Dual boot Manjaro i Antergos

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Dual boot Manjaro i Antergos

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #8320
    braciszekodd
    Forumowicz

    Witam, czy dual boot Manjaro i Antergos nie będzie sprawiał kłopotów? Czy można zainstalować systemy obok siebie aby miały wspólną partycję home?

    #8321
    Avatar photoazja
    Moderator

    nie widzę problemów, aby Manjaro i Antergos pracowały w dual boot’cie, triple boot’cie, czy innym multi boot’cie.
    co do wspólnego home’a, to ciekaw jestem rezultatów takiego experymentu – zapewne byłyby ciekawe. Oba systemy, są spokrewnione, ale to dalekie kuzynostwo, a nie najbliższa rodzina, więc wspólny home skutkowałby nieprzewidywalnymi konsekwencjami konfiguracyjnymi. Co innego Linux i Windows – utrzymywałem jakiś czas podwójną instalację tych systemów i oba miały wspólny katalog z konfiguracją, ale są one diametralnie odmienne, więc nie wchodziły sobie w drogę (np. nie pisały do tych samych plików).
    dane, dokumenty, pierdy – te mogą być wspólne, a nawet warto by je uwspólnić.
    konkludując, proponuję:
    # każdy system na swojej partycji (boot + root + home);
    # jeżeli jest taka potrzeba, to osobne partycje swap lub swap w pliku na partycjach poszczególnych systemów;
    # osobna, wspólna partycja na dane i linki do niej (dokumenty, pobrane, muzyka, etc. – co kto tam ma).

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8322
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Wspólna partycja /home jest jak najbardziej możliwa.
    Należy tylko zwrócić uwagę na to, aby użytkownicy byli tacy sami włączając w to UID i GID czyli identyfikatory użytkownika i grupy – chodzi o prawa dostępu
    Czyli trzeba zajrzeć do /etc/passwd oraz /etc/group i ewentualnie wyedytować.
    Ewentualne problemy mogą się czasem pojawić jeśli byłyby używane różne wersje programów -tu Manjaro bywa trochę opóźnione względem Archa – i jeśli zmienił się akurat „format” plików konfiguracyjnych.

    #8323
    Avatar photoazja
    Moderator

    nie analizowałem tematu, ale na podstawie swojego dotychczasowego doświadczenia, śmiem podejrzewać, że mogą być problemy – nie tylko w przypadku różnych wersji programów, których konfiguracja może się różnić. Manjaro wychodzi z Arch’a (podobnie jak Antergos), ale wprowadza wiele modyfikacji. Również Antergos, własne modyfikacje dodaje do wyjściowego systemu (choć dużo mniejsze, o ile mi wiadomo – jest bardziej arch’owy niż Manjaro). Te modyfikacje dotyczą głównie systemu, ale należy liczyć się z tym, że mogą ujawnić się w plikach obecnych w home’ie. Nie chcę przez to powiedzieć, że nie można, że nie warto, że się nie da – tylko, że należy liczyć się z potencjalnymi problemami.
    @braciszekodd -> warto poexperymentować (jeżeli, to Cię kręci). Jeżeli się na to zdecydujesz, to podziel się z nami swoimi doświadczeniami.
    ————-
    EDIT-20180925-1803 … oprócz elementów, które należy zsynchronizować, wskazanych przez @napcok, trzeba również zajrzeć w takie miejsca jak
    ~/.bashrc
    gdzie mogą być odwołania do konkretnych aplikacji, które muszą być zainstalowane na obu systemach.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.