[SOLVED] Dolphin root

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Dolphin root

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4872
    Avatar photoNencio
    Forumowicz

    Witam ponownie.
    Zacząłem testować ostatnią wersję KDE. W dolphinie w menu prawo kliku jest opcja działania administratora i jedną z opcji jest otwieranie dolphina z uprawnieniami roota która nie działa. Sprawdziłem też logując się jako root, że też nie można dolphina otworzyć. Więc mam pytanie czy jest na to jakiś patch czy jakaś opcja żeby uaktywnić taką możliwość. Trochę szukałem na necie i do starszych wersji są poprawki które jednak nie działają z ostatnimi wersjami Manjaro KDE.
    Jeśli ktoś zna na to sposób to bym był wdzięczny za podanie rozwiązania.
    Pozdrawiam

    #4873
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Trochę szukałem na necie i do starszych wersji są poprawki które jednak nie działają z ostatnimi wersjami Manjaro KDE.

    Próbowałeś? Oczywiście, że działają. Oto wynik:

    ==> Rozpoczynanie prepare()...
    patching file src/main.cpp
    ==> Rozpoczynanie build()...

    Z czego wynika, że patche nakładają się. Jedyne co trzeba zrobić, to ściągnąć na dysk tarball dolphin-root, wyedytować PKGBUILD,
    zmienić numer wersji na 17.04.2 i zaktualizować sumy kontrolne oraz wydać polecenie budowy z pominięciem weryfikacji kluczy publicznych, albo dodać klucz 227CA7C556B2BA78.
    Dowód na to, że dolphin-root 17.04.2 buduje się prawidłowo:
    ==> Ukończono tworzenie: dolphin-root 17.04.2-1

    Prawdopodobnie można też zainstalować dolphin-root z Antergosa, ale tutaj jest wyłącznie wersja 17.04.1, czyli pozbawiona tych poprawek: https://www.kde.org/announcements/fulllog_applications.php?version=17.04.2#dolphin

    Alternatywą jest zbudowanie KF5 z GIT, albowiem wówczas dolphin będzie mógł wykonywać niektóre (i wystarczające) operacje na plikach i katalogach nienależących do użytkownika.

    Można też poczekać na KF5.36 (pojawi się w przyszłą sobotę, a kiedy w Manjaro – nie wiem).

    Można też zainstalować np. krusader, który jeszcze oferuje „starą” możliwość pracy z uprawnieniami roota.

    Więcej: http://linux-pavbaranov.blogspot.com/2017/06/aplikacje-kde-pozwola-na-roota.html

    #4883
    Avatar photoNencio
    Forumowicz

    To skoro Tobie się udało to może tak łopatologicznie wytłumaczysz jak to robiłeś dla laika krok po kroku bo próbowałem zrobić jak napisałeś z zmianą wersji i dostaję ciągle taki błąd:

    ==> Sprawdzanie plików source za pomocą sha256sums...
        dolphin-17.04.2.tar.xz ... NIE ZGADZA SIĘ
        dolphin-17.04.2.tar.xz.sig ... Pominięto
        0001-Revert-Disallow-executing-Dolphin-as-root-on-Linux.patch ... Zgadza się
        0001-Revert-Disallow-executing-Dolphin-as-root-on-Linux.patch.sig ... Pominięto
    ==> BŁĄD: Przynajmniej jeden plik nie jest poprawny!
    ==> BŁĄD:Makepkg nie był w stanie zbudować dolphin-root.

    Co do klucza to:
    Defuse-root-block.patch ... FAILED (unknown public key 227CA7C556B2BA78)

    #4884
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    róbowałem zrobić jak napisałeś

    Nie, nie próbowałeś tego zrobić tak jak napisałem. Napisałem:

    aktualizować sumy kontrolne oraz wydać polecenie budowy z pominięciem weryfikacji kluczy publicznych,

    Nie zrobiłeś, to masz taki wynik, jaki masz. Szczerze, jeśli ktoś tego nie potrafi, to nie powienien mieć w ogóle dostępu do aplikacji działających jako root.
    Info nt. wszystkich niezbędnych rzeczy masz albo w helpie makepkg albo na wiki Archa.
    Jeśli chcesz dodać klucz:
    gpg --receive-keys kod_klucza
    Jeśli chcesz zbudować paczkę bez weryfikacji klucza – opcja:
    --skippgpcheck
    To nie jest problem. To brak chęci przeszukania podstawowych informacji ogólnie dostępnych.

    #4885
    Avatar photoNencio
    Forumowicz
    gpg --receive-keys 227CA7C556B2BA78
    gpg: odbiór z serwera kluczy nie powiódł się: Brak dostępnego serwera kluczy

    Czyli ma to tak wyglądać?
    1 Ściągamy:
    https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/snapshot/dolphin-root.tar.gz
    2 Rozpakowujemy
    dolphin-root.tar.gz
    3 Przechodzimy do katalogu
    dolphin-root
    4 W pliku `PKGBUILD’ zmieniamy
    pkgver=17.04.1
    na:
    pkgver=17.04.2
    5 Wydajemy polecenie:
    sudo pacmakepkg -sri --skippgpcheck
    6 Gdy pyta się o odinstalowanie obecnego delhina potwierdzamy.
    7 Po skończeniu operacji cieszymy się poprawną wersją delphina.

    Czasami podejdź do człowieka na zasadzie, że nie zna tematu i trzeba mu łopatologicznie wytłumaczyć tym bardziej, że wszelkie porady co do Archa są na zasadzie podania linku do innej strony i można totalnie zdurnieć bo otwierasz stronę za stroną i głupiejesz zamiast podania konkretnego rozwiązania.
    Ponadto co do mnie to mam nawyki z dystrybucji debianowych, ubuntowych czy centosa gdzie nie było jako tako budowania paczek online. A różnice są kolosalne co do zasady działania i metody myślenia nad rozwiązaniem problemu.
    I tak się zastanawiam czy pytać się o nvidie bo już się boję o to jakie będą odpowiedzi.

    #4886
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Masz Manjaro – masz yaourt, zatem:

    yaourt -G dolphin-root
    cd dolphin-root
    nano PKGBUILD

    Zmieniasz:
    pkgver=17.04.1
    na
    pkgver=17.04.2`
    Wydajesz polecenie:
    updpkgsums && makepkg -sirc --skippgpcheck
    Tak dolphin i dolphin-root są w konflikcie. Musisz odinstalować dolphin, by zainstalować dolphin-root. Jak Ci wcześniej napisałem – cała zabawa jest na… 10 dni (mniej więcej) i zależna od KF5.36, które ma się pojawić w drugą sobotę lipca. Wówczas z dolphin będziesz mógł korzystać mając dostęp tam, gdzie trzeba uprawnień roota – bez konieczności usunięcia zmian dokonanych w dolphinie. Osobiście polecałbym zainstalowanie krusadera i poczekanie na zmiany. Up2U.
    Po zakończeniu operacji nie cieszymy się poprawną wersją dolphina, ale taką, która w sposób niedozwolony korzysta z możliwości jej uruchomienia na prawach roota.
    Dziwi mnie, że nie widzi serwera kluczy, ale to ostanio w różnych dystrybucjach popularny błąd.
    Wiki Archa jest na prawdę obłędne. Trzeba tylko je czytać i starać się zrozumieć. Też na Archa przeszedłem po kilku(-nastu) różnych dystrybucjach, niemniej jednak to co jest konieczne i podstawowe – jest tam opisane dokładnie.
    A w „debianowych”? Cóż… jeśli ktoś nie zrobiłby paczki deb z dolphin-root to takiej pewnie nie miałbyś i nie zrobił. Tu nie jest to problemem. Taka różnica, że nie trzeba pisać doktoratu by zrobić paczkę.

    #4887
    Avatar photoaquila
    Moderator

    @Nencio załóż nowy wątek jeśli chodzi o nvidię podając jak najwięcej szczegółów. Nie przejmuj się wcześniejszymi wpisami. Wątek oznaczam jako rozwiązany.

    #4888
    Avatar photoNencio
    Forumowicz

    @pavbaranov a nie można było tak od razu? Co do debianowatych to obecnie używam Kubuntu i jakoś nie mam i nie miałem problemu z wykonaniem możliwości root w delphin ani z innymi problemami. Paczki deb można też samemu skompilować przecież.
    Jesli czegoś nie wiem to szukam rozwiązań, ale mentalność społeczności tej gałęzi jest inna bowiem nie dają 105 linków tylko pomagają w rozwiązaniu problemu konkretnie ci i ja robię.
    Takie spławianie ludzi setkami linków często zniechęca ludzi do użytkowania czegoś.

    @aquila
    zaryzykuję i założę temat.

    #4890
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Zobacz sobie jaką wersję Dolphina masz w Kubuntu. Chcesz używać Kubuntu – używaj do woli – kto Ci broni.
    Jeśli Tobie przeszkadza sposób, w jaki naprowadzam Cię na rozwiązanie – nie ma sprawy. Nie będę. Masz ode mnie spokój.

    #4891
    Avatar photoNencio
    Forumowicz

    @pavbaranov właśnie chcę zacząć używać dystrybucji arch i wybór padł na waszą dystrybucję.
    Nie przeszkadza mi twoje naprowadzanie, ale bierz poprawkę na to, że ktoś może być całkowitym nowicjuszem w danej dystrybucji linuxa i może mieć nawyki z innej i ma nawyki właśnie z innej dystrybucji więc nie bierz jego jako starego wyjadacza.
    Po odpaleniu archa dla mnie był problem z aktualizacją bazy i instalacja aktualizacji bo odruchowo wklepać chciałem sudo apt update i sudo apt dist-upgrade.
    Stopniowo ogarniam archa ale nie jestem geniuszem żeby od razu wszystko wiedzieć i się nauczyć także troszkę weź na luz i potraktuj z taryfą ulgową bo zapewne jakbyś wskoczył np na centosa to też byś się zastanawiał co i jak.

    #4892
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Manjaro to nie Arch Linux. Nikt, nigdy nie wie wszystkiego od razu.
    Nie mam ochoty tłumaczyć się dlaczego podałem Ci takie, a nie inne informacje na Twoje pytanie.
    Raz jeszcze – sensowniej – choćby tymczasowo – zainstalować Krusader i pozostać przy dolphin z repozytorium.

    #4893
    Avatar photoNencio
    Forumowicz

    Manjaro to nie Arch Linux. Nikt, nigdy nie wie wszystkiego od razu.

    Jest oparta na gałęzi archa. Skoro sam stwierdziłeś, że nikt nie wie wszystkiego od razu to skoro jesteś bardziej zaawansowanym użytkownikiem to z chęcią oczekuję na pomoc żeby się nauczyć od bardziej doświadczonego.

    #4894
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Zaczyna robić się offtop. Dla wyjaśnienia sytuacji proponuję rozmowę na IRC lub założenia wątku w dziale „Luźne rozmowy”.Zamykam

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Wątek ‘[SOLVED] Dolphin root’ jest zamknięty.