[SOLVED] Dysk wymienny, prawa.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki [SOLVED] Dysk wymienny, prawa.

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5873
    Avatar phototomi66
    Forumowicz

    Nie daje rady sam tego rozwiązać.Dysk wymienny pod USB (media,brak dostepu) bez praw zwykłego usera , inne czytniki bez problemu.

    #5874
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ten dysk był wcześniej gdzieś wykorzystywany i miał nadane jakiemuś użytkownikowi prawa dostępu, czy też nowy, dziewiczy dysk? Z uprawnieniami roota rozumiem, że dostęp masz: dysk się poprawnie montuje, możesz przeglądać jego zawartość (jeśli taka jest)?

    #5875
    Avatar phototomi66
    Forumowicz

    Dysk używany, sformatowany.
    `Dysk /dev/sdf: 149,1 GiB,

    Attachments:
    #5887
    pavbaranov
    Forumowicz

    Hmmm…. nie mam Manjaro, ale skąd masz katalog /media/tomi? Sam go utworzyłeś? Standardowo, przy udisks2 (a to w Manjaro powinieneś mieć) katalog do którego montowany jest dysk winien mieć lokalizację /run/media/$USER/nazwa_urządzenia. Oczywiście można to zmienić, ale wówczas tworzy się odpowiednią regułę w /etc/udev/rules.d/99-udisks2.rules. Masz taki plik? Z jaką zawartością? Jeśli w ogóle jakiś masz tu plik z regułami to przytocz lub sprawdź – dla montowania przez udisks2 w /media zamiast w /run/media winno to wyglądać mniej więcej tak:
    ENV{ID_FS_USAGE}=="filesystem|other|crypto", ENV{UDISKS_FILESYSTEM_SHARED}="1"
    To oczywiście jeśli używasz standardowego w Archu udisks2, który jest też bodaj w każdym „głównym” Manjaro (ale sprawdź, bo możesz mieć np. udisks, a co jest w wydaniach społecznościowych – nie wiem).
    Jeśli natomiast masz taki plik z takim wpisem – masz w ogóle katalog /media w drzewie katalogów? (Ja nie mam, nie wprowadzałem żadnych zmian, katalog ten nie był zatem tworzony przy instalacji).

    #5889
    Avatar photoazja
    Moderator

    … u mnie folder /media jest. Został utworzony dzień po instalacji – nie tworzy się w trakcie instalacji systemu, nie został utworzony przeze mnie, więc zapewne dzieło jakiegoś pakietu. Jest pusty i nie przypominam sobie, aby cokolwiek tam było.
    … skoro 'inne czytniki bez problemu’, a do tego dysku nie masz dostępu, to stawiam na, to że te 'inne’ montują się, po bożemu, w /run/media, a problematyczny dysk – z jakiegoś powodu – w /media, w folderze, do którego Twój user nie ma praw. Sprawdź gdzie montują się dyski, z którymi nie masz problemu.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5895
    Avatar phototomi66
    Forumowicz

    To może inaczej, nie posiadam Manjaro a Rosa R9 LXQT , Manjaro nie instaluje mi się (error11), ale moim zdaniem nie ma to żadnego znaczenia jaki system, bo na kilku miałem to samo. Rosa postawiona od nowa, a katalog /media/tomi tworzy się sam podczas instalacji i jest pusty. Zaś /etc/udev/rules.d/99-udisks2.rules to takiego pliku nie posiadam .Inne nośniki montują się też w /media/tomi.

    #5896
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż, polecam w takim razie jakieś forum związane z ROSA, ew. OpenMandriva lub Mageia. Niestety różne dystrybucje mają różne programy, które mogą zarządzać tym samym. By to rozwiązać trzeba byłoby wiedzieć co zarządza w ROSA automontowaniem napędów USB. Różnice są spore, a nadto Mandriva i pochodne (ROSA) mają tu swoje (i to dobre) pomysły.

    #5901
    Avatar phototomi66
    Forumowicz

    To może wrzucę jeszcze trochę poleceń,

    tomi@tomi-MS-7369 ~ $ mount
    sysfs on /sys type sysfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime)
    proc on /proc type proc (rw,relatime)
    devtmpfs on /dev type devtmpfs (rw,nosuid,size=1982212k,nr_inodes=495553,mode=755)
    securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime)
    tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
    devpts on /dev/pts type devpts (rw,nosuid,noexec,relatime,gid=5,mode=620,ptmxmode=000)
    tmpfs on /run type tmpfs (rw,nosuid,nodev,mode=755)
    tmpfs on /sys/fs/cgroup type tmpfs (ro,nosuid,nodev,noexec,mode=755)
    cgroup on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,xattr,release_agent=/lib/systemd/systemd-cgroups-agent,name=systemd)
    pstore on /sys/fs/pstore type pstore (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime)
    cgroup on /sys/fs/cgroup/devices type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,devices)
    cgroup on /sys/fs/cgroup/pids type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,pids)
    cgroup on /sys/fs/cgroup/cpu,cpuacct type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpu,cpuacct)
    cgroup on /sys/fs/cgroup/hugetlb type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,hugetlb)
    cgroup on /sys/fs/cgroup/blkio type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,blkio)
    cgroup on /sys/fs/cgroup/perf_event type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,perf_event)
    cgroup on /sys/fs/cgroup/memory type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,memory)
    cgroup on /sys/fs/cgroup/net_cls,net_prio type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,net_cls,net_prio)
    cgroup on /sys/fs/cgroup/freezer type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,freezer)
    cgroup on /sys/fs/cgroup/cpuset type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpuset)
    /dev/sda1 on / type reiserfs (rw,relatime,acl)
    systemd-1 on /proc/sys/fs/binfmt_misc type autofs (rw,relatime,fd=36,pgrp=1,timeout=0,minproto=5,maxproto=5,direct,pipe_ino=12004)
    mqueue on /dev/mqueue type mqueue (rw,relatime)
    debugfs on /sys/kernel/debug type debugfs (rw,relatime,mode=755)
    hugetlbfs on /dev/hugepages type hugetlbfs (rw,relatime)
    tmpfs on /tmp type tmpfs (rw)
    /dev/mapper/crypt_sda6 on /home type reiserfs (rw,noatime)
    tmpfs on /run/user/481 type tmpfs (rw,nosuid,nodev,relatime,size=404800k,mode=700,uid=481,gid=481)
    tmpfs on /run/user/500 type tmpfs (rw,nosuid,nodev,relatime,size=404800k,mode=700,uid=500,gid=22)
    fusectl on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw,relatime)
    gvfsd-fuse on /run/user/500/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=500,group_id=22)
    tmpfs on /run/user/0 type tmpfs (rw,nosuid,nodev,relatime,size=404800k,mode=700)
    /dev/sdf2 on /media/tomi/13b226a8-786c-45d9-ac53-8c1be5c3560c type ext4 (rw,nosuid,nodev,relatime,data=ordered,uhelper=udisks2)
    /dev/sdf1 on /media/tomi/92320456-f43a-4763-b727-189c16ba349f type reiserfs (rw,nosuid,nodev,relatime,uhelper=udisks2)
    tomi@tomi-MS-7369 ~ $ ls -l /media /mnt
    /media:
    razem 0
    drwxr-x---+ 4 root root 160 wrz 19 18:09 tomi/
    
    /mnt:
    razem 0
    tomi@tomi-MS-7369 ~ $ mount | grep udisk
    /dev/sdf2 on /media/tomi/13b226a8-786c-45d9-ac53-8c1be5c3560c type ext4 (rw,nosuid,nodev,relatime,data=ordered,uhelper=udisks2)
    /dev/sdf1 on /media/tomi/92320456-f43a-4763-b727-189c16ba349f type reiserfs (rw,nosuid,nodev,relatime,uhelper=udisks2)
    #5902
    Avatar photoazja
    Moderator

    … znacznik ` wstawiaj również na końcu tego, co chcesz oznaczyć jako ’code’, bo przecież biedny html sam nie domyśli się.
    … czy dobrze widzę, że uprawnienia do /media/tomi/ ma tylko user:root i group:root?
    ————-
    EDIT … no dobra, nie dopatrzyłem do końca, nie było pytania.
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5903
    pavbaranov
    Forumowicz

    Raz jeszcze – na 100% właściwym miejscem dla rozwiązania Twojego problemu okazać się może materiał wiki pochodzący od tria: ROSA/OpenMandriva/Mageia (ze względu na wspólne rozwiązania) oraz forum danej dystrybucji.
    Niemniej jednak – poczytaj. Może się przyda. Zwłaszcza rozdział 3.2.
    Dlaczego jednak dysk USB HDD i zwykły pendrive inaczej się zachowują – bladego pojęcia nie mam. Nie mam też ROSA. Nie wiem czy za montowanie pendrive odpowiada tam wyłącznie udisks2 (jak widzę w przypadku HDD-USB) czy też coś innego. Dlaczego chce montować w niestarnardowym dla udisks2 miejscu pomimo tego, że nie istnieje „standardowy” plik, który zmieniałby zachowanie udisks2 – też bladego pojęcia nie mam. Musi to być coś w Twoim systemie i prawdopodobnie odpowiada za to coś, co tam twórcy w tym zakresie przewidzieli. Być może jednak wystarczy dopisanie podobnej instrukcji jak w wiki Archa. Uwaga: Arch i ROSA to są dwie różne i niemające ze sobą praktycznie nic wspólnego dystrybucje. Rozwiązania z jednego mogą, ale nie muszą się sprawdzić w drugim. Dobrze jest zatem zrobić sobie „zakładkę” i zapisać gdzieś to co się zmienia by móc łatwo powrócić do poprzedniego rozwiązania, gdy to z innej dystrybucji nie sprawdzi się. Na wszelki wypadek dobrze jest też obeznać się z możliwościami naprawy systemu, wystartowania go bez środowiska graficznego oraz poleceniem chroot. Przy zmianie z wiki nie powinno się tak zdarzyć, ale strzeżonego… :)

    #5905
    Avatar phototomi66
    Forumowicz

    W zasadzie mogę zrobić tylko dwie rzeczy, zainstalować inny system „chwilowo” i z niego wrzucić dane z home na dysk USB, bo oto mi chodzi. Rose chciałem zastąpić Manjaro Deepin ale mam jakieś błędy przy instalacji i wychodzi na to że muszę formatować też home. Albo znależć rozwiązanie, pamiętam że na OpenSuse miałem bardzo podobny problem.

    #5906
    pavbaranov
    Forumowicz

    Poradnik masz wyżej, zatem… trzecie rozwiązanie. Czwarte – spytać tam, gdzie odsyłałem, bo pewnie będą wiedzieć lepiej. Piąte… podpiąć „ręcznie”.

    #5924
    Avatar phototomi66
    Forumowicz

    W zasadzie udało mi się rozwiązać ten problem, było to banalnie proste i sam jestem zdziwiony że zadziałało. Wystarczyło podpiąć dysk a następnie otworzyć menedżer programów jako root, a następnie w oknie zamontowanego napędu kliknąć we właściwości następnie zakładka (uprawnienia) i zmienić tam z root na „usera” w tym przypadku tomi.Dziękuje za zainteresowanie i pozdrawiam. Nie wiem czy takie rozwiązanie będzie nadal działać po restarcie , nie sprawdzałem ale mi to wystarczy.

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.