyłącznie wtedy, gdy usuwasz resztki po programach (cokolwiek się za tym kryje), czyli usuwasz pliki, czy również wtedy, gdy tylko przeglądasz (chodzisz po systemie plików, przeglądasz zawartość, etc)?
    # nie używam i nie znam caja i nie wiem co ona sobie zapisuje. Przejrzyj się jej konfiguracji, szukając opcji dotyczących zbierania informacji, zapisu log’ów, etc;
    # przypominam o uruchomieniu w conky (lub czymkolwiek innym), monitorowania konkretnych folderów;
    # gdyby ktoś postawił mnie pod ścianą i musiałbym wskazać potencjalne źródło, to na liście podejrzanych znalazłyby się:
    – cache
    – logi
    – jakiś-soft-który-coś-robi-zapisując-informacje-na-dysku
    – złośliwe oprogramowanie

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7071
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    W sumie to nie jest aż taki wielki problem, ponieważ nie mogę narzekać na brak miejsca na dysku (mój dysk ma pojemność 1 TB), tylko mnie zastanawia co pożera tą moją przestrzeń dysku.
    A im więcej szukam w plikach systemowych podejrzanych katalogów, tym więcej ta przestrzeń dysku się zapełnia.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #7075
    Avatar photoazja
    Moderator

    … bez punktu zaczepienia (np. aplikacja, folder) możemy jedynie spekulować, co do przyczyny.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7076
    Avatar photomajo
    Moderator

    Aby wytropić, co zapełnia dysk, możesz sprawdzić co kilka/kilkanaście godzin, na przestrzeni kilku dni i zapisać, jaką masz objętość poszczególnych katalogów. Po kilku dniach porównaj wyniki i ew. powtórz sprawdzanie dla podejrzanie „puchnących” podkatalogów.
    sudo du -d 1 -BM --threshold=1M /

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7078
    Avatar photoazja
    Moderator

    … sprawdź również stan bezpośrednio przed zamknięciem/ponownym uruchomieniem systemu i bezpośrednio po uruchomieniu.
    ————-
    EDIT-20180319-1806 … wersja rozwojowa komendy, zasugerowanej przez @majo. Eliminuje komunikaty błędu i wzbogaca o przydatne informacje:

    sudo du --time --total -d 1 -BM --threshold=1M --exclude='/dev' --exclude='/lost+found' --exclude='/proc' --exclude='/run' --exclude='/sys' /

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.