[SOLVED] Drukarka Brother dcp-j125 nie działa

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki [SOLVED] Drukarka Brother dcp-j125 nie działa

Oglądasz 10 posty - 16 do 25 (z 25 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #938
    pavbaranov
    Forumowicz

    W wolnej chwili spróbuję jeszcze przerobić ten pkgbuild tak, by pliki szły do /usr/share (w głównej mierze). Na pewno nie dzisiaj. Jeśli ktoś chce, to wzorzec PKGBUILDu ma i może przerobić.

    Nie jestem pewny, czy ów patch fix_lp jest potrzebny. Możesz zatem spróbować wyedytować plik PKGBUILD i usunąć z niego całą sekcję:

    build() {
      cd "$srcdir"
            patch -Np0 < fix_lp.patch
    }
    

    Następnie według tej samej metody co poprzednio. Przed budowaniem usuwasz katalog pkg i src w katalogu, w którym wydajesz polecenie makepkg. Usuwasz też z niego zbudowaną poprzednio paczkę (o ile jest).
    Pacman napisze Ci, że chcesz ponownie zainstalować istniejący już w systemie pakiet – potwierdzasz.

    Skąd wziąłeś plik ppd i jaką ma nazwę? Prawidłowy ppd nazywa się brother_dcpj125_printer_en.ppd i znajdziesz go w katalogu: src/opt/brother/Printers/dcpj125/cupswrapper/ Ten katalog powstaje gdy w katalogu z PKGBUILD wydasz polecenie:
    makepkg -od

    Co pisze drukarka, gdy wydajesz jej polecenie by drukowała? Co masz w localhost:631/jobs? Jest tam jakieś zadanie do drukowania, czy w ogóle nie ma? Jeśli jest, to co jest napisane w uwagach („State”)? Co masz w /var/log/cups/ w plikach error_log i access_log (o ile one są najnowsze; powinny być)?

    #941
    macieslaw
    Forumowicz

    Gdy drukuje wyswietla w ustaweniach systemowych ->drukarki
    bezczynna – 'File „/usr/lib/cups/filter/brlpdwrapperdcpj125 not available: no such file or directory.

    Zadania w cups są:

    ▼ ID ▼ Name User Size Pages State Control
    Brother_DCP-J125-23 Unknown Withheld 405k Unknown stopped
    „Filter failed” Reprint Job Cancel Job Move Job
    Brother_DCP-J125-24 Unknown Withheld 437k Unknown stopped

    a więc filter: stopped
    „Filter failed”

    logi /var/log/cups

    Nie wrzucaj tak długich wyników. Wklej na jakiś innych serwer, tutaj zostaw tylko link. Aquila

    #942
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ok, wiem już mniej więcej co zrobić, ale musisz się uzbroić w cierpliwość, bo prawdopodobnie przed weekendem tym się nie zajmę. Jeśli ktoś umie przebudować PKGBUILD, to sterownik winien być umieszczony w innej lokalizacji (oryginalnie dla RPM jest to /org).

    #949
    Terkaz
    Forumowicz

    ja mam drukarkę HL-2030 i zainstalowany pakiet brother-hl2030. Zarówna moja jak i twoja drukarka nie mają jakiś szczególnych zależności (lib32-glibc) link1 link2, więc wystarczy może podmienić adresy plików 1 2 3 i sumy kontrolne. Albo ręcznie: wikiarch

    #951
    pavbaranov
    Forumowicz

    @Terkaz – cały problem leży w tym: patch -p1 < ../brother-hl2030.patch Z tego co widzę, praktycznie każdy PKGBUILD dla Brothera ma jakiś patch, który dostosowuje te, stare (na inicie) sterowniki do rozwiązań, które są w Archu (systemd). Swoją drogą ciekaw jestem jak wygląda używanie tych sterowników w Fedorze, która również jest na systemd.
    Dodatkowo, sterowniki dla DCP-J125 są mocno stare i lądują w „starych” miejscach (/opt a nie /usr; kiedyś tak miałem w swojej DCP-115 i to działało z takich lokalizacji – obecnie nie). Informacja zatem z podanego przez Ciebie linka: `Install the rpmextract package, and extract both rpm packages using rpmextract.sh. Extracting both files will create a var and a usr directory – move the contents of both directories into the corresponding root directories.
    Run the cups wrapper file in /usr/local/Brother/cupswrapper. This should automatically install and configure your brother printer.` jest o tyle nieprzydatna, że niczego nie znajdziemy w /usr (pomijam, że rpmextract nie jest nawet potrzebny).
    Tak, czy inaczej – dzięki za kolejną drukarkę; może ten PKGBUILD łatwiej się przerobi.

    #961
    Terkaz
    Forumowicz

    //sory że bzdury piszę – poczekam aż mi spadnie gorączka :P (szkoda że nie można usuwać swoich wypowiedzi)

    #979
    pavbaranov
    Forumowicz

    To nie bzdury, niemal wszystkie sterowniki w AUR dla Brothera są zrobione wg tego samego schematu. Zatem dobrze piszesz. Problem leży wyłącznie w tym, że trzeba najczęściej przygotować taką łatkę, która zadziała z określonym modelem.
    Jeśli chodzi o samą łatkę, to być może przekopanie się przez ebuildy dla Gentoo dałoby jakiś efekt i tam można byłoby coś znaleźć.

    Z tego co widzę, to przerobienie „lokalizacji” nie będzie takie proste jak mi się wydawało, albowiem sam sterownik będzie jej szukał w /opt (może ta lokalizacja nie ma większego znaczenia).


    @macieslaw
    – Ze sterownika wynika, że jest on również stosowany w następujących urządzeniach Brothera: DCP173C, DCP175C, DCP177C, DCP190C, DCP191C, DCP193C, DCP195C, DCP197C, DCP365CN, DCP373CW. DCP375CW, DCP377CW, DCP390CN, DCP391CN, DCP395CN, DCP593CW, DCP595CN, DCP595CW, CP597CW, MFC253CW, MFC255CW, MFC257CW, MFC295CN, MFC495CN, MFC495CW, MFC675CD, MFC695CD, MFC735CD, MFC795CW, MFC935CD, MFCJ950DN, DCPJ125, DCPJ315W, DCPJ515N, DCPJ515W, DCPJ715N, DCPJ715W, MFCJ220, MFCJ265W, MFCJ270W, MFCJ410, MFCJ410W, MFCJ415W, MFCJ615N, MFCJ615W, MFCJ630W, MFCJ700D, MFCJ800D, MFCJ850DN, MFCJ805D, MFCJ855DN. Być może zatem jest jakiś sterownik w AUR, który obsługuje którąś z nich. Jeśli tak, to spróbuj zainstalować. Najlepiej zacząć od najnowszego sterownika (tzn. jak najpóźniej przerabianego).
    Na pewno jest dla DCP-J315W (zresztą ten PKGBUILD posłużył mi za wzór mojego). Spróbuję jeszcze przerobić w wolnej chwili dla DCP-175C, bo ten wydaje się być sensownie zrobiony.

    #981
    macieslaw
    Forumowicz

    Zainstalowałem sterownik DCP-J315W i drukarka drukuje bez problemu :D
    To chyba nie musisz już nic przerabiać chyba, że chcesz.

    A co do skanera to na linuksach sobie radze tak, że wkładam kartę pamieci do drukarki skanuje i pliki idą przez usb do kompa. Także ok :)

    #982
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ze skanerem nie ma żadnego problemu (nie powinno być). Zainstaluj brscan3 z AUR. Jeśli napotkasz problem, to napisz, bo zwykle to kwestia niedopisania czegoś do pliku dll itp. Masz jeszcze scan-key-tool, którego nie używam (zdaje się, że służy temu, że wciskasz klawisz na urządzeniu i powinno się rozpocząć skanowanie).
    Przy okazji – jeśli chcesz, to do obsługi skanera możesz sobie zainstalować skanlite-git i libksane-git, albowiem – z tego co mi się wydaje, masz Plasma 5, a te są już oparte o KF5.

    #984
    Terkaz
    Forumowicz

    @pavbaranov chodziło mi o to, że w poście zamieniłem bzdurę na komentarz o bzdurze – chciałem zgasować, żeby nie wyprowadzać kogoś na manowce, ale się nie da. No w sumie, to powinienem użyć przekreślenia… Żeby nie było, że całkiem off-top to jeszcze jeden link krótko wyjaśniający, co robią patche .

Oglądasz 10 posty - 16 do 25 (z 25 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.