Failed to load kernel modules

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Failed to load kernel modules

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4447
    macieslaw
    Forumowicz

    Przy instalacji linux-ck lub linux-pf mam błąd jak w załączniku.

    systemctl status systemd-modules-load.service
    ● systemd-modules-load.service - Load Kernel Modules
       Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/systemd-modules-load.service; static; vendor preset: disabled)
       Active: failed (Result: exit-code) since Fri 2017-06-16 10:49:08 CEST; 13min ago
         Docs: man:systemd-modules-load.service(8)
               man:modules-load.d(5)
      Process: 181 ExecStart=/usr/lib/systemd/systemd-modules-load (code=exited, status=1/FAILURE)
     Main PID: 181 (code=exited, status=1/FAILURE)
    
    Warning: Journal has been rotated since unit was started. Log output is incomplete or unavailable.
    Attachments:
    #4450
    pavbaranov
    Forumowicz

    Musisz nam nieco więcej podać:
    – czy zainstalowane „headers” kernela,
    – czy używasz jakichś sterowników własnościowych.
    – jeśli tak, to w jakich wersjach („statyczne”, czy dkms).

    #4453
    macieslaw
    Forumowicz

    Zainstalowane:
    linux-pf
    linux-pf-headers
    linux-pf-preset-default

    Sterowniki wlasnosciowe Video-intel. (grafika intel hd graphics 620).
    Tego nie umiem powiedziec czy dkms czy statyczne.
    W Octopi wpisalem w wyszukiwarce „intel” i mam zainstalowane:
    intel-tbb
    intel-ucode
    xf86-video-intel

    #4456
    pavbaranov
    Forumowicz

    Pokaż jeszcze:

    journalctl -xe
    journalctl -b _PID=181
    ls /etc/modules-load.d/

    Jeśli ostatnia komenda pokaże cokolwiek, to jeszcze zawartość tych plików (cat).

    #4463
    Avatar photoazja
    Moderator

    … mam podobną sytuację i, jak wynika z moich ustaleń, jest to efekt nieładowania modułów VirtualBox’a. Jeżeli dobrze interpretuję zawartość
    /sys/module/
    to moduły 'host’ ładują się (obecne, są w ww. folderze), a 'guest’ nie ładują. Zapewne dlatego, że VirtualBox jest u mnie w fazie 'czekam-na-wolny-weekend’, nie mam go skonfigurowanego, nie używam, brak jakichkolwiek systemów – ale zainstalowany. Listę modułów, które powinny się załadować biorę z zawartości plików *.conf z lokalizacji:
    /etc/modules-load.d/

    Niech mnie kto naprostuje, jeżeli mój sposób myślenia jest nieprawidłowy lub nieprecyzyjny.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4464
    pavbaranov
    Forumowicz

    @azja – Niekoniecznie. Jest to wynik wadliwego ładowania jakichkolwiek modułów – nie tylko VB.

    #4465
    Avatar photoazja
    Moderator

    … jasne pavbaranov – opisywałem tylko swój przypadek, ale oczywiście taka sytuacja może dotyczyć czegokolwiek innego. Łatwiej pracować na realnych problemach, które miały/mają miejsce. Tym bardziej, że poszerzają perspektywę i stwarzają okazję do uogólnień, które z kolei, zwiększają szanse na dotarcie do przyczyn problemu i jego zrozumienie.
    Tak sobie myślę, choć nie jestem pewien, czy nie płynę za bardzo, zamiast zabrać się do roboty ;-)
    W każdym razie, dołączam swoje przeżycia w temacie.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4466
    macieslaw
    Forumowicz

    Nie zostawiamy na forum tak długich logów lecz wrzucamy na jakiś pastebin.
    https://pastebin.com/mJuhACQB

    journalctl -b _PID=181
    -- No entries --
    
    ls /etc/modules-load.d/
    modules.conf
    
     cat /etc/modules-load.d/modules.conf
    # List of modules to load at boot
    #4477
    pavbaranov
    Forumowicz

    To na pastebinie to jest wynik błędów? (journal -xe)
    Ok, może PID zrobił się inny. Wykonaj:
    systemctl status systemd-modules-load.service
    Znajdziesz tam coś w rodzaju:

    Process: 181 ExecStart=/usr/lib/systemd/systemd-modules-load (code=exited, status=1/FAILURE)
     Main PID: 181 (code=exited, status=1/FAILURE)

    Odczytaj nr PID i wpisz go w:
    journalctl -b _PID=NUMER

    #4478
    macieslaw
    Forumowicz

    Poddaję sie chyba nic nie naprawie.

    edit: Zainstalowałem manjaro od nowa i teraz działa. Zainstalowałem linux-ck-skylake, bo piszą że jest zblizony do kaby lake.

    #4487
    Avatar photoazja
    Moderator

    … w kwestii formalnej, w zasadzie, i trochę OT. Nie mnie decydować, kto co lubi i z kim sypia, ale rozsądniej byłoby:
    – po wstępnych testach, wykonać instalację produkcyjną, która będzie służyła do pracy/rozrywki, będzie szanowana wielce i dopieszczana umiarkowanie;
    – na drugiej maszynie/virtual’ce, utworzyć instalację testową, do experymentów, cięcia i znęcania się (piszę, to z drżeniem rąk, bo nie wyobrażam sobie, że ktoś mógłby być tak bezduszny wobec systemu, który sam zainstalował, ale prawo nie zabrania);
    – jak już coś doexperymentuję na tyle, że jest stabilne i satysfakcjonujące, to zaimplementować, to w instalacji produkcyjnej (którą darzę niezwykłym szacunkiem), a na Test_PC zabieram się za kolejny kawałek sadystycznego tortu.

    … dzięki temu na jednym komp’ie mam stabilne środowisko, na którym mogę polegać. Być może trochę zachowawcze, ale nie można być jednocześnie domatorem i oceanicznym marynarzem. Na drugim – Big Mess, którego pozostałe imiona, to Disaster i Fun.

    miaceslaw -> być może tak właśnie robisz (nie analizowałem Twoich postów pod tym kątem), ale jednak odniosłem wrażenie, że zupełnie niepotrzebnie stresujesz się problemami, ponieważ unieruchamiają Twój system. Mając dwie gałęzie, możesz cieszyć się jedną, na której wygodnie siedzisz i drugą, którą bezceremonialnie przycinasz.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.