ESCape nie działa

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy ESCape nie działa

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4438
    Asmoduesz
    Forumowicz

    NIe działa mi klawisz esc w systemie. Z kolei w biosie działa bezproblemowo, więc raczej nie jest to wina sprzętu. Co zrobić, żeby jednak zaczął działać? Nadmienię jeszcze, że mma laptopa hp elitebok 840g1

    #4445
    pavbaranov
    Forumowicz

    NIe działa mi klawisz esc w systemie

    Czyli konkretnie gdzie? „System” w przypadku linuksa, to praktycznie kernel. Zatem gdzie, w czym, kiedy, itd. itp. „nie działa”?

    #4446
    Asmoduesz
    Forumowicz

    No np. w przeglądarce (czyli teraz, jak Ci odpisuje, to nie działa), w wine, i generalnie wszędzie poza biosem.

    #4452
    pavbaranov
    Forumowicz

    W linuksie istnieje pierdyliard przeglądarek, środowisk itp. itd., gdzie każda może Esc przypisuje domyślnie Esc jakieś znaczenie (np. w qupzilli na Plasma 5, skąd teraz piszę – nie mam dla Esc przyporządkowanego żadnego działania do wywołania, ale wszystko działa prawidłowo).
    Znaczenie nadane temu klawiszowi może i zwykle nie jest takie samo jak w Windows. Jeśli oczekujesz jakiegoś, to sobie go ustaw.
    Sam klawisz prawdopodobnie „działa” prawidłowo (skoro „w BIOS działa prawidłowo”), a jedynie Twoje oczekiwania względem działania jakie ma wywołać jest odmienne, do uzyskiwanego efektu (czyli obecnie żadnego).
    W zależności od środowiska i/lub programu można sobie tzw. skróty klawiszowe odpowiednio przyporządkować.

    #4454
    Avatar photoazja
    Moderator

    – układ klawiatury? (chyba nie)
    – przyporządkowanie jakiejś dodatkowej funkcji, wespół z [Fn]? .Dziwaczne, ale różne perwersyjne rzeczy producenci robią z klawiaturami, do sprzętu przenośnego.
    – przechwytywanie, wskutek konfiguracji klawiatury w środowisku graficznym? Prawdopodobne.
    – wszystko działa OK, ale wydaje mi się, że jest inaczej? Bardzo prawdopodobne.

    Jest coś (przepraszam za poziom precyzji), co pokazuje (zdaje się, że w konsoli), jakie sygnały wysyła klawiatura – kody poszczególnych klawiszy. Gdzieś, kiedyś użyłem, ale zapomniałem. Byłoby w tej sytuacji pomocne. Ktoś coś wie, pamięta, kojarzy?

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4457
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Jest coś (przepraszam za poziom precyzji), co pokazuje (zdaje się, że w konsoli), jakie sygnały wysyła klawiatura – kody poszczególnych klawiszy. Gdzieś, kiedyś użyłem, ale zapomniałem. Byłoby w tej sytuacji pomocne. Ktoś coś wie, pamięta, kojarzy?

    Może chodzi o polecenie xev z pakietu xorg-xev.

    #4462
    Avatar photoazja
    Moderator

    napcoc
    Nie jestem pewien, czy to xev był, ale nie ma, to większego znaczenia, bo o taki rezultat mi chodziło :-)
    Muszę, to wrzucić do jakiegoś skryptu, albo zrobić alias z nazwą, której nie zapomnę po dwóch minutach.

    Asmoduesz
    Już wiesz, w jaki sposób sprawdzić swojego Escape’a.
    Uruchom xev w konsoli – reszty domyślisz się, doczytasz lub dowidzisz. Jeżeli system będzie dla Ciebie na tyle nieuprzejmy, że na odczepne powie Ci, że nie ma takiego polecenia, to zainstaluj xorg-xev (pewnie masz, bo to z dobrodziejstwem xorg przychodzi).

    ————-
    P.S. (01)
    – już zrobiłem alias keydump. Choć polecenie wyrzuca wydarzenia dotyczące X’ów – ogólnie – to jednak mnie kojarzy się głównie z klawiaturą i myszą;
    – polecenie ma parametry, więc można ograniczyć rezultaty, np. wyłącznie do klawiatury.

    ————-
    P.S. (02)

    
    xev | grep keycode
     

    Rozwiązuje problem sprawdzenia działania klawisza klawiatury. Jeżeli wysyła coś do systemu, to po jego wciśnięciu pojawi się informacja, z odpowiednim kodem i nazwą.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.