[SOLVED] Gdzie jest Cron

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy [SOLVED] Gdzie jest Cron

Oglądasz 12 posty - 1 do 12 (z 12 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3336
    Marsjanin
    Forumowicz

    Witajcie. Zaczynam przygodę z Manjaro, to moja pierwsza dystrybucja oparta na czymkolwiek innym niż Debian.

    Mam pytanie chyba proste: gdzie do licha jest cron i crontab?

    #3339
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Witam
    Manjaro jest oparte na Archu, który jest bardzo dobrze opisany. Dlatego Arch cron.
    Witamy w świecie Manjaro.

    #3341
    Marsjanin
    Forumowicz

    systemd/timers… Okej… Brzmi nieźle, ale za to ma bardziej skomplikowane pliki konfiguracyjne. Nie, nie dużo bardziej, ale jednak. Jest do tego jakieś GUI z ładną tabelką i zaptaszaniem?

    Znajduję jakieś dziwne nakładki na pomodoro, ale to chyba jest raczej inny program, zastępujący systemd/timer?

    EDIT:
    Doinstalowałem jakiś timertab. Co prawda to CLI, ale już nie grzebanie solo w plikach i robi ładnie listę. Próbowałem dodać jakieś zadanie, i… brak możliwości zapisu. Oczywiście zgadłem, że chodzi o prawa roota, ale tutaj mam pytanie: czy jeśli dodam zadanie jako root to ono wykona mi się w trybie graficznym dla zalogowanego usera? Crona każdy miał swojego, swojego root i swojego user… Jak to tutaj rozwiązali?

    #3343
    pavbaranov
    Forumowicz

    Chodzi Ci o GUI do sterowania usługami systemd? Dla Plasma: systemd-kcm, dla gtkowych – systemd-ui.

    #3346
    Marsjanin
    Forumowicz

    Mogę tam teoretycznie wylistować również zadania (jobs), ale nie do końca – polecenie timertab list wyrzuca mi kilka systemowych pozycji, a program systemd-ui w seksji jobs jest pusty. Nowego zadania również chyba nie da się dodać.

    #3348
    Deleted
    Member

    Czy nakładka graficzna gnome-schedule nie załatwi problemu? Jest opisana m.in. tutaj

    #3351
    Marsjanin
    Forumowicz

    Gnome-schedule wymaga zainstalowania cronie albo fcron – a jak zrozumiałem, mam chcieć tego uniknąć, skoro mam systemd/timers. Chyba, że źle rozumiem. :(

    #3354
    Deleted
    Member

    Miałem na myśli, że gnome-schedule współpracuje z systemd-cron

    #3355
    pavbaranov
    Forumowicz

    Aha – masz jeszcze systemdgenie oparte tylko o Qt5, które nie jest powiązane z KCM.
    Inna sprawa, że wszystkie GUI pracują już z usługami, które w systemie są (choćby nieaktywne). Jeśli potrzebujesz jakiejś dodać (tzn. pliki konfigurujące nie są dostarczane wraz z programem), to – niestety – trzeba taką usługę sobie napisać i uruchomić.
    Przy okazji – w obecnym Debianie (i pochodnych) też jest systemd, zatem zasadniczo różnic nie ma.

    #3357
    Avatar photomnemonic
    Forumowicz

    Najlepsze są najprostsze rozwiązania:

    pacman -S cronie
    systemctl enable cronie.service
    syctemctl start cronie.service

    Jeśli zadanie ma być uruchamiane w środowisku użytkownika:
    crontab -e
    z poziomu systemu:

    su
    crontab -e

    A jeśli masz problem z używaniem Vim wykonaj wcześniej np
    export EDITOR=nano
    można to też dodać do .bashrc
    Przykładów jak używać crontab jest w sieci od liku, więc to pominę :)

    #3359
    Marsjanin
    Forumowicz

    Miałem na myśli, że gnome-schedule współpracuje z systemd-cron

    Pewnie tak. W końcu zainstalowałem cronie, z nim też (lub to na to samo wychodzi) współpracuje. Tyle, że szukałem nakładki na ponoć lepszy już obecny w systemie systemd/timers.

    Aha – masz jeszcze systemdgenie oparte tylko o Qt5, które nie jest powiązane z KCM.

    Systemdgenie owszem, wylistował mi w tabeli obecne działające timery, niestety nie pozwolił dodać swojego.

    Przy okazji – w obecnym Debianie (i pochodnych) też jest systemd, zatem zasadniczo różnic nie ma.

    Różnica jest taka, że tutaj dodatkowo jest timer pod systemd, a crona nie było. Już jest i (chyba) działa, więc sprawa jakby załatwiona. Acz szkoda mi trochę, że jedną robotę robią dwie aplikacje.

    A jeśli masz problem z używaniem Vim […]

    To Vim ma problem:

    $ crontab -e
    /bin/sh: /usr/bin/vi: Nie ma takiego pliku ani katalogu
    crontab: "/usr/bin/vi" exited with status 127

    Oczywiście żartuję, mam Mousepada, mam Nano, a nawet i z Vi umiem wyjść nie generując ciągów losowych znaków. Niemniej tak jak powyżej właśnie zastałem to skonfigurowane OOTB po instalacji.

    Przykładów jak używać crontab jest w sieci od liku, więc to pominę :)

    Akurat właśnie crontaba używałem na Debianie, więc tutaj sobie już dam radę.

    Dzięki!

    #3364
    pavbaranov
    Forumowicz

    Systemdgenie owszem, wylistował mi w tabeli obecne działające timery, niestety nie pozwolił dodać swojego.

    To młody program widać jeszcze nie ma.
    Dodajesz, uruchamiasz usługi jak wszystko w systemd za pomocą systemctl (start/enable).

Oglądasz 12 posty - 1 do 12 (z 12 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.